Letné osvieženie, horúce slnko, zábavné výlety a jedinečné zážitky nájdete na horách Dolného Rakúska.

Ak neviete, kam na letnú dovolenku, hory sú skvelou alternatívou k dovolenke pri mori. Osvieži vás horský vietor a slniť sa môžete na lesných čistinkách a terasách. Žiadne preplnené kúpaliská, zápchy ani hučiace klimatizácie.

Iba krásne hory, krištáľové plesá a útulné chaty. Jednodňový výlet, víkendový pobyt či celá letná dovolenka, v dolnorakúskych horách nájdete zábavu na celé leto. Regióny Viedenské Alpy a Mostviertel ponúkajú pokoj, relax, oddychové a výhladkové miesta, priestor na aktívne výlety, pešiu turistiku, výlety na bicykloch a najmä jedinečné regionálne jedlá, kultúru a zábavu.

Lunz am See: Smaragdovozelené prírodné divadlo

Videli ste už niekedy na oblohe Mliečnu dráhu a 7000 hviezd? Na chate Ybbstalerhütte, blízko Göstlingu sa vám to môže ľahko podariť.

Chata sa nachádza v divočine Dürrenstein, v regióne s najnižšou mierou svetelného smogu v celom Rakúsku. Perfektné tiež je, že tu môžete prenocovať vo výške 1 343 m.

Odporúčame vám, aby ste nielen z lásky k prírode nechali auto doma a vyskúšali si pešo výstup z Lunz am See. Po ceste narazíte na dva vodopády: 60-metrový Ludwigfall a podzemný vodopád „Ručiaci býk“ (Brüllenden Stier).

Skôr ako pokoríte vrchol Dürrensteinu s nádherným panoramatickým výhľadom z výšky 1 878 m, pôjdete popri mystickom prírodnom jazere Obersee, od ktorého je to už len kúsok k chate Ybbstalerhütte, kde narazíte na najlepšie regionálne pochúťky priamo od majiteľky.

Tomu, kto nechce zostať na noc hore, odporúčame idylickú Trasu troch jazier (3-Seen-Tour: Lunzer See – Mittersee – Obersee). Cestu vám tu opäť skrížia dva spomínané vodopády a vlniace sa rašelinníky a machy vytvárajúce koberce, ktoré vás budú pri chôdzi kolísať. Náš tip: Prenocujte v rekreačnom dome Ferienhaus Hinterbreiteneben v Lunzi – v starej horárni s panoramatickou saunou, ktorá sa nachádza na samote obklopená obrovskou lúkou plnou kvetov! A nie je to ďaleko ani k jazeru Lunzer See, ideálnemu pre milovníkov kúpania a člnkovania, ktorí pred turistikou dávajú prednosť smaragdovozelenej vode. Určite nesmie chýbať ani výlet do Gamingu, pretože tam môžete navštíviť tunajšiu kvapľovú jaskyňu (Ötscher Tropfsteinhöhle), kde na vás čakajú nádherné skalné útvary. Jaskyňu je možné navštíviť iba so sprievodcom. Komentované prehliadky sa konajú pravidelne v nemčine, cudzojazyčné prehliadky je možné rezervovať na požiadanie.

Göstling an der Ybbs: Vysoko hore a hlboko dole

Jednou z najobľúbenejších chát v Göstlingu je ÖTK Schutzhaus Hochkar, v ktorej na vás po výstupe čaká útulné ubytovanie a tá najlepšia kuchyňa. Skvelým zážitkom je pochod na vrchol Hochkar s odbočkou k chodníku takmer v oblakoch 360° Skytour Hochkar, ktorý pozostáva z dych vyrážajúcich vyhliadkových plôch a visiacich mostov, alebo túra po fantastických horských močariskách Leckermoos. Na úpätí Hochkaru vás očarí 700-ročný hostinec s pestrým wellness zariadením v chatovom štýle a so skvelými masážami a ajurvédskymi procedúrami. Kúsok od hotela sa v obci Mendlingtal, pri najstaršom žľabe na splavovanie dreva v strednej Európe, nachádza zážitkový svet Erlebniswelt Mendlintal, ktorý jednoznačne stojí za návštevu. Priamo v Göstlingu nocujeme v najlepšom pohostinstve Gasthof Mandl-Scheiblechner.

