Vytláčanie vyrážok lahodí ľudskej duši

Každý z nás sa niekedy stretol s akné. Niekto boj s čiernymi bodkami a vyrážkami vyhrá rýchlo, niekoho dokážu trápiť pekelne dlhú dobu. Predná svetová dermatologička Sandra Leeová, ktorá ordinuje na svojej klinike v kalifornskom Upland, vyhlásila kožným chorobám vojnu v priamom prenose na TV stanici TLC!

Zachovám sa ako správny dermatológ a odporučím vám, aby ste si žiadnu vyrážku nevytláčali sami. Hrozí vám totiž infekcia a poškodenie kože môže zanechať jazvu natrvalo. Je mi však jasné, že veľa z vás si aj tak nedokáže pomôcť!“ cituje magazín Elle poprednú svetovú dermatologičku Sandru Lee, známu ako Vriedková doktorka. Toto pomenovanie verne odráža, vďaka čomu sa doktorka preslávila. Pseudonym Vriedková doktorka pochádza totiž z jej sociálnych sietí (Facebook, Twitter, Instagram), kde pravidelne zdieľa videá

Dr Sandra Lee from TLC’s Dr Pimple Popper.

zákrokov z jej klinickej praxe. Ide väčšinou o drobné dermatologické zásahy, prevažne teda odstraňovanie vyrážok, čiernych bodiek (tzv. komedónov) alebo iných výrastkov na tele. Pacienti však za ňou prichádzajú aj so život ohrozujúcimi nádormi na koži a inými závažnými ochoreniami.

Pred rokom 2010 by dcéru čínskych prisťahovalcov ani nenapadlo, aký neočakávaný obrat môže jej lekárska kariéra zaznamenať. Jedného dňa však našla na sociálnej sieti Reddit komunitu „popaholicov“, nadšencov do vytláčania vyrážok, ktorí medzi sebou zdieľajú videá. Tu sa zrodila „Vriedková doktorka“ ako meno, pod ktorým sa Sandra Lee do komunity začlenila. Vzápätí prišiel vlastný profil na YouTube a v roku 2015 masívny nárast followerov. Celebrita sa z kalifornskej doktorky stala v momente, keď prišla ponuka vlastného programu na TV stanici TLC, pomenovaného – ako inak – Vriedková doktorka(Dr. Pimple Popper).

Sandra však tvrdí, že primárne sa vo vytláčaní vyrážok a uhrov nevyžíva: „Mala by som sa priznať, že nie som naozajstný popaholic. Prosím, neposielajte mi videá, ako si niekto snaží vytlačiť obriu cystu. Nedokázala by som to dopozerať.“ Vzápätí však dodáva: Rozumiem tomu nutkaniu. Dobre prevedený „zákrok“ je niečo, čo dokáže byť doslova hypnotické. Ja mám väčšinou najväčšiu radosť z tých, pri ktorých viem, že naozaj zapôsobia na mojich fanúšikov. Jednoduché a čisté odstraňovanie uhrov alebo bezchybné odstránenie dilatovaných pórov – to si dokážem najviac užiť.“

Aký postup radí na doma, ak pokušeniu predsa len neodoláte? Základom je starostlivá sterilizácia ihly, rúk i okolitého prostredia. Ak tak neurobíte, riskujete, že sa rana zapáli. Pre väčšiu pružnosť pórov Sandra Lee odporúča horúcu sprchu. Ak ste v časovom strese, minimálne si opláchnite tvár horúcou vodou. Na samotný zákrok využite vlastné prsty alebo špeciálne nástroje, ktoré používa aj doktorka Leeová. Váš hlavný cieľ spočíva vo vyvinutí tlaku na kožu v okolí vyrážky. Prsty si pre istotu prekryte papierovou vreckovkou. Ak sa vám opakovane nepodarí hnis z rany vytlačiť, prestaňte sa snažiť. Ešte nie je dostatočne zrelý.

Vo svojom vianočnom vydaní Na Vianoce plné ruky(12 Pops of Christmas) na TV stanici TLC sa stretla s pacientkou Doris, ktorú 55 rokov trápil komedón obrích rozmerov pod pravým uchom. Tento stav v dermatológii nazývame „jednorožec“. Takéto rozmery sú však naozaj vzácne. Ide o dilatovaný pór, v podstate klasickú čiernu bodku, ktorá sa však v priebehu rokov rozrástla tak, že rozťahuje pór, v ktorom sa nachádza,“ komentuje stav pacientky doktorka Leeová. Dorisina sestra sa už v roku 1975 pokúsila o jeho vytlačenie, bohužiaľ, bez úspechu. Celá snaha stroskotala na neznesiteľnej bolesti. Doktorka Leeová vykonala rez nad zapáleným ložiskom a potom ho pomaly a nežne odstránila. Fascinovala ju však tvrdosť pacientkinho komedónu: Je to ako keby ste mala v hlave kus kameňa.“Po zákroku prišila Doris odstránenú kožu späť na pôvodné miesto, aby tu nevznikla ďalšia otvorená rana, ktorá by sa mohla znovu zapáliť. Doris je len jednou z dlhého radu klientov, ktorým Sandra Leeová pomohla od utrpenia.

Okrem úspešnej kariéry na vlastnej klinike je Sandra aj veľmi úspešnou podnikateľkou. Je matkou radu kozmetických prípravkov.Myslím si, že vytláčanie vyrážok robí ľuďom radosť. Väčšina cíti pocit zadosťučinenia, keď vidí, že sa z ich tela dostane niečo, čo tam nemá čo robiť,“ vysvetľuje dermatologička, kde hľadať psychologické ospravedlnenie tejto činnosti.

Vriedková doktorka (Dr. Pimple Popper)otvára dvere svojej ordinácie na TV staniciTLCkaždú nedeľu o 22.00 hod.

TV stanica TLC prináša pozoruhodné príbehy zo skutočného života, každý deň ukazuje na obrazovke emócie, humor, nádej a ľudskosť v rôznych programových žánroch, v ktorých uvidíte zaujímavé rodiny, dojemné premeny aj životné míľniky. Od začiatku roka 2017 až dodnes patrí na 6. miesto medzi komerčnými káblovými sieťami u žien medzi 25 – 54 rokov v hlavnom vysielacom čase. TLC je súčasťou Discovery, ktorú sledujú až 3 miliardy divákov z viac než 220 krajín. Uspokojuje túžbu po poznaní a baví divákov svojimi prvotriednymi populárno-náučnými, športovými a detskými programami. Je to globálna značka dostupná vo viac než 89 miliónoch domácností v USA a 325 miliónoch domácností po celom svete. Diváci si môžu svoje obľúbené programy užívať kdekoľvek a kedykoľvek prostredníctvom TLC GO – sieťovej ponuky TVE, ktorá ponúka prístup ku kompletným radom programov.