Ozeta prichádza s unikátnou rýdzo slovenskou limitovanou edíciou

Edícia je určená pre pánov a ich synov, synovcov ap. V krásnom drevenom balení v nej nájdete vreckovku, pánsku kravatu, pánskeho motýlika a chlapčenského motýlika.

Spojenie víťazov Zlatej Fatimy 2017

Počiatky idey spolupráce na unikátnej limitovanej edícii siahajú na medzinárodnú odevnú výstavu Trenčín Mesto Módy 2017, kde Ozeta i Matej Rabada získali ocenenie Zlatá Fatima. Ozeta v kategórii pánsky odev a Matej Rabada v kategórii hand made výrobca roka. “Čím viac sme sa s touto myšlienkou pohrávali, tým viac sme ňou boli nadšení,” povedal Miloš Hrbatý, generálny riaditeľ Ozety, “Ako slovenská značka s dlhoročnou tradíciou výroby odevov na Slovensku veríme v zmysel zachovávania slovenských tradícií. Preto sme sa rozhodli ísť do spolupráce a podporiť tak nielen Mateja Rabadu ako modrotlačiara, ale aj poznateľnosť jeho práce a tejto krásnej tradičnej techniky farbenia.”

Výsledkom je ručne a v každom kroku na Slovensku vyrábaná kolekcia. “Myšlienka spojenia ma absolútne nadchla, okrem iného aj pre presah modrotlače do pánskej módy,” povedal modrotlačiar Matej Rabada, “Modrotlač bola totiž v minulosti charakteristická pre dámsku módu a interiérové doplnky.”

Ušitie kravaty trvalo viac ako 2 hodiny

Kolekcia je ručnou prácou. Výroba plátna trvala približne 2 týždne, nasledovalo šitie, ktoré bolo v kompetencii snúbenice Mateja Rabadu, textilnej dizajnérky Veroniky Galášovej. “Vreckovky sú na ušitie pomerne jednoduché,” povedala Veronika, “avšak motýlik a kravata sú časovo náročné. Tak napríklad ušitie jednej kravaty trvá niečo cez dve hodiny: najprv je potrebné dopasovať vzor do strihu, vystrihnutý diel vystužiť, prišiť podšívku, zošiť to, prevrátiť naruby, zažehliť a na záver ručne prišiť štítok tak, aby nebol viditeľný šev.”

Ušitie motýlika trvá približne 1 hodinu.

Zaujímavá je aj samotná výroba plátna, kde príprava 10 metrov so šírkou 140 cm trvá približne 8 hodín. Samotná tlač totiž zaberie 3 hodiny, plátno zrie 3 – 14 dní, v závislosti od vzoru, farbenie trvá 1,5 hodiny a prepieranie vo vode a kyseline ďalších 3,5 hodiny. Z týchto 10 metrov je následne možné vyrobiť približne 100 motýlikov.

Na výrobu limitovanej edície bol vybraný vzor z depozitu Oravského múzea, pôvod ktorého siaha do roka 1860.

Slovenská výroba nielen pre Slovákov

Niet sa čo čudovať, že k spojeniu s rýdzo slovenskou farbiarskou technikou pristúpila práve spoločnosť Ozeta. Tradičná slovenská značka má na Slovensku nielen sieť 24 predajní, ale priamo aj výrobný závod, v Topoľčanoch. Produkty tak na Slovensku nielen predáva, ale aj šije. Až približne 60 % tejto slovenskej výroby je pritom určenej na export do zahraničia. “Asi najznámejším zahraničným zákazníkom je letisko SCHIPHOL v Amsterdame, kde všetok obslužný personál nosí pracovný odev zo Slovenska,” povedal Miloš Hrbatý, “Ďalších významných obchodných partnerov máme v Škandinávii, Beneluxe, Nemecku, Rakúsku, Rusku atď.” Generálny riaditeľ dodal, že v zahraničí na slovenskej výrobe oceňujú najmä kvalitu šitia a vhodnú voľbu materiálov, ktorá zaručuje nielen eleganciu, ale aj komfort nosenia.

Pár faktov o Ozete a o slovenských zákazníkoch:

  • značka zamestnáva cca. 100 pracovníkov v maloobchode a cca. 300 vo výrobe
  • predaj oblekov narástol medziročne (2016 vs. 2017) o 14 %
  • priemerný Slovák má záujem o oblek v hodnote do 250 eur
  • viac ako 50 % Slovákov preferuje modrú farbu obleku
  • aj medzi Slovákmi sa čoraz výraznejšie presadzujú slim strihy
  • vo výbere medzi kravatou a motýlikom na Slovensku stále prevládajú kravaty s podielom 65 %, motýliky ale zaznamenali medziročný nárast predaja až o 25 %
  • každá tretia predaná košeľa je čisto biela
  • na ušitie saka je potrebných približne 1,8 m látky, na ušitie nohavíc cca. 1,35 m
  • v roku 2017 bolo vo výrobnom závode v Topoľčanoch ušitých 6 000 kabátov, 68 000 sák, 74 000 nohavíc a 11 000 viest, z toho vyše 60 % bolo určených na export
  • za hodinu v Topoľčanoch vyrobia približne 16 sák či 16 nohavíc