St. Corona am Wechsel: Relax pre rodiny s deťmi

Na Kampsteine vo výške 1 318 m sa nachádza jedna z najobľúbenejších turistických destinácií: chata Herrgottschnitzer-Franz-Kaupe-Hütte, kde môžete tiež pohodlne prenocovať. Výstup plný výhľadov prispôsobený pre rodiny trvá necelé 2 hodiny. Počas nich prejdete cez Rodinný zážitkový chodník na Kampstein (Familien Erlebnisweg Kampstein) a tematickú mravčiu trasu Coronas Ameisenpfad, ktorú vďaka jej 15 zastávkam milujú predovšetkým deti. Ten, kto sa nimi vyberie, sa dostane k rybníku, pri ktorom na usilovných turistov čaká „relaxačná ríša“ s ležadlami a lavičkami. Prenocovať môžete napríklad v údolí v zariadení, ktoré je veľmi dobrodružné a prispôsobené pre deti. V penzióne Gästehaus Apschner môžete perfektne vypnúť vo veľkej kvetinovej záhrade a užívať si veľkolepý výhľad na Schneeberg. Určite navštívte najväčšiu dolnorakúsku kvapľovú jaskyňu, Hermannshöhle, v Kirchbergu am Wechsel. Žije v nej 8 rôznych druhov netopierov. V prírodnej pamiatke, ktorá je dlhá viac ako 4 kilometre a má niekoľko poschodí, žije 8 rôznych druhov netopierov. (Návšteva jaskyne je možná len s nemeckým alebo anglickým sprievodcom. Prehliadky v anglickom jazyku sú na požiadanie).

Mönichkirchen: Rozmanitosť oblasti Wechsel

Len 20 minút autom od obce St. Corona ponúka Mönichkirchen mnoho dobrých dôvodov na výlet. Patrí k nim napríklad túra k chate Wetterkoglerhaus, ku ktorej sa dostanete po očarujúcich lúkach a horských chatách, tzv. Schwaigen, už za 2 hodiny. Keď tam človek dorazí, nevie sa rozhodnúť, čo je lepšie: či vynikajúce jedlo alebo pôsobivý 360-stupňový výhľad na Semmering, Rax a Schneeberg tiahnuci sa až do Slovinska. A pretože mnohí už odtiaľto nechcú odísť, dá sa tu nádherne prespať vo výške 1 743 m. O čosi viac akcie zažijete pri hornej stanici 4-sedačkovej lanovky Sonnenbahn, kde na vás čaká trasa pre kolobežky a horské trojkolky. Odtiaľ sa môžete vybrať po 3-kilometrovej trase vybavenej 13 zábavnými hojdačkovými zastávkami, tzv. Schaukelweg. Vďaka hojdačkám, kolkom z kanvíc na mlieko a relaxačným hojdacím sieťam zažijete na každom rohu niečo nové, až kým sa nedostanete k veľkolepej vyhliadkovej plošine Almschaukel, ktorá ponúka nádherný výhľad na okolité lúky a pastviny ako na dlani. V obci Mönichkirchen sa okrem toho nachádza najväčšia lezecký park v celých Viedenských Alpách. Lezecký park Hamari Kletterpark ponúka rôzne trasy vedúce lesom. Návštevníci najviac oceňujú tri Flying Fox prvky s dĺžkou 550 m. Oveľa tichší je vodný park, Wasserpark mit Salaërium, ktorý je súčasťou tematického chodníka Živá voda (Lebenswasser). Ten vedie popri biotopoch a močariskách, umožňuje návštevníkom pocítiť svoju rozmanitosť na vlastných bosých nohách a okrem stimulujúcich Kneipových bazénov ponúka ešte veľa ďalších zážitkov.

Vorderöstscher: To najlepšie z rakúskeho Grand Canyonu

Ötscher, symbol regiónu Mostviertel, vás nadchne fantastickými výhľadmi a nádhernou faunou a flórou prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer. Zaujímavosťou je, že táto prírodná rezervácia je vďaka rozlohe 170 km2 dokonca väčšia ako Lichtenštajnsko. V centre rezervácie Naturparkzentrum Ötscher- Basis Wienerbruck a okolo neho môžete zažiť množstvo dobrodružstiev. My však začneme tipom na občerstvenie: V reštaurácii centra Naturparkzentrum Ötscher-Basis by ste určite mali ochutnať ovčí syr z Annabergu a vziať si so sebou pohár piva Erzbräu. Centrum Ötscher-Basis ponúka na požiadanie aj sprevádzané túry plné informácií o prírode. Ten, kto sa vyberie na cestu sám, by mal určite zamieriť k chate Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vedie popri elektrárni Stierwaschboden a ďalej cez impozantné rokliny Ötschergräben až k vodopádom Mirafälle a Schleierwasserfälle. Tu príroda ukazuje svoju obrovskú moc – a zároveň pôsobí neuveriteľne uvoľňujúco. Keď tam prídete, oplatí sa stráviť noc priamo na kopci, užiť si pôvabnú atmosféru okolia chaty Schutzhaus Vorderötscher a sledovať vykračujúce si jelene od stola plného chutných dobrôt.

