Študenti v súťaži ISOVERu navrhovali ekologickú štvrť v bieloruskom Breste.

Viac ako 170 účastníkov z 23 krajín sa koncom mája stretlo v Minsku na vyhodnotení dvanásteho ročníka medzinárodnej súťaže ISOVER Multi Comfort House Students Contest. Študenti architektúry a stavebníctva mali tento rok za úlohu navrhnúť energeticky efektívnu rezidenčnú štvrť v oblasti Krasny Dvor. Hlavná cenu si tento rok odniesol bulharský tím.

Slováci cenu tento rok nezískali

Brest je mesto s bohatou históriou, ktoré v roku 2019 oslávi tisíc rokov od svojho založenia. Mestská časť Krasny Dvor sa nachádza asi 7 km od centra. Lokalita leží na južnom brehu rieky v tichom prostredí a je situovaná na jednej z hlavných rozvojových osí mesta. „Študenti mali za úlohu ponúknuť víziu komunitnej obytnej zóny zloženej z dvoch typov bývania v pasívnom štandarde,“ vysvetľuje Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover. „Napriek tomu, že návrh slovenského tímu spĺňal všetky podmienky a bol kvalitný, konkurencia porotu presvedčila viac,“ dodáva. Druhý stupienok víťazov obsadil tím z Juhoafrickej republiky a na treťom mieste skončili mladí architekti z Rumunska.

Zážitok na celý život. Nielen pre víťazov

Zúčastniť sa súťaže tohto typu je pre študentov vynikajúcou príležitosťou. Môžu si zmerať sily s medzinárodnou konkurenciou, stretnúť svojich rovesníkov zo všetkých kútov sveta a spoznať nové a zaujímavé miesta. „Program súťaže je väčšinou zameraný aj na spoznávanie lokálnych špecifík a ani tento rok to nebolo inak. Prezentácia projektov sa napríklad konala v Bieloruskej národnej knižnici, ktorú dokončili v roku 2006 a sama o sebe je ukážkou originálneho architektonického prístupu,“ hovorí Alexander Prizemin. Na záverečnej ceremónii sa okrem zástupcov spoločnosti Saint-Gobain zúčastnil aj námestník ministra architektúry a výstavby Bieloruska Dmitriy Semenkevich. Predsedom poroty bol hlavný architekt mesta Brest Mikalai Ulasiuk.

Je o čo „hrať“

Študentská súťaž ISOVER Multi Comfort House Students Contest má dve kolá – národné a medzinárodné. „Súťaž je prestížna už na národnej úrovni. Práce posudzujú objektívne autority z odboru, ktoré poskytujú možnosť reálnej spätnej väzby na prácu. Navyše, na tímy, ktoré uspejú v medzinárodnej súťaži, čaká aj lákavá finančná odmena,“ konštatuje Alexander Prizemin. Dodáva, že študenti, ktorí sa súťaže zúčastnili, si nevedia vynachváliť atmosféru podujatia, nové kontakty a skúsenosti. „Tento rok sme v Minsku obišli naprázdno, ale budúci rok máme opäť šancu. Návrhy našich študentov v porovnaní s konkurenciou určite obstoja, oplatilo by sa však popracovať na prezentáciách a možno aj detailnejšom rozpracovaní niektorých ideí.“