Nie je proteínová tyčinka ako proteínová tyčinka

Vedeli ste o tom, že proteínové tyčinky nie sú len pre športovcov? Sú hodným doplnkom pestrej stravy a ešte k tomu aj pomáhajú chudnúť, pretože rýchlo zasýtia. Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, mali by ste si počas dňa rovnomerne rozdeliť príjem energie z jedla. Nie vždy však máme možnosť si dať jogurt, pripraviť kokteil či sa zastaviť na šalát. Nehovoriac o tom, že práve v čase medzi hlavnými jedlami nás často prenasleduje chuť na niečo sladké. Ich výhodou je, že obsahujú menej cukru a tuku, ale viac bielkovín. Výhodou proteínovej tyčinky je aj jej schopnosť zasýtiť.

Trend proteínových tyčiniek naberá v súčasnosti na neuveriteľnej intenzite. Môžeme ich dnes nájsť takmer všade, od supermarketov až po čerpacie stanice. Pozor, nie všetky výrobky sú naozaj tým, za čo sa vydávajú. Moderný obal sľubujúci štíhlu postavu, zdravú pochúťku a obsah plný bielkovín nehovorí vždy pravdu. Výrobok, ktorý obsahuje od 10 –  20 a viac gramov bielkovín a dominantnou zložkou je proteín, nie sacharid. Ak je pomer obrátený v prospech sacharidov, nejde o proteínovú tyčinku. Prítomnosť sacharidov netreba v proteínových tyčinkách vnímať negatívne. Pre aktívnych ľudí a športovcov sú sacharidy potrebné a telo ich využije. Ak potrebujete tyčinku s nulovým alebo obmedzeným obsahom sacharidov, siahnite po tyčinkách Prodietix. Sú vyrobené tak, aby vám pomohli pri chudnutí, ale, čo je najdôležitejšie, sú chutné. Na trhu je množstvo proteínových tyčiniek, ale väčšina z nich chutí umelo, prípadne až príliš sladko.

Ak si chcete dopriať naozaj kvalitu a topku medzi proteínovými tyčinka, vyskúšajte napríklad: Protein Bueno coconut alebo Vanilková tyčinka v mliečnej čokoláde s lieskovými orieškami Deluxe.

 • Hodia sa do bežného aj redukčného jedálnička.
 • Sú bohaté na bielkoviny.
 • Sú bez pridaného cukru.
 • Majú vynikajúcu chuť, ktorá prekvapí a už nepustí.

Ako si vybrať kvalitnú proteínovú tyčinku?

 • Pozrite sa na celkovú energetickú hodnotu. Ak je vaším plánom schudnúť, vyberte si tyčinku s čo najnižšou celkovou energetickou hodnotou, ak pravidelne cvičíte, vhodná je proteínová tyčinka s vyšším množstvom kalórií.
 • Všímajte si aj zloženie bielkovín.
 • V kvalitnej proteínovej tyčinke by nemal byť fruktózový sirup a nezdravé rastlinné tuky.
 • Bielkoviny by mali byť zastúpené vo výrazne vyššom pomere voči sacharidom.

Proteínové tyčinky prinášajú množstvo benefitov.

 • Sú výborným zdrojom vlákniny.
 • Obsahujú dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok.
 • Predstavujú skvelý spôsob, ako jesť sladké maškrty zdravo.
 • Ide o rýchly snack v práci, maškrta do kabelky či ruksaku, dezert ku káve.

Ak ste práve dostali neuveriteľnú chuť na niečo sladké, ale nechce stále siahať len po čokoládových variantoch, siahnite po Malinovej tyčinke alebo Tyčinke s príchuťou citrónového koláča. Nemusíte mať strach, že siahnete po niečom nezdravom, treba si so sebou vždy nosiť proteínovú tyčinku, ktorá spoľahlivo zaženie hlad, a dokonca pritom nepriberiete ani gram.

