ŠKODA oslavuje piaty titul v APRC v rade

Skvelý víkend pre značku ŠKODA. Piatykrát po sebe zvíťazila v klasifikácii konštruktérov aj jazdcov vo FIA Ázijsko-pacifických majstrovstvách v rally (APRC). Víťazstvom na Rally Malajzia, celkovo piatym triumfom v klasifikácii APRC v piatych pretekoch sezóny, si Ind Gaurav Gill druhýkrát po roku 2013 zabezpečil titul medzi jazdcami. ŠKODA triumfovala v rovnakom čase aj vo Walese na Britskej rally. Továrenská posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm s automobilom ŠKODA FABIA R5 oslávila tretie víťazstvo tejto sezóny vo FIA Majstrovstvách sveta v rally (WRC 2). Rozhodnutie o zisku titulu vo WRC 2 padne vo finále sezóny v Austrálii.

„To, že sme si v predstihu zabezpečili piaty titul v rade v APRC, hovorí o kvalite tímu. Ázijsko-pacifický priestor je pre značku ŠKODA kľúčovým trhom, preto je to mimoriadne dôležitý triumf značky aj nášho špeciálu FABIA R5. Či už to bolo v horúčave na okraji púšte Gobi v Číne, po tajfúne v Japonsku alebo teraz v ťažkých podmienkach v Malajzii, boli sme rýchli a pred desiatkami tisíc fanúšikov sme robili reklamu kvalite automobilov ŠKODA,“ povedal šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Skúsený 34-ročný jazdec Gill, ktorého navigoval opäť jeho kmeňový spolujazdec Glenn Macneall, udával tón aj na Rally Malajzie. Na prvých piatich rýchlostných skúškach v sobotu okolo mesta Johor Bahru zvádzal v horúčave najprv súboj s druhou posádkou tímu ŠKODA MRF Fabian Kreim / Frank Christian. Potom sa ale novopečení nemeckí majstri dopustili chyby a po technickom probléme nemohli ísť ďalej. V nedeľu sa však Kreim na bahnitej trate vrátil, piatimi najrýchlejšími časmi vo finálovom dni si nakoniec zabezpečil tretie miesto, a teda piate umiestnenie na stupňoch víťazov v APRC pri svojej premiérovej sezóne na šotoline.

Na najvyššom stupni ale stál pri vyhlasovaní víťazov piatykrát v roku 2016 expert na APRC Gaurav Gill. „Aj keď sme nakoniec suverénne vyhrali, bola to tvrdá práca. Na Rally Malajzia sa bojuje nielen s konkurenciou, ale aj s ťažkými podmienkami na rally samotnej. Náš tím ŠKODA MRF opäť odviedol super prácu,“ dodal Gill a radoval sa z majstrovského titulu, získaného už v predposlednej súťaži šampionátu „Je to sen, že som druhýkrát po roku 2013 získal titul v APRC. Vtedy som vyhral s automobilom FABIA SUPER 2000, tentoraz so špeciálom FABIA R5. Automobily značky ŠKODA sú jednoducho dobré. Už sa veľmi teším na finále sezóny v mojej vlasti Indii, kde budem môcť nastúpiť ako šampión.“ ŠKODA má piatykrát po sebe najlepšieho jazdca APRC. Predtým triumfovali Chris Atkinson (2012), Gill (2013), továrenskí jazdci Jan Kopecký (2014) a Pontus Tidemand (2015), ktorí sa uplynulý víkend zúčastnili pretekov FIA Majstrovstiev sveta v rally (WRC 2) vo Veľkej Británii.

Aj v klasifikácii konštruktérov v APRC ŠKODA jasne vedie pred druhou značkou v poradí – Subaru. Na opätovnom zisku titulu má svoj podiel aj 24-ročný talentovaný jazdec Fabian Kreim a jeho spolujazdec Frank Christian. „Zo zisku titulu pre značku ŠKODA máme obrovskú radosť. Gratulujeme Gauravovi Gillovi, ktorý si majstrovský titul zaslúžil vynikajúcim výkonom. V tomto roku som sa v APRC naučil neuveriteľne veľa o jazde na šotoline, čo pre mňa bola úplná novinka.“ Kreim sa môže radovať z druhého miesta v celkovej klasifikácii APRC.

Číslo pre Rally Malajzia: 14
Automobil ŠKODA Fabia R5 dominoval aj v piatych pretekoch sezóny v APRC. Na programe Rally Malajzie bolo 14 rýchlostných skúšok v dĺžke 230 kilometrov, na žiadnom z úsekov nebol tento špičkový súťažný špeciál porazený. Víťaz Gaurav Gill zajazdil najrýchlejší čas na ôsmich úsekoch, jeho tímový kolega Fabian Kreim bol najrýchlejší šesťkrát.

FIA Ázijsko-pacifické majstrovstvá v rally (APRC)