4 regióny južného Talianska v centre Bratislavy.

4 regióny južného Talianska spája spoločný projekt Signa Maris, ktorý predstavuje Taliansko-Slovenská obchodná komora. Ide o nový systém turizmu, ktorý spája a  zjednocuje more s pevninou. Je vytvorený pre tých turistov, ktorí navštívia prístavy a letiská regiónov Kalábria, Kampánia, Apúlia a Sicília. Projekt propaguje turistické trasy zamerané na spoznanie, ocenenie historických a kultúrnych skvostov, prírodnej scenérie,  gastronomických zážitkov, ktoré  južné Taliansko ponúka. 

„Signa Maris vyzdvihuje významné postavenie výletných plavieb ako jednu z možností zvýšenia turistického ruchu v atraktívnych oblastiach , vrátane prístavných mestečiek južného Talianska. 38 prístavov v 4 regiónoch umožňuje turistom až navštíviť 128 cestovných trás spojených more a pevnina, 183 kultúrnych historických pamiatok, 16 národných parkov a chránených morských oblastí,“ predstavil projekt Giorgio Dovigi, generálny tajomník Taliansko-Slovenskej obchodnej komory. Na každom kroku južného Talianska je možné ochutnávať typické produkty, ktoré má každý región. Málokto vie, že vznik pizze sa pripisuje hlavnému hospodárskemu mestu južného Talianska – Neapolu.YcvCCPwUX8b9OMFhc4kCm0SKpF6yiVOJYYabA-Le_sw

Malebný Neapol leží na pobreží Tyrrhenského mora a je zároveň hlavným mestom regiónu Kampánia O Neapole sa hovorí, že je to jedno z najkrajších a zároveň najviac talianských miest. Je zároveň moderným prímorským mestom s takmer miliónom obyvateľov. Okrem bohatej histórie je Neapol kúzelný vďaka neuveritelným výhľadom na sopku Vezuv, ktorá tu vytvorila nádherné scenérie. Pojem pizze ako ju pozname dnes, vznikol v tomto meste a znamená tlačiť, ťahať . Čo je odvodené od pohybu rúk pri vyhadzovaní pizze do pece a jej vyberanie. Neapol je mestom pizze, výborných špagiet, futbalu, opery i rušných trhovísk. A k tomu dávka histórie siahajúcej až do dôb staroveku, ktorá umocní zážitok pri návšteve tohto prekrásneho mesta. Juh Talianska je bohatý na zážitky a v každom meste, mestečku, či oblasti návštevníci môžu spoznávať a objavovať rôznorodú históriu, kultúru, chute, prírodu.

O Neapole, hlavné hospodárske mesto južného Talianska.

Povesť traduje, že prvá osada tu bola založená ešte za doby starovekého Grécka a dostala názov Nea Polis (grécky Nové mesto). Mesto po založení začalo rýchlo rásť, čoho dôsledkom bolo, že ho neskôr ovládli Rimania a začlenili do svojej ríše. V roku 79 bol Neapol čiastočne poškodený výbuchom sopky Vezuv, ktorý zničil slávne Pompeje. Pompeje sa ocitli pod 4 až 6 metrovou vrstvou popola už počas prvých hodín erupcie spopky, ktorá trvala až 3 dni. Zahynulo tu asi 20 000 ľudí a tí, ktorí stihli pred skazou ujsť, sa už späť, aj napriek snahe, do mesta nikdy nevrátili. Dnes je toto historické miesto plné archeologických vykopávok a historických budov, ktoré aj napriek svojmu veku stále udivujú svojou zachovalosťou a relatívne dobrým stavom.

Dnes je Neapol mestom plným architektúry snáď všetkých slohov, ktorými vývoj mesta prešiel. Prechádzka mestom, ktorému obyvatelia hovoria Napoli je naozaj očarujúca, atmosféru dokresľuje množstvo hradov. Napr. stredoveký hrad Castel NuovoCastel dell´Ovo (Vaječný hrad) či pevnosť Castel Sant´Elmo ležiaca na vršku Volmero nad mestom. Odtiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na mesto i more. Neapol je stále živý, vo dne i v noci, ruch v centre mesta prakticky nikdy nekončí. Vysoký počet obyvateľov, chaos na cestách a mafia preslávili toto tretie najväčšie mesto Talianska do celého sveta. Okrem toho je centrom futbalu a moderných nákupných centier hlavne vo štvrti Centro Direzionale s typickými neapolskými mrakodrapmi.