Ako si správne vybrať klimatizáciu?

Letné horúčavy bývajú každým rokom čoraz viac neznesiteľné.  Preto mnoho ľudí rozmýšľa, ako sa čo najrýchlejšie schladiť, riešením býva kúpa klimatizácie. Vybrať si zo širokej ponuky, nie je jednoduché. Pri kúpe sa poraďte s odborníkom, ktorý vám ponúkne to čo potrebujete a zohľadní aj vaše požiadavky. 

Vopred si premyslite čo od klimatizácie očakávate. 

Aký veľký priestor chcete klimatizovať, či pôjde o jednu alebo viacero miestností. Potom sa zamerajte na to, akého charakteru sú tieto miestnosti – ich orientáciu na svetové strany, počet a umiestnenie okien a z akého materiálu je stavba domu alebo bytu. Určite zvážte aj vaše finančné možnosti, pri ktorých rátajte so vstupnými a prevádzkovými nákladmi.

Vysoká vstupná investícia nemusí znamenať nedostupnosť klimatizácie, dôležité je prepočítať návratnosť z pohľadu ročnej spotreby elektrickej energie. Oplatí sa pouvažovať nad kúpou klimatizácie z energeticky najúspornejšej kategórie.

Účelom klimatizácie nebýva len ochladzovanie miestnosti, ako si mnohí myslia.

Súčasné klimatizácie už ponúkajú aj viaceré doplnkové funkcie. Klimatizácie s tepelným čerpadlom dokážu vďaka odoberaniu tepla z vonkajšieho prostredia vykurovať, čím môžete ušetriť náklady na energie. Niekoľkonásobná vstavaná filtrácia zamedzuje šíreniu prachu a choroboplodných zárodkov, vírusov, pachov, dymu a podobne. Netreba sa obávať ani predsudkov, ktoré o klimatizáciách kolujú, zväčša ide o zle zvolené nastavenia. „Moderné klimatizácie už disponujú takými funkciami, ako optimálne nastavenie teploty a prúdenia vzduchu, automatický režim, turbo, sleep, časovač či napríklad autoreštart, ktorý v prípade výpadku prúdu dokáže všetky nastavenia vrátiť do pôvodného stavu,“ vysvetľuje Rudolf Baranovič  zo spoločnosti Nay.

Typy klimatizácií: 

  • Ochladzovač vzduchu

Netreba si zamieňať ochladzovač s klimatizáciou, aj tento typ zariadenia slúži na schladenie vzduchu v miestnosti. Pracuje však na úplne inom, jednoduchšom, ale menej účinnom princípe. Je vybavený nádržkou na vodu, poprípade ľadom, vďaka čomu dokáže vzduch aj zvlhčovať. Výhodou je, že vďaka jednoduchšej technológii je počiatočná investícia nižšia, nemožno však od neho očakávať, taký výkon aký poskytne kompresorová klimatizácia.

  • Mobilná klimatizácia

Jej výhodou je, že nemusí byť nikde pripevnená a dá sa zapojiť do elektrickej siete ako bežný spotrebič, môžete ju používať vo viacerých miestnostiach. Musíte rátať s hadicou, ktorá odvádza teplo z priestoru. Ideálne je preto umiestňovať ju k oknu, aby sa cez neho hadica dala ľahko vyviesť. V jednom zariadení sú pohromade chladiaci kompresor a ventilátor,  jej nevýhodou je väčšia hlučnosť. Oproti nástenným klimatizáciám majú však nižšiu obstarávaciu cenu a nepotrebujú odbornú montáž. Sú teda najvhodnejším variantom okamžitej pomoci počas tropických teplôt.

  • Nástenná klimatizácia (Splitová, Multi-splitová)

Patrí k najrozšírenejším. Pri kúpe treba rátať s odbornou montážou, si vyžaduje určité stavebné úpravy.

Pozostáva z dvoch častí: vonkajšej (kondenzačnej) jednotky a vnútornej (chladiacej) jednotky. Pri tejto klimatizácie sa napája viacero vnútorných jednotiek, ktoré zabezpečujú chladenie viacerých miestností naraz. Je obľúbená vďaka vysokému výkonu, pomerne nízkej hlučnosti, doplnkovým technológiám, ktoré ponúkajú komfort pri používaní, ale vo veľkej miere šetria aj výdavky za prevádzkové náklady.

Rady, ako správne používať klimatizáciu:

  • Servisujte ju minimálne jedenkrát za rok, vyhnete sa nepríjemnému zápachu a šíreniu choroboplodných zárodkov.
  • Miestnosť nechlaďte do extrémnych rozdielov s vonkajšou teplotou, ideálny rozdiel by sa mal hýbať medzi 5-7 °C.
  • Prúd vzduchu nikdy nesmerujte priamo na seba. Namierte ho pod strop a nechajte ho striedavo klesať. Prúdenie vzduchu by ste nikdy nemali cítiť ako prievan.
  • Sledujte vlhkosť vzduchu v miestnosti, ideálne by sa mala hýbať v rozmedzí 40 % – 60 %.
  • Vetrajte len vtedy, keď je klimatizácia vypnutá. Vetranie znižuje účinok klimatizácie a zároveň zvyšuje spotrebu energie.
  • Ak je klimatizácia vybavená inteligentným režimom pre jedného používateľa, využívajte túto funkciu, ušetríte tak finančné náklady na prevádzku.