Zimné radovánky

Zima sa nemusí spájať len so zlou náladou, priberaním a sedením doma za oknom. Zimu môžete prežiť aktívne na lyžiach, s korčuľami na nohách alebo na kopci na sánkach. Dožičte si počas zimy skvelú náladu a spravte niečo pre seba. Zopár zimných dní môžete prežiť mimo domu na horách a užívať si tak rýchlu jazdu, švih lyží a nekonečné biele stráne. Majte sa však na pozore! Vybláznite sa na kopcoch a doprajte si pocit voľnosti a dokonalú atmosféru oddychu, ale bez úrazov! A nezabudnite, nemusíte hneď hľadať najvychytenejšie lyžiarske strediská sveta, nájdite si podmienky, ktoré budú vyhovovať vám aj partii ľudí, s ktorými si zimu chcete užiť. Príjemnú dovolenku dokážete stráviť aj na menšom svahu a v chalúpke s horiacim krbom.

 

Nezabudnite na…

Ak sa už vyberiete na zimnú dovolenku, nesmiete pred odchodom zabudnúť na pár maličkostí. Dajte si do poriadku lyžiarsku výstroj, skontrolujte viazanie, obujte si lyžiarky, vyskúšajte si svoju kombinézu alebo zimnú bundu a lyžiarske nohavice, či sa do nich ešte stále zmestíte, pribaľte si čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky. Nezaškodí pribaliť si aj termo bielizeň. Lyžovať bez nich sa predsa nedá, a to isté platí aj o úzkych nohaviciach alebo kombinéze. Hodí sa vám aj helma a slnečné aj lyžiarske okuliare. Slnko odrážajúce sa od bieleho snehu môže byť oslepujúce pre nejedného lyžiara. Ak nelyžujete, pribaľte si so sebou sánky, boby alebo obyčajné vrecia, či lopaty. Zažijete na nich kopec zábavy, adrenalínu, ale aj relaxu. Prípadne si dajte do poriadku aj korčule a vyzvŕtajte sa na ľade a naučte sa pár nových figúr. Ak korčule nemáte, požičať sa určite dajú na mieste. A keďže opatrnosti nie je nikdy dosť, nezabudnite ani na zimnú lekárničku, ktorá vás môže zachrániť aj pri nepríjemnostiach na kopci. Pozor na modriny, zlomeniny a opuchy! Vychutnajte si krásnu bielu krajinu.

Ako sa lyžovalo kedysi a dnes?

Lyžovanie, dnes hlavne ako klasický rekreačný šport poznali už pred 5000 rokmi. Skalné kresby v dnešnom Nórsku pripomínajú na čo pôvodne lyžovanie slúžilo. Drevené lyže a dlhé palice najprv ponúkali efektívny spôsob prepravy v severských krajinách. Až neskôr sa lyže začali vyrábať z kompozitných materiálov. Postupne sa z lyžovania stala športová, neskôr aj rekreačná aktivita, ktorej sa venujú milióny ľudí na celom svete. Za otca moderného lyžovania sa považuje istý Nór – Sondre Norheim. Práve on vraj vynašiel spôsob viazania lyží. Stačí správna technika, fyzická zdatnosť, vhodné technické vybavenie a kopce budú vaše.

Načrite do dejín krasokorčuľovania

Dejiny krasokorčuľovania siahajú až do praveku. Archeologické nálezy rôznych kostených korčúľ vyrobených zo zvieracích, najmä stehenných kostí možno nájsť na území Ruska, Škandinávie, Veľkej Británie, Nemecka, v zaniknutých nádržiach Švajčiarska a dokonca aj na území Česka. Prvá konkrétna zmienka pochádza od canteburského mnícha Williama Fitzstephena. Kostené korčule vraj nemali ostré hrany a k pohybu bolo potrebné používať palice. V Holandsku sa snažili zhotoviť rôzne varianty drevených korčúľ. Dreváky mali zo spodnej strany železný plátok. Korčuliam pomohla až náhoda. Stolársky učeň z holandského cechu pre lodné a korčuliarske nástroje zmenil jedného dňa polohu uchytenia želiezka z vodorovnej na zvislú a korčuľa v dnešnej podobe bola na svete. Pohyb sa stal voľnejším, rýchlejším a ovládateľnejším. Korčuliari odložili palice.

Hor sa na sane

Pre niekoho zimný individuálny šport jednotlivcov a dvojíc, pre iných zábava a adrenalín. Sánkovanie je relatívne mladý šport. Možno sa to nezdá, ale naozaj sa aj sánkovanie považuje za športovú disciplínu. Tie pretekárske, podobné klasickým sánkam, zostrojili ako prvý Nóri. Prvé oficiálne preteky sa uskutočnili vo Švajčiarsku v roku 1893 a zúčastnilo sa ich 21 pretekárov. Na sánkach pretekali z Davosu do Klosteru. Medzinárodný sánkarsky klub bol založený v Nemecku, v Dražďanoch, a to v roku 1912. O rok neskôr sa uskutočnili prvé majstrovstvá Európy. Postupne sa začleňoval sánkarsky šport k bobovým a tobogánovým športom, neskôr sa odčlenil. V roku 1958 sa uskutočnili prvé majstrovstvá sveta v sánkarskom športe. Do programu zimných olympijských hier bol sánkarsky šport prvý krát zaradený v roku 1964 v rakúskom Innsbrucku. Profesionálny sánkar by mal byť mimoriadne fyzicky a psychicky odolný, mal by mať dobre vyvinuté reflexy a odolnosť voči preťaženiu najmä hornej časti tela a spodnej časti nôh a nemala by mu chýbať vysoká miera odvahy. Bežný a príležitostný sánkar by si nemal zabudnúť k sánkovaniu pribaliť dobrú náladu, dobrých priateľov, poriadne sánky a dávku vytrvalosti a odolnosti zdolávať výstupy do kopca pri niekoľkonásobnom spúšťaní z kopca. Takisto nesmie zabúdať na obozretnosť, opatrnosť a sánkovať sa len na kopcoch bez lyžiarov.