Ak si vyberáte proteínovú tyčinku, nezabúdajte na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Problémom je najmä výber, orientovanie sa v zložení a tiež v znalostiach surovín, z ktorých sú jednotlivé tyčinky vyrábané. Pred samotnou kúpou tyčinky je najpodstatnejšie riadne preštudovať jej zloženie na zadnej strane obalu. Prevláda v nich cukor, proteín, tuk, ovocie alebo orechy? Ak sa tieto suroviny nachádzajú niekde v strede alebo na konci, a sú sprevádzané množstvom skratiek a chemických značiek, nejde o ozajstnú proteínovú tyčinku. V skutočnosti ste práve mali v rukách vysoko priemyselne spracovanú sladkosť s pekným obalom.

Vyberajte si preto správne a dôkladne si pozrite etiketu na obale. Nezabúdajte, že aj takáto tyčinka má chutiť skvelo a nie len po práškoch a kadejakých dochucovadlách. Má vám chutiť a prinášať vám radosť zo sladkej chuti – a bez zbytočného cukru, čo sa týka predovšetkým tyčiniek vhodných do low carb a low fat diét.

Súťažná otázka o sladkú maškrtu, ktorá poteší každého milovníka lieskových orieškov a čokolády:

Čím je sladená lieskovooriešková tyčinka Protein Bueno?

 1. a) čakankový sirup
 2. b) erythritol, stévia
 3. c) trstinový cukor

Odpoveď nájdete na stránke www.prodietix.sk

Vylosovaní budú traja výhercovia.

Všeobecné súťažné podmienky
Súťaže sa môžu zúčastniť len osoby staršie ako 18 rokov. Podmienkou súťaže je odoslať správnu odpoveď e-mailom na adresu redakcie (redakcia@vkocke.sk) v čase realizácie súťaže. Súťažiaci sa stáva účastníkom súťaže po splnení tejto podmienky. Vyžrebovanie výhercu súťaže sa bude realizovať do troch dní po ukončení súťaže, ak nebude oznámené inak. Do žrebovania budú zaradení len tí súťažiaci, ktorí odošlú v stanovenom čase správnu odpoveď a spĺňajú podmienky uvedené v týchto pravidlách. Výhercovia budú kontaktovaní mailom. Účastníci tejto súťaže sa jej zúčastňujú s vedomím, že nemôžu požadovať výhru v inom rozsahu okrem rozsahu, aký určí usporiadateľ. Účastníci tejto súťaže sú si súčasne vedomí toho, že v zmysle § 845 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v platnom znení nemožno výhry vymáhať a to ani prostredníctvom súdu. V prípade tlačovej chyby o tejto súťaži usporiadateľ za toto nenesie zodpovednosť. Ak je výherca neplnoletý, bude automaticky diskvalifikovaný. Výhry budú odovzdané len tým vyžrebovaným účastníkom súťaže, ktorí dodržia pravidlá tejto súťaže, splnia podmienky v nich stanovené a ich nárok bude usporiadateľom potvrdený. Výhru odovzdá usporiadateľ alebo ním poverená osoba. V prípade sporu o platnosti nároku na výhru vloženú do tejto súťaže je rozhodujúce rozhodnutie usporiadateľa. Usporiadateľ bude výhercu kontaktovať prostredníctvom e-mailovej správy. Vecné výhry budú jednotlivým výhercom odovzdané osobne alebo zasielané poštou resp. zásielkovou službou na adresu, ktorú uvedú. Pred odovzdaním výhier sa osoba preberajúca výhru musí preukázať osobným dokladom. V prípade, že si výherca výhru neprevezme alebo nepreukáže splnenie podmienok na odovzdanie výhry do 14 dní od prvého informovania o výhre Usporiadateľom, výhra prepadá v prospech usporiadateľa. Účastník zapojením sa do tejto súťaže dáva usporiadateľovi v zmysle zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení súhlas na spracovanie svojich osobných údajov pre potreby tejto súťaže v zmysle § 65 zákona č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách súhlas na volanie alebo zasielanie SMS na číslo telefónu poskytnuté v registračnom formulári na účely priameho marketingu. V prípade výhry dáva účastník súťaže súhlas so zverejnením celého mena a obce na www.vkocke.sk, prípadne aj na facebookovskej stránke. Usporiadateľ si vyhradzuje právo na zmenu pravidiel. Účasťou v tejto súťaži vyjadrujú jej účastníci súhlas s pravidlami tejto súťaže a s ich záväznosťou.