Fínsky podiel na JE Hanhikivi dosiahol 65,1%, projekt môže žiadať o licenciu.

Tri fínske spoločnosti 5. augusta 2015 oznámili, že sa rozhodli podporiť projekt fínskej jadrovej elektrárne Hanhikivi, čím vzrástol fínsky podiel v tomto projekte o ďalších 10% a dosiahol 65%. To znamená splnenie požiadaviek fínskej vlády, aby fínska strana zabezpečila financovanie prinajmenšom vo výške 60% a projekt bude môcť byť realizovaný v pôvodne plánovanom časovom rámci.

Vlastnícke podiely.

Medzi tri spoločnosti, ktoré budú podporovať projekt, patrí fínsky dodávateľ nerezovej ocele, Outokumpu, ktorý svoj podiel navýšil o 1,8% na celkových 14%. Ďalej ide o fínsku stavebnú spoločnosť SRV, ktorá vstúpila do projektu s podielom 1,8%. A predovšetkým o energetickú spoločnosť Fortum, ktorá sa na projekte bude podieľať s podielom 6,6%. Táto spoločnosť prevádzkuje fínsku jadrovú elektráreň Loviisa, kde stoja dva reaktory typu VVER-440, postavené na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia.

V lokalite Hanhikivi postaví ruská spoločnosť Rusatom Overseas jeden blok s reaktorom VVER-1200 (podľa projektu AES-2006).

Vlastníctvo spoločnosti Fennovoima, ktorá má na polostrove Pyhäjoki na starosti výstavbu jadrovej elektrárne Hanhikivi, je rozložené medzi budúcich odberateľov energie, združenie Voimaosakeyhtiö a zhotoviteľa stavby ruský Rusatom Overseas, dcérsku spoločnosť ruskej Štátnej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom. 34-percentného podielu, ktorý pôvodne patril nemeckému EOn-u, sa ujal Rusatom Overseas, ale do vstupu nových spolumajiteľov zaisťovali fínske spoločnosti len asi 55%. V júni tohto roka odoslala ruská strana prvú časť financií na stavbu nového bloku vo výške jednej miliardy eur.

Palivo pre JE Hanhikivi počas najmenej prvých desiatich rokov prevádzky bude dodávať ruská palivová spoločnosť TVEL, ktorá zásobuje palivom tiež všetky slovenské jadrové reaktory v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Palivo dodáva rovnako pre štyri dukovanské, dva temelínské, dva výskumné a jeden školský reaktor v susednej Českej republike, či pre oba reaktory VVER-440 v Loviise.

Ďalšie spoločnosti potvrdzujú atraktivitu projektu.

Mika Sitovirta, generálny riaditeľ oceliarskej firmy Outokumpu, uviedol: „Naša spoločnosť sa projektu zúčastňuje, pretože medzinárodná konkurencieschopnosť našich výrobkov si vyžaduje patričnú energetickú sebestačnosť a zdravú súťaživosť na trhu s energiami. Náš podnik sídli vo fínskom meste Torni a je najväčším fínskym odberateľom elektriny. Je preto prirodzene v našom záujme pomáhať budovať fínsku energetiku založenú na spoľahlivých a stabilných zdrojoch, ktoré majú minimálne emisie. „

Súčasťou balíčka dohôd o vstupe stavebnej spoločnosti SRV do projektu je tiež dohoda, ktorá hovorí, že SRV bude vedúcou spoločnosťou v oblasti výstavby. Dohodu podpísal zhotoviteľ stavby, Rusatom Overseas, a generálny dodávateľ stavebnej časti, Titan-2, ktorý túto pozíciu zastáva aj na všetkých ruských jadrových elektrárňach a niektorých ďalších, ktoré Rosatom stavia v zahraničí.

„Vďaka dohode budeme môcť podstatným spôsobom rozšíriť svoje aktivity a ďalej upevniť svoju pozíciu v odbore riadenia výstavby. Tento projekt si vyžaduje účasť spoľahlivého fínskeho partnera, ktorý je oboznámený s miestnou legislatívou a regulačnými požiadavkami. Bezpochyby ide o najvýznamnejšiu zákazku v histórii firmy,“ uviedol Juha Pekka Ojala, prezident SRV.

V novembri minulého roka oznámila spoločnosť Fortum svoj vstup do projektu a teraz podpísala dohodu o prevazatí 6,6% podielu. Jej generálny riaditeľ, Timo Karttinen povedal: „V projekte spoločnosti Fennovoima, ktorý má význam pre celú fínsku spoločnosť, budeme môcť zužitkovať svoje zručnosti, ďalej ich rozvíjať a tiež rozšíriť našu spoluprácu s Rosatomom.“

Kirill Komarov, námestník generálneho riaditeľa Rosatomu, uviedol: „Rozhodnutie spoločností Fortum, SRV a Outokumpu môžeme považovať za ďalšie potvrdenie ekonomickej atraktivity a vydareného priebehu projektu JE Hanhikivi. Projekt zvýši konkurencieschopnosť Fínska tým, že miestnym podnikom a domácnostiam bude v dlhodobom horizonte poskytovať spoľahlivé dodávky elektriny za konkurencieschopné ceny. Úspešná realizácia projektu podporí celosvetovú snahu o znižovanie množstva emisií skleníkových plynov. Našu dôveru v tento projekt posilňujú noví investori, ktorí do neho vstupujú, a tiež fínska vláda, ktorá vykoná hodnotenie žiadosti o stavebné povolenie. Úlohou Rosatomu bude zabezpečiť, aby bol projekt dokončený včas, neprekročil stanovený rozpočet a boli využité najspoľahlivejšie technológie. „

Priebeh projektu:

Zmluva na výstavbu jadrovej elektrárne Hanhikivi bola podpísaná v októbri 2013 medzi objednávateľom stavby, fínskou spoločnosťou Fennovoima a zhotoviteľom stavby, ruskou spoločnosťou Rusatom Overseas. Stavebné práce by mali začať v roku 2017, pričom uvedenie bloku do prevádzky je plánované na rok 2024. Projekt zodpovedá normám Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a normám Európskej únie. Spĺňa tiež fínske národné regulačné predpisy, ktoré sa podľa odborníkov radia k najprísnejším na svete. V roku 2014 bol projekt schválený fínskym parlamentom.

Ide o investíciu vo výške 7,3 miliardy amerických dolárov (okolo 6,7 miliardy eur). Ruská strana financuje projekt z takzvaného Fondu národného blaha, ktorý vznikol v roku 2008 po rozdelení Stabilizačného fondu Ruskej federácie.

Projektu sa bude zúčastňovať aj český výskumný inštitút ÚJV Řež (predtým Ústav jadrového výskumu). Spolupráca bude spočívať napríklad v riešení kontroly a nezávislého posúdenia projektovej a bezpečnostnej dokumentácie či dokumentácie k aktívnej zóne reaktora.