Nájdite silu v enzýmoch

Ak ste lyžiari, ktorí stoja na lyžiach dva tri krát do roka alebo korčuliari, ktorí sa postavia na korčule len počas zimy, nepreháňajte to hneď v prvý deň. Pomaly si opäť osvojte svoju techniku, spoznajte lyžiarsku dráhu alebo ľadovú plochu a dávajte pozor nielen na seba, ale aj na svoje okolie. Nárazová aktivita alebo nepozornosť dokáže spôsobiť bolesti a nepríjemné úrazy ako opuchnuté kolená, zapálené šľachy, podliatiny alebo zlomeniny. Aj pri najväčšej opatrnosti sa môže pri akomkoľvek úkone, hoci aj bez lyží a korčúľ, a to i len pri chôdzi po zľadovatenom chodníku prihodiť úraz. Nieto ešte, keď sa sánkujete. Pri každom jednom športe hrozí úraz. Rôzne závažné poranenia a úrazy sprevádzajú bežný život. Pravidelne sa pri nich dostaví opuch, zápal a bolesť. Regenerujúcu funkciu organizmu, ničenie poškodzujúcich elementov, vyhnutie sa komplikáciám, či dlhodobej PN-ke možno podporiť účinkom enzýmov. Práve systémová enzýmoterapia ako liečebná metóda využíva vybrané enzýmy, ktoré podporujú činnosť obdobných enzýmov v našom tele. Podávaním enzýmového lieku akým je Wobenzym výrazne urýchlite vstrebávanie opuchu, krvných výronov a podliatin, ústup svalových zápalov, a tým aj bolesti. Doba hojenia sa tak skráti až o polovicu. Wobenzym urýchľuje i regeneráciu organizmu vtedy, keď vďaka vysokej telesnej námahe došlo k preťažovaniu šliach, či svalov. Vhodné je ho užívať aj vtedy, pokiaľ ste dlho zanedbávali športové aktivity a chcete v tempe stráviť celý deň. Najlepšie je ho užívať nalačno, nikdy nie s jedlom, najmenej 2 hodiny po poslednom jedle a aspoň 1/2 hodiny pred ďalším jedlom. Nerozhryzené tablety výdatne zapiť najmenej 200 ml tekutiny, napr. voda, čaj, minerálka. Nesprávne užívanie lieku znižuje jeho vstrebávanie, a tým aj jeho účinok.

Klinické štúdie

Účinnosť Wobenzymu bola overená v desiatkach klinických štúdií. Mnohé z nich sa týkali ochorení a zdravotných problémov priamo čo nepriamo súvisiacich so športovaním. Jedna zo štúdií sa uskutočnila v Nemecku. Zaradených bolo do nej 44 športovcov s distorziou členkového kĺbu (vyvrtnutie členka). Štúdia bola dvojito slepá, kontrolovaná placebom a zodpovedala najprísnejším medzinárodným požiadavkám. Trvanie liečby bolo 10 dní. V skupine liečenej Wobenzymom bol ústup opuchu aj bolesti preukázateľne rýchlejší než u kontrolovanej skupiny a rýchlejšie sa aj zlepšila pohyblivosť postihnutého kĺbu. Výsledky štúdie ukázali, že pri užívaní Wobenzymu sa výpadok z tréningu znížil priemerne o 6,5 dňa na necelých deväť dní. Skrátený bol tak o viac ako 40 %. Pracovná neschopnosť sa skrátila dokonca o 61 % (z priemeru 4,4 dňa na 1,7 dňa).  Ďalšia štúdia sa zaoberala liečbou svalového poškodenia. 16 športovcov (futbalisti, karatisti) bolo liečených Wobenzymom pre akútne svalové poškodenie s intramuskulárnym hematómom (vnútrosvalový krvný výron). 15 členov kontrolovanej skupiny bolo liečených štandardným spôsobom za použitia mastí s heparínom, protizápalových preparátov a fyzioterapie. Zatiaľ čo futbalisti mali najčastejšie zranenia v podobe poškodenia členku a lýtka, karatisti mali zranené ruky a paže. Už po dvoch dňoch bola pri športovcoch užívajúcich Wobenzym znížená bolesť a zmenšený opuch. Po 7 dňoch bola úplne obnovená funkcieschopnosť končatín a pretrvávala len veľmi malá citlivosť na dotyk. V kontrolovanej skupine sa bolesť a opuch začali zmenšovať až 7. až 9. deň liečby. Vzhľadom k vysokej účinnosti a dobrej znášanlivosti sa liečba Wobenzymom javila ako optimálna.

Doprajte svojmu telu pohyb bez obáv z úrazov a bolestí aj počas zimného obdobia. Spoľahnite sa na účinnú pomoc tradičného enzýmového lieku Wobenzym. Enzýmy v lieku vám pomôžu rýchlo sa opäť postaviť na nohy. Pribaľte si menšie balenie do lekárničky a užite si vysnívanú dovolenku, skvelú náladu a čas strávený so svojou partiou ľudí na kopcoch plných snehu.

 

Viac na www.wobenzym.sk