Na exporte kvôli Brexitu najviac stratí Nemecko

Nemecko, Holandsko, Francúzsko. Také je poradie krajín, ktoré najviac utrpia odchodom Veľkej Británie z Európskej únie v roku 2019. Podľa publikácie Euler Hermes The Taming of the Brexit Nemecko stratí na svojom exporte do Spojeného kráľovstva 8 miliárd eur, Holandsko 4 a Francúzsko 3 miliardy eur.

Čo sa týka výpadku v investíciách kvôli Brexitu, experti Euler Hermes očakávajú na prvých troch priečkach trojicu krajín s najväčšími stratami: USA (25 miliárd eur), Holandsko (15 miliárd eur) a Francúzsko (6 miliárd eur).

Straty na exporte a investíciách po odchode Veľkej Británie z Európskej únie

Zdroj: The Taming of the Brexit publication; ONS, Chelem, Euler Hermes

Podľa publikácie The Taming of the Brexit krajinu ako Slovensko odchod Veľkej Británie ovplyvní len v nízkej miere. Export tovarov nám má v období 2017-21 klesnúť o 0,2 miliardy eur, export služieb odborníci Euler Hermes predpokladajú nemenný a HDP má klesnúť o 0,3 percentuálne body. Čo a týka insolventnosti v podnikateľskom prostredí, počas stanovených rokov má byť nižšia o menej než 1 %.

Brexit v dlhodobom horizonte nemusí byť ekonomickou katastrofou, ale je jasné, že výrazne ovplyvní európsky trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, pričom možno očakávať obmedzenia na rôznych úrovniach vzájomného obchodovania medzi krajinami,“ komentuje závery publikácie Country Manager spoločnosti Euler Hermes Peter Mucina.


Eurozóna môže celkovo podľa odborníkov Euler Hermes v priebehu najbližších 4 rokov stratiť až 24,6 miliardy eur na exporte tovarov. Ďalších 5,5 miliardy eur predstavujú straty na exporte služieb. Očakáva sa tiež pokles vo vývoji HDP o 0,4 percentuálne body, objem priamych zahraničných investícií má byť podľa expertov o 18,2 miliardy eur nižší.

Veľká Británia 29. marca 2017 oficiálne oznámila Bruselu zámer opustiť Európsku úniu. Začali sa tak dvojročné rokovania ohľadom urovnania vzťahov a záväzkov Spojeného kráľovstva a únie. Definitívny odchod je stanovený na jar 2019.