Na cesty s domácim miláčikom? Prečo nie!

Ani počas dovolenky sa nemusíte rozlúčiť so svojím štvornohým priateľom. Cestovanie so psom alebo mačkou síce prináša určité obmedzenia a povinnosti, spoločne strávené chvíle na horách, pri jazere alebo pri mori však jednoznačne stoja za to. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša dovolenka prebehla hladko?

Pas potrebujú aj psi

Psíkovi alebo mačke by ste pred cestou mali vybaviť pas pre domáce zviera, a to aj v prípade, ak cestujete v rámci EÚ. Zastaviť a skontrolovať vozidlo vám môžu všade, nielen na hraniciach. Pas domáceho miláčika slúži ako potvrdenie, že vaše zviera má všetky potrebné očkovania a je začipované. Pas spoločenských zvierat vystaví veterinár, ktorý má na to oprávnenie, a pre zviera platí doživotne. Informácie nájdete na internetovej stránke Štátnej veterinárnej správy SR.

Donedávna platili v členských krajinách EU v oblasti cestovania so zvieratami rôzne pravidlá. V júli tohoto roku však europoslanci zjednotili nové pravidlá, v ktorých požadujú elektronickú databázu na monitoring pohybu zvierat.1

Jazda so psom

Tak ako pre ľudí, aj pre zviera môže dlhá jazda autom predstavovať stres. Preto by ste ho mali na cestu pripraviť aspoň tak svedomito, ako seba. „Spolu s autolekárničkou v povinnej výbave nezabudnite pribaliť lekárničku aj pre psa či mačku,“ radí Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama. Lieky alebo upokojujúce prostriedky však nepodávajte preventívne, ale iba v nevyhnutnom prípade.

Pri prevoze zvieraťa, najmä väčšieho psa, je potrebné myslieť aj na bezpečnosť jazdy. „Pokiaľ zvyknete prevážať psa na zadnom sedadle, pripútajte ho špeciálnym postrojom pre psa, ktorý sa pripevňuje k spone bezpečnostného pásu. Máte tak istotu, že psík nebude vyrušovať ostatných cestujúcich a zároveň bude zabezpečený v prípade prudkého zabrzdenia alebo nárazu,“ hovorí Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama.

Ideálnym miestom pre psa je však kufor. Jazda bude pre zviera bezpečnejšia, ak mu do zadnej časti vozidla umiestnite textilnú alebo plastovú búdu. Počas cesty si nezabudnite naplánovať prestávky aspoň každé tri hodiny a nezanedbávajte pitný režim žiadneho pasažiera, vrátane tých zvieracích.

Auto nie je jediný dopravný prostriedok, ktorým môžete prevážať zviera. So svojím miláčikom sa môžete vydať aj na leteckú dovolenku. Čakajú vás však zvýšené náklady. Psovi alebo mačke totiž musíte kúpiť vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat.

Ako vybrať vhodné miesto

Nájsť miesto, kde sa môžete ubytovať s domácim zvieratkom, dnes už nie je také ťažké. Na rôznych dovolenkových portáloch si túto možnosť kliknete v zadaní. Niektoré hotely však môžu akceptovať len domáce zvieratá do určitej hmotnosti. Pre istotu si to overte. Z praktického hľadiska je pre majiteľov psov vhodnejšie zvážiť ubytovanie apartmánového typu, v ktorom si aj pes užije viac voľnosti než v hotelovej izbe. Pokiaľ sa chystáte k moru, okrem „pet friendly“ ubytovania nezabudnite overiť aj pláž. Ideálne je, ak bude nablízku špeciálny prístup k moru, kde psy nebudú len trpené, ale vítané.

Poistenie pre zvieratko

Ak vám na vašom miláčikovi záleží, je dobré ho mať poisteného. Úrazové poistenie pre psa alebo mačku sa zväčša vzťahuje na územie SR. Zíde sa, ak so zvieratkom často cestujete napríklad na chatu, ale každý majiteľ vie, že po úraz si najmä pes nemusí chodiť ďaleko. Ľahko sa zraní aj na dvore alebo pri kontakte s iným psím rivalom. „Pri poistení sa pritom za úraz považujú nielen zranenia, ktoré si vyžadujú veterinárne ošetrenie, ale aj prehltnutie cudzích telies alebo otrávenie. Pozor, pes musí mať v čase  poistnej udalosti platný očkovací preukaz a absolvované všetky predpísané a pravidelné očkovania,“ upozorňuje Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama.