Sugestívna výstava diel Nataše Floreanovej.

Nechať sa unášať od každodennej reality do sveta krásy a pohody je snom takmer každého. Vďaka jedinečnej výstave diel výtvarníčky Nataše Floreanovej sa to podarilo aspoň na chvíľku tým, ktorí navštívili jej výstavu. Je realizovaná v rámci projektu Henkel Slovensko Slovensku, ktorý v rámci jubilejného 15. ročníku po prvýkrát v histórií predstaví ženu. Spoločnosť Henkel tak opäť nadväzuje na úspešné ročníky projektu, ktorý prispieva k podpore slovenskej kultúry. Každý rok predstavuje významné osobnosti so slovenskými koreňmi z oblasti umenia, ktoré sa stali pojmom v medzinárodnom meradle.

Výstava zvláštne meditatívnych diel Nataše Floreanovej, pod názvom Orbis Printus, sa predstavil od 28. novembra 2014 do 01. februára 2015 v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11. Keďže cieľom spoločnosti Henkel je priblížiť ľuďom umenie, už po tretíkrát bude výstava pokračovať po Slovensku. Od 10. septembra 2015 do 01. novembra 2015 si ju budú môcť pozrieť návštevníci Východoslovenskej galérie Košice na Hlavnej 27 v Košiciach.

Expozícia je retrospektívnou prezentáciou tvorby tejto umelkyne. Obsahuje veľkú časť jej dlhoročného projektu – mapovania a obkresľovania poklopov na uliciach. Kdekoľvek príde, odnáša si nielen zážitok zo samotného miesta, ale zároveň aj bránu medzi tým, čo je hore na svete a čo sa skrýva pod ním. Akýsi predel medzi svetlom a temnotou, medzi každodenným životom a skrytými hlbinami kdesi vo vnútri každého z nás. Medzi svetom vznešených ideí a svetom ľudského odpadu. Svetmi, ktoré sú neustále v pohybe, ale každý má svoj vlastný život. Tieto poklopy majú často až neuveriteľne pôsobivú vizuálnu stránku. V ďalšej fáze Nataša Floreanová maľuje zväčšené detaily týchto poklopov na plátno, mení ich na klasické závesné obrazy a z verejného mestského prostredia ich presúva do galerijných alebo privátnych priestorov. Nataša Floreanová nepatrí medzi umelcov, ktorých umelecký proces je odrazom ťažkých vnútorných zápasov. Práve naopak. Hľadá pokoj a harmóniu, objavuje pozitívnu energiu, jej diela vznikajú spontánne, tvorivý proces je sprevádzaný radosťou z tvorivého aktu.

 

Nataša Floreanová

V roku 1975 absolvovala štúdium s Bachelor of Arts Degree na University of Sydney. Neskôr v roku 1981 postgraduálne študovala grafiku na National Arts School v Sydney. V roku 1985 študovala maľbu v Scuola Lorenzo di Medici vo Florencii. Aktuálne žije a tvorí v Sydney a v Bratislave. Od roku 1982 mala viac ako päťdesiat samostatných a kolektívnych výstav v USA, Austrálii, Európe i Ázii. Napriek tomu, že austrálsko–slovenská výtvarníčka Nataša Floreanová sa pomerne výrazne presadila na poli medzinárodného výtvarného umenia, v Bratislave a Prahe sa so svojou tvorbou prezentovala až v roku 1990. Nežná revolúcia jej okrem iného umožnila slobodne prezentovať svoje názory a vlastné umelecké posolstvo a austrálska vláda v spolupráci s českým a slovenským Ministerstvom kultúry realizovali jej retrospektívnu výstavu. Od tej doby tvorí v dvoch ateliéroch. S príchodom zimy do Austrálie sa sťahuje na Slovensko do svojho ateliéru v bratislavskom Horskom parku a s príchodom jesene sa presídľuje do malebnej zátoky v Sydney do Watsons Bay. Popri voľnej tvorbe realizovala viacero oficiálnych diel pre austrálsky parlament a vládu, na Slovensku okrem iného spolupracovala s režisérom Jozefom Bednárikom, realizovala návrhy divadelných plagátov, obálky a ilustrácie kníh slovenských autorov.

 

 

 

Posted in Art