Hra môže deťom počas prázdnin nahradiť školu

Vianočné prázdniny sú nielen dňami pohody a oddychu, pre deti sú to tiež dva týždne bez učenia a povinností. Je niekedy ťažké ich donútiť, aby si medzi vianočnými rozprávkami a sánkovačkou opakovali svoje vedomosti a pripravovali sa na polročné písomky. Aby deti nezabudli, čo sa v škole doteraz naučili, môžu vám pomôcť edukačné hry.

Edukačné hry sa vyrábajú v spolupráci s psychológmi a pedagógmi, aby dokázali deti zaujať a predovšetkým rozvíjať zručnosti, ktoré by mali v danom veku ovládať. Deti sa zábavnou formu učia a opakujú si jednoduchú matematiku, rozoznávanie tvarov, farieb a rozvíjajú slovnú zásobu. Pamäť a sústredenie pomáha precvičiť napríklad hra Colorio, ktorá je aj napriek jednoduchosti pravidiel a prevedeniu výzvou a môže vyvolať až návykový zápal do hry.

Hry podporujú schopnosť pohotovo reagovať a premýšľať. Takáto je aj obľúbená hra Activity, ktorá je nielen zábavná, ale je prostriedkom na rozvoj predstavivosti a komunikačných zručností. Na svete sa jej predalo už viac ako 5 miliónov kusov. „Activity je fenomén, ktorý len tak ľahko neomrzí. Ak už máte po stej hre pocit, že všetky kartičky dôverne poznáte, môžete si dokúpiť jej rozšírenie či špeciálnu edíciu,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.

Karty nikdy neomrzia

Veľmi praktické sú kartové hry, ktoré nezaberajú mnoho miesta pri sviatočnom cestovaní  a možno ich hrať takmer všade, za každých okolností. Napríklad kartová hra na motíve Pána prsteňov je zaujímavá nielen tematicky, ale láka najmä zážitkom z hrania a možnosťami  taktizovania.

Poučné hry sa ale netýkajú len školopovinných. Aj škôlkari sa radi zahrajú. Existujú mnohé varianty známych hier, ktoré sú prispôsobené pre mladšieho hráča. Pri ich hraní si deti opakujú slovnú zásobu, názvy ovocia a zvierat alebo farieb, edukačné hry cielia aj na rozvoj jemnej motoriky. Ovocie a farby kombinuje hra Reflexx, ktorá, ako už sám názov hovorí, skúša aj rýchle reakcie hráčov. Hraním hry Alfa-Beta sa deti zlepšujú v jemnej motorike, ktorú si predcvičia aj rodičia.

„Rozvoj jemnej motoriky je veľmi dôležitý aj pre dospelých. Aj napriek tomu, že takmer všetko riešime online komunikáciou, počítače stále nedokážu nahradiť ľudskú kreativitu. Rozvoj jemnej motoriky prispieva aj k rozvoju empatie a sociálnej inteligencie osobnosti a logického myslenia,“ vysvetľuje Lýdia Žáková, psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie BA IV.

Deti si môžu pri hrách precvičiť aj produktivitu, kreativitu či spontánnosť. Učí ich to hra – Tik tak bum!, ktorú možno hrať so staršími deťmi, ale existuje aj v prevedení pre mladšie deti. Hranie sa spoločenských hier je skvelá rodinná aktivita, ktorá členov nielen zabaví. „Dieťa by sa prehre malo jednoznačne učiť v kruhu blízkych, ktorí mu prehrávanie musia vysvetliť ako súčasť života a vysvetliť mu, že prehra v žiadnom prípade neznamená doslovné zlyhanie a rolu „lúzra“, za ktorého by v inom kolektíve mohol byť považovaný,“ dopĺňa odborníčka. Dôležité je tiež povedať, že ten kto sa hrá, ten predsa nehnevá!