Kuriózne vianočné poistné udalosti.

Prehľad zaujímavých špecifických poistných udalostí, ktoré sa počas koncoročných sviatkov opakujú častejšie vám prináša Alianz. Ide najmä o požiare, ktoré vznikajú z dohárajúcich sviečok na vyzdobených stoloch alebo adventných vencoch, ale aj skraty elektrických svetiel na vianočných stromčekoch.

Počas Vianoc klienti často hlásia aj krádeže a vlámania v chatových a záhradkárskych oblastiach. „Ak ste majiteľom chatky či záhradného domčeka, pred odchodom na sviatky sa uistite, či ich máte dostatočne zabezpečené pred zlodejmi,“ radí hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Najkurióznejšie poistné udalosti nahlásené počas minulých Vianoc:

Zhorená kuchynská linka

O tom, že nepozornosť pri príprave štedrovečernej večere sa nevypláca, sa presvedčila istá domáca pani. V zhone a zmätku pozabudla na olej na panvici, ktorý sa po vypražení kapra i naďalej zohrieval na plynovom sporáku. Štipľavý dym rodina zacítila, až keď už bola kuchynská linka v plameňoch.

Pozor na horiace sviečky

Príjemnú vianočnú atmosféru v jednej domácnosti dotvárala ručne vyrábaná ikebana z vianočných ozdôb a čajových sviečok. Po večeri nechali sviečky jednoducho dohorieť, no dohárajúci plameň ich pripravil nielen o výzdobu, ale aj o jedálenský stôl z dubového dreva, ktorý celý zhorel a rodina strávila Prvý sviatok vianočný vetraním zadymeného domu.

Zapálená sviečka na vyzdobenom stole v obývačke spôsobila požiar aj v ďalšej domácnosti. Od horiaceho plameňa sa chytila záclona a kým si to obyvatelia bytu všimli, padajúce horiace kusy záclony zničili kvety, parapetu, radiátor aj koberec.

Ďalší požiar spôsobil ručne vyrobený adventný veniec so sviečkami, ktoré boli naň osadené bez podstavcov z nehorľavého materiálu. Po dohorení sviečok plameň zachytil celý veniec a šíriaci sa oheň zachytil aj skrinku na topánky, ktorá celá zhorela.

Adventný veniec spôsobil menší požiar aj v ďalšej domácnosti, kde sa domáca pani chystala pobaliť vianočné darčeky. Odložila veniec zo stola a nevšimla si, že darčekový papier sa zosunul na horiace sviečky. Oheň pohltil aj časť vianočných darčekov.

Skrat pri pečení vianočných oblátok

Úsmevnú poistnú udalosť nahlásil klient, ktorému počas pečenia vianočných trubičiek zhorela špirála na zariadení na pečenie oblátok. Keďže Vianoce sa bez oblátok nezaobídu, majiteľ zariadenia ešte v ten deň vyhľadal suseda – opravára, ktorý mu ho opravil na počkanie. Za expresnú opravu sa mu vraj majiteľ revanšoval fľašou domácej slivovice a piatimi balíčkami vlastnoručne vyrobených trubičiek.

Veselý Silvester bez poistných udalostí

Podobne aj počas Silvestra klienti hlásia poisťovni špecifické poistné udalosti spojené práve s novoročnými oslavami. Najčastejšie vznikajú škody po zásahu pyrotechnikou, a to najmä poranenia hlavy a často aj rúk pri manipulácii s podomácky vyrábanou pyrotechnikou. Zo škôd na majetku klienti najčastejšie hlásia obhorené fasády domu alebo poškodené okná a autá po zásahu pyrotechnikou.

Minulý rok Allianz – SP zaznamenala aj kurióznu krádež. Celá rodina sa šla pozrieť na silvestrovský ohňostroj a po návrate domov zistili, že sa k nim vlámal zlodej, ktorý ukradol všetok alkohol zo stola.