Slovenskí motoristi siahajú po novších jazdenkách, stúpla aj výška úverov.

Podľa najväčšej siete autobazárov AAA AUTO sa potvrdil trend stále vyššieho záujmu o novšie ojazdené vozidlá. Lepšia kúpyschopnosť obyvateľstva a zdravé konkurenčné prostredie viedlo slovenských zákazníkov aj k nákupu jazdených vozidiel na splátky. Priemerná výška úveru stúpla na 5 500 € pričom financovanie využívali zákazníci pri kúpe auta s priemernou cenou 7 700 €.

Rozvoju trendu nákupov vozidiel na splátky prispievajú úverové produkty s nulovým úrokom a tiež väčšia kúpna sila zákazníkov, vrátane schopnosti splácať vyššie úvery. „Dôvodom je nielen vhodná ekonomická situácia k zakúpeniu si lepšieho jazdeného auta, ale zároveň zdravé konkurenčné prostredie, ktoré vytvára pre klientov vhodné podmienky ako k získaniu úveru, tak aj kvôli cene ponúkaných produktov. Aj to stojí za zvyšujúcou sa priemernou výškou úveru, ktorú teraz ľudia volia,“ uviedla generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová. Zákazníci si najčastejšie hradia 28 % ceny vozidla z nasporených peňazí, zvyšok hradia práve financovaním. Vďaka tomu stúpla priemerná financovaná čiastka o 500 € z 5 000 € v roku 2014 na 5 500 € v roku 2015.

Medzi financovanými vozidlami sa stále zvyšuje podiel tzv. „zánovných“ automobilov. Práve tieto vozidlá zvyšujú financované čiastky a sú alternatívou pre zákazníkov, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu nového auta. Pri kúpe zánovného vozidla ušetria 30-40 % ceny. Zvyšujú sa aj nároky zákazníkov na výbavu. Podľa štatistík spoločnosti AAA AUTO sa tak na zozname výbavy objavuje vyhrievaný volant, vyhrievané sedadlá, vyhrievané predné sklo alebo dokonca nezávislé prídavné kúrenie. „Vlani sme predali viac než dvojnásobok vozidiel s vyhrievanými sedadlami a 78krát viac s vyhrievaným predným sklom v porovnaní s rokom 2011,“ uviedla Karolína Topolová.

V prípade nezávislého kúrenia eviduje autobazár nárast až o 54 % oproti minulému roku. Všeobecne sa tak navzdory miernym tuzemským zimám približuje trh svojimi nárokmi viac Škandinávii než strednej Európe. Slovenskí vodiči tak začínajú oceňovať a vyžadovať kvalitnejšie a novšie vozidlá pričom neváhajú siahnuť aj po výhodnom financovaní prostredníctvom úveru.