5 „naj“ jedinečných vianočných trhov v Dolnom Rakúsku

V období pred Vianocami sa Dolné Rakúsko stáva adventnou krajinou, v ktorej takmer každá väčšia dedinka usporadúva vianočné trhy. Konajú sa ich stovky, preto sme sa rozhodli vybrať pre vás 5 naj vianočných trhov, ktoré nikde inde nenájdete a niekoľko ďalších tipov, ktoré by ste mali počas adventu navštíviť. Prečítajte si, kde nájdete najvyšší vianočný stromček či najviac vianočných svetielok, kde sa dozviete najviac o víne, ktoré vianočné trhy patria k tým najtradičnejším a kam by ste sa mali vybrať, ak chcete zažiť najčertovskejší sprievod.

NAJvyšší vianočný stromček

V roklinke Johannesbachklamm si dávajú každý rok usporiadatelia za výzvu zohnať najvyšší vianočný stromček, aký v Rakúsku nájdete. Pôsobivé osvetlenie, umeleckí remeselníci, rozprávkové predajné stánky s vianočným tovarom, chutné horúce nápoje a tradičné jedlá vás očaria v netradičnom prostredí roklinky obkolesenej krásnou prírodou. Zaručenou atrakciou je spomínaný „najväčší vianočný stromček Rakúska“, ktorý je ozdobený nadrozmernými sviečkami, sladkosťami a balíčkami.

Dátum trvania trhov: 8.-11. 12. 2016, denne od 14,00 hod.

NAJžiarivejšie vianočné trhy v Dolnom Rakúsku

Neuveriteľnú nádheru a netradičné prostredie na konanie vianočných trhov nájdete v Kittenbergerských záhradách. Už za bieleho dňa pôsobia adventne vyzdobené záhrady v obci Schiltern bei Langenlois výnimočne a môžete si v nich vychutnať tú pravú vianočnú atmosféru. Avšak, hneď ako sa zotmie, vás očarí ohnisko, pochodne a neuveriteľných 200 000 žiarivých svetielok, ktoré rozžiaria celé záhrady. Pri prechádzke rozprávkovými záhradami zažijete nádhernú atmosféru a dojímavý okúzľujúci advent.

Dátum trvania trhov: do 22. decembra, každý deň od 10-19:00 hod.

NAJvínovejší advent

Adventné trhy v najdlhšej vinárskej pivničnej uličke Európy v Hadres dozaista patria k tým, ktoré najviac súvisia s vínom. Na tejto udalosti v malebnej vínnej uličke domáci ponúkajú výhradne doma pripravované jedlá a nápoje a vlastnoručne vyrobené výrobky a ozdoby. V krásnom prostredí starých pivníc zažijete i hudobné predstavenia, čítanie vianočnej poézie a pestrý program pre deti – od naphoto1háňačiek, cez šmýkanie sa na sudoch, až po kreatívne kútiky pre šikovných.

Dátum trvania trhov: 3. a 4. december, 10. a 11. december. V oboch termínoch od 13:00 hod.

NAJtradičnejšie vianočné trhy v srdci Dolného Rakúska

Tradičné vianočné trhy na námestí Rathausplatz v St. Pölten, hlavnom meste Dolného Rakúska, ponúkajú všetko, čo si od trhov želáte a na čo sa vždy najviac tešíte. Rozmanité remeselné výrobky, gastronomické lahôdky, kultúrne akcie a krásny bohatý program pre deti. Pravidelné sprievody Mikulášov či čertov vás očaria a vykúzlia tú pravú vianočnú atmosféru.

Dátum trvania trhov: do 23. decembra, trhy trvajú každý deň do 21:00 hod., cez týždeň od 16:00 hod., v piatok a cez víkend od 13:00 hod.
NAJčertovskejší advent

Medzi najobľúbenejšie podujatia v Dolnom Rakúsku patria sprievody čertov. Počas adventu sa ich po celom Dolnom Rakúsko koná hneď niekoľko. Ten najznámejší a najnavštevovanejší sa bude konať už 4. decembra v Badene. Do konca adventu sa však koná ďalších niekoľko desiatok behov a sprievodov čertov.

