Veľká noc po švédsky.

Keď sa dlhá, chladná zima pomaly vytráca zo Švédska, prichádza Veľká noc – najočakávanejší symbol jari. Deti sa nevedia dočkať prehľadávania skríň a povál, aby si mohli zadovážiť dokonalý kostým pre bosorky.

Rodičia sa starajú o to, aby bol domov krásne ozdobený a stôl prestretý chutnými švédskymi pokrmami. Nechajte sa inšpirovať švédskou Veľkou nocou aj vy.

Obdobie obnovy – pre prírodu aj pre ľudí.

Deti vo Švédsku chodia počas Veľkej noci od susedov k susedom        s pomaľovanými červenými ústami a líčkami a s čiernymi pehami. Uchmatnú metlu, klopú na dvere a každému zaželajú veselú Veľkú noc. Rozdávajú svoje kresby výmenou za sladkú maškrtu. Táto tradícia sa vo Švédsku uchovala ešte z čias, kedy si ľudia mysleli, že počas Veľkej noci bosorky odlietajú na metlách za hriešnym životom na Blåkulla (lúku, na ktorú sa dalo dostať iba magickým letom).

Počas Veľkej noci sú švédske domovy ozdobené operenými brezovými vetvičkami a maľovanými vajíčkami.

Prečo práve vajcia? Pred mnohými rokmi, počas dlhého zimného 40-dňového pôstu, nebolo dovolené jesť vajíčka. A čo viac, je to sezóna, kedy sliepky znášajú najviac vajec. Tie sa nahromadili, takže vajcia boli prirodzenou súčasťou veľkonočných pokrmov.

Švédske deti milujú maľovanie vajíčok a tiež rôzne špeciálne hry s vajíčkami. A nepochybne sa tešia na to, ako sa naplní ich vlastné papierové vajíčko sladkosťami.