Čo jesť po cvičení?

Čo zjete ako prvé hneď po cvičení? Mnohí z nás venujú pozornosť najmä tomu, čo jedia pred cvičením, ale akonáhle sme docvičili, tak sme nezastaviteľní a zjeme všetko, čo nám príde pod ruku. Veď sme predsa cvičili! Samozrejme, po cvičení je nutné telu dodať správnu dávku energie, preto by sme mali dbať aj na správny výber jedla a tekutín, ktoré po cvičení konzumujeme. Na jednej strane pomáhajú vášmu telu zotaviť sa z intenzívnej záťaže, na druhej strane vám zároveň pomáhajú pripraviť sa na tú ďalšiu.

Po cvičení doplňte tekutiny a soli

Pri intenzívnom cvičení sa samozrejme aj potíme, čo spôsobuje, že naše telo prichádza o dôležité soli ako sodík a draslík. Tieto látky preto po cvičení potrebujeme doplniť. Mnohí športovci majú zvyk vážiť sa pred a po cvičení, aby vedeli, aké množstvo tekutín treba dodať telu. Všeobecne platí, že na každý kilogram zníženej telesnej hmotnosti, by sme mali nášmu telu dopriať približne liter tekutiny.

Po akom nápoji siahnuť?

Voda sa považuje za dobrú náhradu stratených tekutín. S predpokladom, že potom budete aj niečo jesť, prijmete aj potrebné karbohydráty a sodík (pravdepodobne aj draslík) z jedla. Pre tých, ktorí bežne nepijú vysoko kalorické nápoje, môžu v tomto čase zvážiť príjem tekutín vo forme ovocných džúsov a štiav. Poskytujú potrebné tekutiny, karbohydráty – v závislosti od ovocia – aj draslík. Športové nápoje sú takisto dobrou voľbou, pretože neposkytujú len tekutinu a karbohydráty (niektoré dokonca obsahujú aj trochu bielkovín, ktoré vaše telo tiež potrebuje), ale tiež obsahujú aj správnu dávku solí, o ktoré telo prišlo potením.

Doprajte telu karbohydráty

Intenzívnym cvičením spaľuje vaše telo veľké množstvo karbohydrátov. Tie sú primárnym palivom pre vaše svaly a preto je dôležité ich po cvičení telu opäť a čo najskôr dodať. Odporúčanou dávkou je približne 1,4 gramu karbohydrátov na kilogram telesnej váhy (pre lepšiu predstavu – ak niekto váži 75kg, tak ide o príjem 100 gramov karbohydrátov). Bezprostredne po cvičení by ste teda mali siahnuť po zdravých karbohydrátoch, napríklad ovocí, celozrnných produktoch či mliečnych produktoch (s prirodzeným obsahom karbohydrátov).

Proteíny po cvičení

Trocha proteínov takisto pomáha pri zotavovaní sa z cvičenia. Nášmu svalstvu pomáhajú dať sa opäť do normálu. A bude stačiť len 10 gramov. Ideálny snack či jedlo po cvičení by mali obsahovať zdravé karbohydráty a proteíny. Športovci preto veľakrát siahajú po sendviči s celozrnným chlebom, jogurte s ovocím či proteínovom mliečnom kokteili s ovocím. Stretnúť sa môžete aj s regeneračnými nápojmi so špeciálnou receptúrou.

Správne načasovanie

Počas cvičenia naše svaly veľmi citlivo reagujú na výživové látky, ktoré má naše telo k dispozícii. A táto citlivosť trvá len obmedzený čas. Športovci, pokiaľ chcú optimalizovať zotavovanie svojho svalstva, sa preto sústredia na tzv. metabolické okno. Ide o čas približne 30 až 45 minút po cvičení, počas ktorého sa snažia konzumovať karbohydráty a proteíny. Vaše svalové bunky sú v tej dobe  citlivejšie na účinky inzulínu – hormónu, ktorý pomáha dopraviť aminokyseliny (z bielkovín) do vašich buniek. Inzulín takisto pomáha zásobovať bunky karbohydrátmi, v ktorých sa ukladá vo forme glykogénu. Táto zásoba karbohydrátov potom poskytuje energiu nášmu svalstvu pri ďalšej záťaži či aktivite.