Dolné Rakúsko však ponúka aj množstvo ďalších vianočných trhov a podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť. Z množstva krásnyh, tradičných a zaujímavých trhov vyberáme:

Kováčske Vianoce v obci Ybbsitz

Kováčske Vianoce v obci Ybbsitz patria k najzvláštnejším aventným trhom Dolného Rakúska. Staré remeselné umenie sa tu prebúdza k novému životu. Pri pozorovaní kováčskej práce zažijete zblízka, ako sa s pomocou ohňa a zručných rúk majstrov stávajú zo železa krásne výtvory a vianočné ozdoby. V autentickom prostredí historického trhoviska zažijete tie pravé kováčske Vianoce.

Dátum trhov: 17. a 18. 12., SO 10-19:00 hod., NE 10-18:00 hod.

U remeselných majstrov regiónu Waldviertel
Vraví sa, že remeslo má zlaté dno. V centre pozornosti podujatia Remeselné týždne je sprostredkovanie zručnosti: nejde jednoducho iba o pozorovanie remeselných majstrov pri práci, cieľom je niečo sa od nich naučiť a zároveň hneď aj priložiť ruku k dielu. Ponuka obsahuje sústruženie perlete, výrobu keramiky, formovanie a maľovanie, plstenie, výrobu vlny, pletenie košíkov, varenie mydiel, ostrenie kosy, fúkanie skla, brúsenie krištáľového skla, vyrezávanie z dreva, sústruženie dreva, hrnčiarstvo, kováčstvo a omnoho viac. Počas podujatia Remeselné týždne sú navyše dostupné špeciálne balíčky obsahujúce dve prenocovania a waldviertelské gurmánske vzdelávacie kurzy v remeselných prevádzkach regiónu Waldviertel. Jednotlivé kurzy sú obmedzené počtom účastníkov, preto sú dôležité individuálne objednávky na konkrétne kurzy. Ďalšie informácie nájdete na stránke: http://www.dolne-rakusko.info/u-remeselnych-majstrov-regionu-waldviertel

Advent vo vínnej uličke regiónu Weinviertel

Advent v oblasti Weinviertel je veľmi špeciálnym obdobím. Príroda stíchne a v tomto pokojnom čase sa k životu ešte raz prebudia vínne uličky regiónu Weinviertel – v radostnom očakávaní Vianoc. Vianočnú náladu a jedinečnú atmosféru vínnych uličiek regiónu Weinviertel môžete zažiť všetkými zmyslami v rámci našich adventných ponúk v duchu motta regiónu Weinviertel: Pôžitkársky a pokojne!
http://www.dolne-rakusko.info/advent-vo-vinnej-ulicke-regionu-weinviertel

Historické vianočné trhy na hradoch Schallaburg a Rosenburg

V rámci adventu na Schallaburgu sa všetko točí okolo šperkov, keramiky a rezbárskeho umenia. Mladí návštevníci si môžu sami zhotoviť vianočné darčeky v podobe sviečok alebo prútených výrobkov. Romantickú vianočnú rozprávku v jedinečnej atmosfére možno zažiť počas tradičného vianočného trhu na hrade Rosenburg.
Schallaburg: 8. – 11. decembra, 11-18:00 hod.
Rosenburg: 8. – 11. decembra, 11-20:00 hod.

Kráľovská adventná atmosféra na hradoch Grafenegg a Schloss Hof

Umenie, kultúru a kulinárstvo si možno vychutnať v rámci adventu v Grafeneggu, ktorý tu slávi už svoje 40-ročné jubileum. V osvetlenom zámockom parku na návštevníkov čakajú útulné stánky s dobrotami a remeslami – podobne ako aj vo vianočnej dedinke zámku Schloss Hof, kde celoročne žiaria oči návštevníkov aj jagavé dekorácie.
Schloss Hof: do 18. decembra, soboty 10-20:00 hod.; nedele a 7.- 8.12.: 10-18:00 hod.
Grafenegg: 8. – 11. decembra, 10-19:00 hod.

Nezabudnuteľné vianočné chvíle v opátstvach Göttweig a Seitenstetten

Punč, varené víno a láskyplné nápady na vianočné darčeky vás aj tento rok očakávajú v rámci adventného kúzla v benediktínskom opátstve Göttweig. Trochu juhozápadnejšie bude taktiež vládnuť romantická nálada, najneskôr vtedy, keď na vianočnom trhu v opátstve Seitenstetten začnú trúbiť trubači a svoje piesne spievať vianoční koledníci.
Göttweig: do 8. decembra, denne od 10:00 do 18:00 hod.
Seitenstetten: 9. – 11. December, od 13:00 do 18:00 hod., v SO a NE od 10:00 do 18:00 hod.