Čaro ľúbostných listov je späť. Viete ako na ne?

Uponáhľaná digitálna doba nám v živote dokáže mnoho vecí uľahčiť. Vďaka internetu a rôznym typom komunikačných aplikácií máme možnosť spojiť sa s osobou na druhej strane smartfónu do niekoľkých sekúnd. Dnešná doba však nenaberá iba na rýchlosti, ale podporuje najmä povrchnosť v komunikácii a medziľudských vzťahoch. Čoraz častejšie čítame a počúvame o instantnej láske, emócie sa stávajú masovou záležitosťou a postrádajú hĺbku a autenticitu.

Emotikony v tvare srdiečok a smajlíky s náznakom bozku sú neodmysliteľnou súčasťou zaľúbenej komunikácie medzi mladými. Slová ako ľúbim či milujem patria medzi predvolené možnosti v mobilných telefónoch, keď však príde na opis pocitov, ktoré prežívame, displej zostáva prázdny. Digitálna komunikácia neposkytuje taký osobný rozmer a čaro, ako keď si v schránke nájdete napríklad okrem účtov a reklám voňavý, ručne napísaný list.

Kedysi boli ručne písané listy vzácnym komunikačným nástrojom, a aj keď ich rýchlosť a doručenie neboli vždy najspoľahlivejšie, slová, ktoré obsahovali, mali pre adresáta nevyčísliteľnú hodnotu. Aj keď sú z technického hľadiska už iba akýmsi prežitkom, nesú so sebou niečo, čo elektronické dokumenty nikdy mať nebudú – priamu stopu pisateľa, autentickú vôňu a šuchotavosť listov.

Prelomiť ľady či oživiť stereotyp

Kedysi sa ľúbostné listy písali v húfoch – od panovníkov až po obyčajných remeselníkov, všetky city zostávali skryté medzi riadkami papiera. Dnes nám ručne písané listy či odkazy môžu pomôcť premôcť ostýchavosť, vyjadriť svoje city alebo dokonca vniesť vášeň a perfektne oživiť už existujúci stereotypný vzťah. Rozhodnutie napísať niekomu list alebo mail môže byť novým pokusom o komunikáciu, ktorá sa zasekla medzi partnermi vplyvom konfliktov.

Ľúbostný list je prejavom najhlbších emócií človeka, ktorý zasiahne priamo do srdca. Práve preto sa rozhodla Milka svojou kampaňou „Povedz to Milkou“ oživiť čaro ručne písaných listov a odkazov špeciálnou edíciou praliniek, na ktorú si zaľúbenci môžu vlastnoručne napísať zamilovaný odkaz. Okrem toho k pralinkám naviac dostanú aj darček v tvare srdca s kryštálikmi Swarowski. Zvoliť si môžu písmenko podľa vlastného výberu a urobiť tak skutočnú radosť najmilovanejšej osobe.

V láske je básnikom každý

Napísať zaľúbený list nie je žiadna veda. Zvyčajne sú muži ostýchavejší ako ženy, ale práve o to viac si ženy takéto mužské gesto dokážu vážiť. Ak si netrúfate na list, môžete svojej láske napísať kratší odkaz. Dôležité je vyhradiť si na napísanie listu čas, priestor a najmä pohodu. Nevynechajte svoje pocity a nezabudnite partnerovi vyjadriť svoju vďačnosť. Ak máte predsa len z písania listu obavy, prinášame vám niekoľko tipov, ako písať ženám:

  1. Kúpte si na písanie pekný papier. Vytrhnutá stránka zápisníka alebo lístoček na nákupy je možno originálny, ale vaša polovička ho pri takejto príležitosti nemusí oceniť.
  2. Dajte si záležať na oslovení. Ak sa nečastujete obľúbenými prezývkami, nechajte si tvorbu oslovenia na záver.
  3. Buďte úprimný. Ostýchavosť a hanba ide v tomto prípade bokom, papier znesie všetko. Umelé slová a kvetnaté metafory vaša láska rýchlo prekukne, obyčajnú úprimnosť si však bude ceniť nadovšetko.
  4. Aj nešikovnosť môže byť roztomilá. Ak sa pomýlite, alebo vám na papier kvapne slza, nesiahajte po novom. Dodá to listu autentickosť a skryté emócie medzi riadky.
  5. Nehovorte iba o sebe. Dávajte si pozor, aby sa hlavnou postavou vašich myšlienok stal partner. Aj keď hovoríte o svojich pocitoch, nezabúdajte na toho, kto ich vyvoláva.

Viac tipov na písanie listov sa dočítate na www.povedztomilkou.sk.

Zlepšuje mentálnu kondíciu a znižuje cholesterol

Napísanie ľúbostného listu nielenže pomôže prekonať ostýchavosť, vyjadriť pocity a vyznať lásku, ale má aj preukázateľný dopad na našu mentálnu kondíciu. Sústredením sa na obsah človek usmerňuje myšlienky jedným smerom a nerozptyľuje sa tak ďalšími komunikačnými kanálmi, ako to býva v prípade smartfónov. Písanie zlepšuje sústredenie, podporuje pamäť a zároveň trénuje jemnú motoriku. Okrem toho je príjemnou úľavou pre oči po celodennom kontakte s monitorom počítača či telefónu. Podľa štúdie publikovanej v Human Communication Research písanie milostných listov navyše znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi. Naozaj stačí už len začať, o týždeň na to bude ideálna príležitosť.