Investujte do kosačky a upravený trávnik bude vizitkou vášho rodinného domu.

Bezchybný vzhľad si žiada pravidelnú starostlivosť, ktorá výsevom nekončí. Zdravý zelený koberec dosiahnete dostatočným zavlažovaním, hnojením a hlavne  pravidelným kosením. Ten  správny efekt získate výberom kvalitnej kosačky.

Ktorá kosačka dokonale pokosí trávnik okolo domu? Jej nákup nemôžete podceňovať, nejde totiž o jednorazovú záležitosť. Počas obdobia od apríla do októbra strávite s kosačkou v ruke pomerne veľa času. A ak už investujete svoj čas do úpravy zelene, prirodzene túžite po dokonalom efekte.

Položte si tri otázky:

  1. Akú veľkú plochu potrebujete pokosiť?
  2. Ako je členitý váš trávnik?
  3. Má váš pozemok sklon?

Ak si odpoviete na tieto tri základné otázky, dopracujete sa ku kritériám, ktorým by mala vaša nová kosačka vyhovieť. Potrebujete sa postarať len o zeleň v predzáhradke alebo pozemok do 400m2 vyberajte z ponuky elektrických kosačiek. Pri menšom pozemku si tiež vystačíte aj s ručnou vretenovou kosačkou, ale pri väčšej ploche je lepšou voľbou benzínová či akumulátorová kosačka.

Pripomína vaša záhrada prekážkovú dráhu? 

Tu strom, tam krík, medzitým sadenice? Ak sa nechcete pri kosení potkýnať aj o kábel kosačky, ideálnou voľbou sú pre vás benzínové alebo akumulátorové kosačky, pri ktorých nemusíte byť napojení na elektrinu a môžete sa pohodlne posúvať medzi prekážkami.

Zamiešať karty pri výbere kosačky vám môže aj terén. Pri nerovnom povrchu by mal výber padnúť na kosačku s pohonom kolies. Ak by ste mali tlačiť prístroj bez pojazdu, po chvíli by vás rozboleli ruky a opatrní musíte byť aj pri trávniku s väčším sklonom. Na takúto plochu totiž nie je vhodná benzínová kosačka.

Nie je kosačka ako kosačka

Váš výber ovplyvniť aj hluk kosačky, ich šetrnosť k prírode, cena či spôsob ovládania. Dbajte aj na výkon. Tu platí zásadné pravidlo, že kosačky so šírkou záberu nad 50 cm by mali mať výkon minimálne 3738 W. Výkonnosť  sa môže s klesajúcim záberom znižovať. Ručné vretenové kosačky majú nízke náklady na údržbu, sú tiché a šetria životné prostredie. Trávu pri kosení neštiepia, a tak nezasychá, vďaka čomu získate zdravý koberec.

Ekologické sú aj elektrické kosačky. 

Sú jednoducho ovládateľné, vyžadujú minimálnu údržbu. Elektrické kosačky patria k cenovo výhodným. Pri benzínových kosačkách oceníte ich výkonnosť a pojazd, ktorý vás zbaví zbytočnej námahy. ,,Majú pevnejšie šasi (poz. obal kosačky), čo prispieva k ich dlhej životnosti. Nehodia sa však na kopcovitý terén, ich motor totiž nie je prispôsobený takejto záťaži a majú vyššiu cenu a počítať musíte aj s nákladmi na benzín. V posledných rokoch začínajú zákazníci preferovať akumulátorové kosačky. Sú tiché vyžadujú si nulové prevádzkové náklady, ich hlavnou nevýhodou je obmedzená výdrž batérie a cena.

Nezabúdajte na údržbu

Aj správne zvolená kosačka si občas žiada starostlivosť. Jej pravidelnosť závisí, samozrejme, od výberu konkrétneho stroja. Ak si zvolíte napríklad kosačku s kovovou šasi, po čase sa budete musieť popasovať s koróziou. Hneď po kúpe kosačky nezabudnite na výmenu oleja po prvých piatich hodinách kosenia. Potom olej stačí vymieňať raz ročne. Na konci sezóny kosačku vyčistite, odstráňte z nej hrdzu a ošetrite konzervačným náterom. Pred sezónou vždy skontrolujte nôž, nabrúste ho a vycentrujte. Ak kosíte v prašnom teréne, vyčistite aj vzduchový filter raz za sezónu. Pri nepravidelnom chode alebo zlom naštartovaní stroja zvážte výmenu sviečky.

Tip: Vycentrovaný nôž spoznáte tak, že pokiaľ na neho doprostred položíte ceruzku, nebude padať na žiadnu stranu. Ak predsa na niektorú stranu padá, je potrebné ho na tejto strane pribrúsiť.

Starostlivosť o trávnik kosením nekončí.

Koseniu by ste sa mali venovať pravidelne. Jeho frekvencia však závisí od aktuálneho počasia, po daždi totiž nerastú len hríby, ale aj tráva. Trávnik by sa nemal zastrihávať počas horúčav, kedy hrozí vypálenie čerstvo pokosenej trávy. Steblá trávy však môžu žltnúť nielen v dôsledku slnka, ale dôvodom môže byť aj prehnané zníženie výšky trávnika. Ideálna výška kosenia je od 3 do 3,5 cm. Ak sa tráva štiepi a zasychá, máte tupý nôž. Nezabudnite posekanú trávu pozbierať, pôsobením vlahy môžu zvyšky hniť a poškodiť zdravý trávnik.

Aby bol váš koberec krásne zelený, dbajte na pravidelné zavlažovanie. Ideálny je prísun väčšieho množstva vody trikrát do týždňa. Ak sú horúčavy, rozložte toto množstvo na menšie dávky a zavlažujte ráno a častejšie. Pre svoj zdravý rast potrebuje tráva aj dostatok živín. Ak ich nedostáva prirodzene z pôdy, doprajte jej hnojivo. Na trhu sú rôzne druhy – jarné, jesenné či štartovacie. Výber je len na vás.