Progresívne riešenie zo sveta motocyklov

Spoločnosť BMW Group sa v rámci osláv svojej storočnice pozerá v roku 2016 do budúcnosti viac ako kedykoľvek predtým a predstavuje štúdie vozidiel budúcnosti pod označením Vision Vehicles, ktoré by o tridsať rokov mali spĺňať požiadavky ľudí na mobilitu. Riešenia vychádzajú z predpokladu, že mobilita bude oveľa mnohostrannejšia a prepojenejšia ako dnes.

Po štúdiách Vision Vehicles od značiek BMW, MINI a Rolls-Royce odhaľuje spoločnosť BMW Group ďalšie progresívne riešenie, tentoraz zo sveta motocyklov: BMW Motorrad VISION NEXT 100. Vozidlo sa predstavilo 11. októbra v Los Angeles na výstave „Iconic Impulses. The BMW Group Future Experience“ (Ikonické impulzy. Zážitok z budúcnosti podľa BMW Group).

The Great Escape

„Štúdia BMW Motorrad VISION NEXT 100 stelesňuje pohľad spoločnosti BMW Motorrad na motocykel v prepojenom svete – analógový zážitok v digitálnom veku. Jazda na motocykli je niečo ako únik pred každodennosťou: v momente, keď si sadnete na motocykel, ste úplne voľní. Váš motocykel je The Great Escape – Veľký únik,” vraví Edgar Heinrich, riaditeľ dizajnu BMW Motorrad, keď vysvetľuje hlavné princípy vzniku Vision Vehicle jeho značky.

BMW Motorrad VISION NEXT 100 prináša jedinečnú radosť z jazdy. Jazdec si nemusí dávať helmu ani si obliekať ochranné oblečenie a môže si tak naplno užívať pôsobenie síl. Zrýchlenie, vietor a prírodu, dotyk s okolitým svetom a vychutnáva si každý moment. Vzhľad štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 predstavuje to najlepšie z motocyklov: dokonalé splynutie človeka a stroja. Každý detail je na najvyššej úrovni a dizajn obsahuje najpríťažlivejšie vizuálne prvky motocyklov značky BMW Motorrad zo všetkých období. Všetky elementy však dostali súčasný nádych. A to vizuálne aj svojou funkciou.

Ikonické elementy štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 spôsobia, že ju ihneď spoznáte ako „pravé BMW”. Nájdete na ňom čierny trojuholníkový rám, biele línie a klasické tvary pohonu motorom typu boxer. Samotný motocykel však využíva pohon s nulovými emisiami. Štúdia BMW Motorrad VISION NEXT 100 spája minulosť značky BMW Motorrad s jej budúcnosťou a je výnimočným vyjadrením oboch.

Trojuholníkový tvar rámu – návrat klasickej ikony

Čierny trojuholníkový tvar rámu štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 je vedomým návratom k modelu R32, prvému motocyklu značky BMW z roku 1923. Na práve predstavenej novinke sa uviedol v podobe funkčných tvarov, ktoré v dynamickej krivke prepájajú predné a zadné koleso. Vďaka tomu sa podarilo opticky schovať všetky kĺby a ložiská.

Pri pohľade zboku má rám štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 tvary odhaleného nahého motocykla a sedí sa na ňom ako na roadsteri. Premyslené tvarovanie povrchov chráni jazdca ako prúdnicový kryt pred vetrom a počasím. Povrch rámu pokrýva čierna matná textúra so zamatovým vzhľadom. Jeho jemné línie podčiarkujú charakteristické tvary a predstavujú modernú interpretáciu tohto klasického detailu značky BMW. Na tmavom ráme sa optimálne vyníma logo BMW. Za jazdy ho osvetľuje známa biela a modrá farba.

Flexframe – riadenie s pomocou rámu

Flexrame je samostatný celok integrovaný do rámu štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 od predného kolesa po zadné. Vzhľadom na svoju flexibilitu sa môže motocykel naklápať bez viacerých kĺbov, ktoré využívajú dnešné stroje. Natočenie riadidiel nastaví celý rám na zmenu smeru. Veľkosť potrebného natočenia závisí od aktuálnej situácie: pri státí stačí Flexframe jemné zatočenie, zatiaľ čo pri vyšších rýchlostiach ostáva veľmi pevný.

Pohon – inšpirovaný motormi BMW boxer

Uprostred trojuholníkového rámu sa nachádza štýlový prvok a historická reminiscencia: pohonná jednotka. Dostala tvary a vzhľad tradičných motorov BMW typu boxer a nevypúšťa žiadne emisie. Jej zovňajšok sa mení podľa okolností: ak motocykel stojí, pohonná jednotka je kompaktná. Zväčší sa iba pri spustení motocykla, aby zlepšila aerodynamiku a chránila jazdca pred živlami. Vysokú kvalitu tohto komponentu podčiarkuje aj jeho povrch z lešteného hliníka.

Minimalistické formy, maximálna kvalita detailov

Štíhly vzhľad štúdie BMW Motorrad VISION NEXT 100 jasne vyjadruje vysoké jazdné vlastnosti stroja. Predná časť dostala minimalistický dizajn, ktorý oživujú mimoriadne kvalitné detaily. Súčasťou rámu je nad predným kolesom veľký kovový reflektor s dvoma vertikálne umiestnenými dennými svetlometmi v tvare U. Slúži aj ako veterný deflektor a v kombinácii s malým integrovaným veterným štítom optimalizuje tok vzduchu.

Súčasti ako sedadlo, kryt rámu a krídla sú vytvorené z karbónu.

Pod sedadlom sa nachádzajú dva jemné, červené osvetlené pásy, ktoré tvoria zadný svetlomet a smerovky – využívajú typické tvary dvojitého C zadných svetlometov súčasných motocyklov značky BMW – no s novým, futuristickým nádychom.

Odpruženie zabezpečujú pneumatiky s variabilným dezénom, ktorý sa nastavuje podľa aktuálnych jazdných podmienok a tak v každom momente zaručuje najlepšiu možnú priľnavosť.

Analógové prvky v digitálnom veku

Na štúdii BMW Motorrad VISION NEXT 100 len ťažko uvidíte displeje, káble či tlačidlá. Pri obdivovaní čistých foriem prednej časti však okamžite padne zrak na jeden výnimočný prvok: kolískový prepínač na pravej rukoväti. Tento nevšedný mechanický prvok blokuje alebo uvoľňuje plynovú rukoväť a je poctou analógovej dobe jazdenia na motocykloch.