Niekoľko typov pre všetkých, ktorí chcú bývať ekologickejšie

O potrebách ekologickejšieho bývania sa už popísalo veľa. Výhodu majú v tomto smere tí, ktorí bývajú v rodinných domov, pretože im sa ponúka viac možností, ako posunúť svoje bývanie smerom k väčšej ekológii.

Využívanie obnoviteľných zdrojov a šetrenie energie

Dobrým príkladom je prechod na kúrenie prostredníctvom výkonného tepelného čerpadla. V závislosti od výberu zdroja energie využíva tepelné čerpadlo obnoviteľnú energiu zo zeme, slnka, podzemnej vody alebo vzduchu. Niektoré typy tepelných čerpadiel majú dokonca aj funkciu chladenia, ktorá vám pomôže udržať doma príjemnú atmosféru aj počas letných horúčav a to energeticky nenáročne. Obrovskou výhodou je aj možnosť montáže v starších stavbách.

Okrem využívania obnoviteľných zdrojov energie je dôležité aj jej šetrenie. To sa dá docieliť viacerými spôsobmi a mnohé z nich sa týkajú nielen rodinných domov, ale aj bytov. Ako príklady môžeme uviesť používanie úspornejších žiaroviek, energeticky účinnejších spotrebičov, či výmenu okien za modely s lepšou tepelnou izoláciou.

Využívajte dažďovú vodu aj výhody kompostovania

Vedeli ste, že aj dažďovú vodu môžeme považovať za obnoviteľný zdroj? Je možné ju využiť všade tam, kde je možné využívať úžitkovú vodu, napríklad pri polievaní záhrady, umývaní auta a pod. Len ju treba vedieť efektívne zachytávať. Na to sú najlepšie betónové nádrže na dažďovú vodu, ktoré majú veľký objem a keďže sa umiestňujú pod zem, voda v nich si drží konštantne nižšiu teplotu, vďaka čomu je minimalizované množenie baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré by ju znehodnotili. Potom stačí už len napojiť čerpadlo a môžete takto zachytenú dažďovú vodu ďalej využívať.

Samozrejmosťou je (alebo by aspoň mala byť) recyklácia odpadu, najmä plastov a papiera, keďže tieto materiály sa v odpade, ktoré produkujú bežné domácnosti, vyskytujú najviac. A ak bývate v rodinnom dome, môžete k ekologickejšiemu nakladaniu s odpadom jednoducho pridať aj kompostovanie bio odpadu.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Arthon / Stock.adobe.com