Košický MMM zabehnú aj herci

Energická herečka Zuzana Vačková a olympijský šampión z Ria de Janeiro, majster sveta v chôdzi z Pekingu Matej Tóth, na košickom Medzinárodnom maratóne mieru podporia pacientov s mnohopočetným myelómom (MM) – druhým najčastejším onko-hematologickým ochorením.

Už túto nedeľu sa dvojica stretne na trati, aj s ďalšími 280 bežcami, prevažne amatérmi, aby po šiestykrát netradičnou formou spoločne upozornili na ochorenie mnohopočetný myelóm, na potrebu jeho včasného diagnostikovania a v neposlednom rade i na potreby pacientov trpiacich na toto onkologické ochorenie.

Mnohopočetný myelóm sa nevzdáva, ale ani my nie! Odkazujú spoločne zákernej chorobe.

Zuzana Vačková sa na najsledovanejšiu športovú udalosť roka poctivo pripravovala. Napriek tomu, priznáva, že to jednoduché nebude.

„Nie som športovec, som herečka“, povedala počas posledného tréningu v bratislavskom Horskom parku. „Verím však, že nám Matej Tóth svojim koučingom pomôže celkový čas trochu vylepšiť“, dodala chvíľu pred tým, ako sa pustila do behu pod korunami stromov.

Matej Tóth a Matej Spišiak sa zúčastnili košického maratónu už vlani. Kým tréner  Spišiak absolvoval minimaratón, jeho zverenec Matej Tóth vítal odvážnych bežcov, prevažne lekárov a rodinných príslušníkov pacientov trpiacich na MM, osobne v cieli. Dobročinnú akciu si chce duo zopakovať znova. Do tímu okrem Vačkovej priviedlo aj Miroslavu Syllabovú, slovenskú plavkyňu, reprezentantku Slovenska na olympijských hrách v Londýne v disciplíne 50 m voľný spôsob.

Trpká skúsenosť v živote obľúbenej herečky!

Zuzana sa rozhodla zapísať na listinu účastníkov z osobných dôvodov. O pár dní to bude rok, čo s rovnako zákerným onkologickým ochorením stretla v rodine. „Tiež sme sa spočiatku nevedeli dopátrať správnej diagnózy. Niekoľko mesiacov lekári liečili moju mamu na niečo úplne iné ako bola chorá. Pri mnohopočetnom myelóme je to veľmi podobné. Jeho príznaky sú ľahko zameniteľné s inými, menej vážnymi ochoreniami. Únava, bolesti kĺbov či kostí… veď koho dnes nebolí chrbát… Včasná diagnostika je preto najdôležitejšia. Keďže mám aj ja osobnú skúsenosť s onkologickým ochorením, tak je pre mňa úplne prirodzené, že keď sa dá podporiť takáto myšlienka, okamžite idem“, vyznala sa empatická herečka, ktorá si získala priazeň divákov aj ako vždy pozitívne naladená Alica zo seriálu Panelák či veselá teta Rosie z Muzikálu Mamma mia!.

Za pacientov trpiacich mnohopočetným myelómom pobeží 7. októbra aj kvestor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach RNDr. Ing. Michal Tkáč, PhD., riaditeľka košickej Železničnej nemocnice s poliklinikou MUDr. Mária Grüllingová PhD., MPH a prednosta Kliniky hematológie a onkohematológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Tomáš Guman, PhD.. 

O MMM…

Podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti ročne sa na Slovensku nájde približne 130 pacientov s mnohopočetným myelómom. Mnohopočetný myelóm je zriedkavé ochorenie kostnej drene, vyskytujúce sa predovšetkým vo vekovej kategórii 60 – 70 rokov. U mladých ľudí vo veku 20 – 40 rokov sa toto ochorenie vyskytuje zriedkavejšie, avšak ani tu nie je výnimkou. Odborníci sa domnievajú, že jeho výskyt môže byť v skutočnosti oveľa vyšší, preto upozorňujú na jeho existenciu a prvotné príznaky.

Najčastejšími symptómami a vedľajšími účinkami sú bolesť kostí, zlomeniny kostí, únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi. Na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, mnohopočetný myelóm nemá formu hrčky alebo nádoru. Myelómové bunky sa vytvárajú a šíria v rámci kostnej drene. Aj preto sa mohol v minulosti prehliadať. Ak sa ochorenie odhalí včas, pacienti sa s ním môžu dožiť ešte ďalších a kvalitných dvadsať rokov. Aj preto je o ňom potrebné stále viac hovoriť.