História slovenský bylinných likérov.

História bylinných likérov siaha ďaleko do minulosti. Likéry sú sladké alkoholické nápoje ochutené ovocím, bylinkami a rôznym druhom korenín. Samotné slovo likér( liquifacere) pochádza z latinčiny a znamená rozpustiť. Bylinné likéry vznikajú lúhovaním byliniek v liehu, je teda ťažké identifikovať, kedy presne táto tradícia vznikla u nás a vo svete. Každopádne zmienky o nich siahajú storočia dozadu.

V Taliansku sa bylinné likéry vyrábali už v 13. storočí. Výroba bylinných likérov sa oddelila od bylinárskej medicíny, ktorú rozvíjali mnísi. Výroba bylinných likérov Tatra Balsam, siaha ďaleko do minulosti a je úzko spätá s bylinkárstvom, ktoré rozvinul rád kartuziánov a kamaldulov v Červenom Kláštore v Pieninách.

O bylinkovom umení sa dajú zozbierať informácie v stredovekých kláštoroch po celej Európe, Slovensko nevynímajúc, v starých spisoch, ktoré v nich boli nájdené. Zaujímavé pritom je, koľko mali vtedajší mnísi znalostí o rastlinách a čo všetko z nich dokázali pripraviť. Mnísi totiž často mysleli racionálne a prírodovedecky. Aj keď boli samozrejme ovplyvnení vtedajším náboženským svetonázorom, nemohol nikto, kto ich spisy o bylinách čítal zistiť, že pochádzajú od nejakého mnícha. Náboženský obsah totiž často obsahoval len predslov, alebo nejaké vsuvky priamo nesúvisiace s opisom bylín a ich využitia. Podobne prírodovedecky a odborne vyznieva aj herbár mnícha Cypriána z Červeného Kláštora, na tradíciu ktorého nadväzuje aj výroba bylinných likérov Tatra Balsam.

Záujem o bylinky dnes zažíva svoju renesanciu a bylinné likéry sú obľúbené v mnohých krajinách sveta. Tatra Balsam ponúka hneď niekoľko druhov bylinných likérov, ktoré sú výnimočné svojím zložením. V súčasnosti sa na trh dostáva 5 druhov likérov Tatra Balsam. Každý likér obsahuje približne 20 druhov bylín. Likéry Tatra Balsam sú momentálne exportované do viacerých krajín. Ide o krajiny ako Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, ale aj do Litvy, Lotyšska, či Kazachstanu. Čoskoro si budú môcť chuť likérov Tatra Balsam vychutnať aj spotrebitelia na Ukrajine a v Rusku.