Gemeindealpe: Príjemný výstup, rýchly návrat

Ten, kto prenocuje na Vorderötscheri, môže na ďalší deň rovno vyraziť na susedné hory, Gemeindealpe. Alebo sa dá z príjemnej ubytovne v doline začať napríklad dovolenkovať na wienerbruckej vlakovej stanici. V tomto prípade môžete prenocovať v nepoužívanej vlakovej stanici, kde vám, samozrejme, odporúčame previezť sa nostalgickou Mariazellskou železnicou (Mariazellerbahn). Vlak štartuje do Mitterbachu priamo spred vašich dverí. Náš turistický tip: Určite si vyberte obľúbený výstup na Gemeindealpe z Zellerainu. Po vápencových pastvinách s panoramatickým výhľadom pôjdete popri malých lesoch a modrom enciáne. Ten, kto dáva prednosť pohodliu, sa môže z Mitterbachu vyviezť hore sedačkovou lanovkou. Vytúženým cieľom všetkých turistov tu však nie je len vrchol, ale aj nová chata Terzerhaus. Tam na vás už čaká nádherné posedenie na panoramatickej terase, ktorá ponúka ten najkrajší výhľad na celú mariazellskú oblasť. Menej dobrodružným návštevníkom odporúčame prejsť do doliny pešo lesom alebo strmým chodníkom.

Reichenau an der Rax: Príjemná chatová turistika

Najkrajšie túry v Reichenau an der Rax majú spoločný východiskový bod: lanovku Rax-Seilbahn. Táto prvá rakúska lanovka, ktorá má dnes už 90 rokov, prešla kompletnou rekonštrukciu a od 2. júla bude opäť vyvážať turistov do pohoria Raxalpe. Obľúbeným „športom“ je putovanie od chaty k chate – čomu sa pri mnohých skvostných chatách nie je prečo čudovať. Obľúbeným je 2-dňový výlet, počas ktorého zažijete množstvo nádherných výhľadov a krásnych chvíľ. Od horského hostinca Raxalpe so slnečnou terasou a skvelým ubytovaním vedie cesta popri chatách Ottohaus a Neue Seehütte až k chate Habsburghaus, kde sa dá prenocovať a kde si budete môcť užiť pravdepodobne najkrajší západ slnka na Raxe. Pri chate Ottohaus sa nachádza alpská záhrada s rozlohou 4000 m². Tým, ktorí sa rozhodnú stráviť noc v údolí, odporúčame Raxalpenhof s fascinujúcou bylinkovou záhradou. Na ceste do Payerbachu odporúčame nájsť si v programe priestor na krátku odbočku k zámku Wartholz. Bývalá cisárska vila s idylickým parkom, ktorý odhaľuje nádherný výhľad na pohorie Rax, so starou zámockou záhradou a elegantnou kaviarňou, ktorá vás zláka, aby ste sa tu zdržali.

Payerbach: Ponuka pre pôžitkárov

Payerbach sám o sebe stojí za výlet. Môžete si tu pozrieť Semmerinskú železnicu, ktorá je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a viadukt Schwarza, ktorý vás očarí 13 klenbovými oblúkmi. Náš tip: Určite navštívte Vinodukt (vinotéku vo viadukte Schwarza) a ochutnajte vína z oblastí od Viedne až po Triest – zo všetkých regiónov, ktorými prechádza železnica. Na gurmánske chúťky je zameraný aj farmársky trh s názvom Jakobi-Markt, na ktorom sú každú 1. sobotu v mesiaci ponúkané regionálne výrobky. S čerstvým proviantom v ruksaku sa potom môžete vybrať napríklad na jednu z dvoch veľmi obľúbených túr. Vyberte si buď trasu k chate Naturfreundehaus Knofeleben, kde môžete ochutnať regionálnu kuchyňu alebo príjemne prenocovať. Alebo trasu k reštaurácii a hotelu Looshaus architekta Adolfa Loosa vhodnú pre rodiny s deťmi a vzdialenú len 2 hodiny chôdze. V doline pre vás máme ešte jeden relaxačný tip na prenocovanie: hotel Payerbacherhof vybavený bio saunou, vírivkou a relaxačným zariadením, ktorý bol mimochodom postavený v rovnakom čase ako Semmerinská železnica.

Počas leta na horách navštívte tri chaty, zbierajte pečiatky a vyhrajte mnoho skvelých cien.

Leto na horách v Dolnom Rakúsku nemilujú turisti len pre krásne výhľady a trasy, ale aj pre chutné chatové občerstvenie s pohárom chladeného vína, piva či regionálnych ovocných štiav. No a na chatách dostanete nielen tie najchutnejšie regionálne špeciality, ale aj pečiatky do turistického pasu. Ten, kto navštívi tri rôzne chaty a v každej z nich nazbiera jednu pečiatku do svojho turistického pasu, môže svoj riadne vyplnený pas vhodiť do výherných boxov na chatách a s trochou šťastia môže vyhrať množstvo skvelých cien, ako je napríklad dovolenka na horách, turistické vybavenie a veľa iných cien. Viac o súťaži a zoznam zapojených chát nájdete na stránke: http://www.dolne-rakusko.info/letna-chatova-hra

Ďalšie zaujímavé informácie, praktické rady a tipy na ubytovanie počas dovolenky na horách v Dolnom Rakúsku nájdete na stránke: http://www.dolne-rakusko.info/leto-na-horach-v-dolnom-rakusku