Výletné miesta v Dolnom Rakúsku, ktoré sa do konca leta oplatí vidieť.

Ak hľadáte tipy na zaujímavé výlety, Dolné Rakúsko je tým pravým miestom na dobrodružstvo i relax a ponúka mnoho svetových unikátov. Počas horúceho leta sa môžete schladiť plavbou po najväčšom podzemnom jazere v Európe, cestovať v čase nostalgickým expresom alebo si užívať plavbu modernou loďou po Dunaji. Milovníci zvierat a prírody si môžu pozrieť život zvierat pod vodnou hladinou v prírodnom parku Unterwasserreich a vydať sa pozorovať medvede z Arbesbachu. Na záver dobrodružnej cesty sa zastavíte v Badene, kde sa nachádzajú prekrásne rímske kúpele.

Jaskyňa s najväčším podzemným jazerom v Európe Hinterbrühl.

Prírodná pamiatka, jaskyňa Hinterbrühl, ukrýva vo svojich útrobách (60 m pod zemským povrchom) najväčšie podzemné jazero v Európe s plochou 6200 m2. Počas druhej svetovej vojny tu bola prvýkrát na svete vyrobená stíhačka s dýzovým motorom (HE 162). Jedinečný labyrint jaskynných systémov, chodieb a kvapľových hál je dnes známou turistickou atrakciou, ktorej vyvrcholením je romantická plavba po jazere. Čarovná hra svetla a farebných odleskov od vodnej hladiny zanechá v návštevníkoch nezabudnuteľný dojem. Vstup pre dospelých za 10 € a pre deti za 7 €. Viac informácií na http://www.seegrotte.at/.

Dobrodružná cesta v čase Reblauským expresom.

Nostalgická lokálka spája weinviertelské vinárske mestečko Retz s Drosendorfom nad Dyjou vo Waldvierteli. Vystúpiť môžete na niektorej z 11 vlakových staníc a odtiaľ sa vydať na výlety autobusom, bicyklom či peši. Naftová lokomotíva prechádza cez jemne zvlnenú krajinu vinohradov, zlatistých polí a tajomných rybníkov až k hlbokým a temným lesom Waldviertelu. O kulinárske pôžitky sa postarajú vinári v špeciálnom vagóne, ktorý bol – takisto ako v prípade Nostalgického expresu Leiser Berge – pretvorený na vínnu krčmičku. Preprava bicyklov je zabezpečená zdarma. Viac informácií na http://www.reblaus-express.at/.

Výlet loďou do nostalgického Wachau.Photo9

Dolné Rakúsko pozýva na plavbu plnú romantiky a nostalgie do svetového kultúrneho dedičstva Wachau, ktorým preteká Dunaj na svojom vôbec najkrajšom úseku. 36 km dlhé prielomové údolie Wachau sa vinie medzi Melkom a Kremsom a práve tadiaľto sa môžete plaviť na palube lode MS Austria. Pri jej nedávnej prestavbe sa použilo 300 m2 skla, ktoré jej dodáva ľahkosť a vyvoláva dojem, že loď dokonale splýva s okolitou prírodou. Z hladiny Dunaja sa budú otvárať nádherné a jedinečné výhľady na romantické hrady, monumentálne kláštory a okúzľujúci kraj s vinohradmi a marhuľovými sadmi. Hlavná paluba je vhodná aj pre vozičkárov, vnútorné priestory sú nefajčiarske, na „slnečnej palube“ vládne pravá prázdninová atmosféra a lodná kuchyňa je preslávená čerstvo pripravovanými regionálnymi lahôdkami. Deti môžu počas plavby absolvovať krátky kurz „kapitána lode MS Austria“. Na výlet sa môžete tešiť každý deň až do konca októbra, pričom vstup stojí od 24 € na okružnú plavbu. Viac informácií na https://www.brandner.at/eng/en/.

Rímske Termálne Kúpele v Badene.

To, že pôžitky v termálnych kúpeľoch idú ruka v ruke so zdravotnou prevenciou, vedeli už starí Rimania, keď tieto kúpele zakladali. Dnes sa tu prelína staroveká múdrosť s najnovšími trendmi v starostlivosti o telo a dušu. Návštevníci majú k dispozícii bazény s vodnou plochou vyše 900 m² a areál so saunami. Nad kúpeľným svetom sa vznáša najväčšia presklená strecha v Európe. Z hlbín zeme vyviera liečivá voda s vysokým obsahom síry a teplotou 35,3°C. Sírnatá voda lieči choroby pohybového ústrojenstva. Vstup: Dospelí 13 € a deti 6,50 € cez týždeň, cez víkend dospelí od 14,60 € a deti za 7 €. Viac informácií nájdete na https://www.roemertherme.at/en/.

Podvodná ríša – Prírodný park.Photo1

Prírodný park Unterwasserreich je veľmi zaujímavou expozíciou, ktorá sa podrobne venuje životu vo vode a pod jej hladinou. Návštevníkov zoznamuje s jej vlastnosťami a živočíchmi. Od mikroorganizmov a planktónu až po ryby a obojživelníky. Okolité rašeliniská a mokrade vo vonkajšom areáli sú s ich jedinečnou faunou a flórou veľmi obľúbeným výletným miestom a zaujímavou atrakciou v oblasti Waldviertel. Môžete tu pozorovať žaby, hady, vážky a ryby v ich prirodzenom prostredí. Zároveň si môžete naživo pozrieť kŕmenie vydier Artuša a Miši. Prírodný park je otvorený do 26. októbra od 9:30 – 17:00 hod. Vstup pre dospelých je za 9 € a pre deti za 6 €. Je možné si uplatniť hromadnú, zdravotnú či študentskú zľavu.

Krímenie vydier: denne o 10:30, 13:30 a 16:30 hod.

Živé micro-divadelné predstavenie: denne o 11:30 a 14:30 hod.

Prehliadky so sprievodcom: denne o 12:00 a 15:00 hod. v závislosti od dostupnosti voľných prírodných sprievodcov. Viac informácií na: www.unterwasserreich.at

Medvedí les v Arbesbachu.

Medvedí les je jedno z troch útočísk medveďa hnedého, ktoré má pod patronátom medzinárodná organizácia pre ochranu zvierat „Štyri labky“. Zvieratá, ktoré doteraz žili u súkromných chovateľov alebo v cirkusoch, tu nájdu optimálne prostredie s podmienkami zodpovedajúcimi ich potrebám. Medvede majú k dispozícii zalesnenú oblasť s rozlohou 1,3 ha. V niektorých rybníkoch sa môžu tieto vodomilné zvieratá okúpať a hrať sa. Na rozdiel od medveďov držaných v zoologických záhradách sa medvede v Arbesbachu musia – rovnako ako vo voľnej prírode – starať o potravu samé. V novo zriadenom návštevníckom centre očakávajú deti aj dospelých mnohé dobrodružstvá a objavy. Vstup pre dospelých stojí 6 € a pre deti 4 €. Park je otvorený denne od 10:00 do 18:00 hod. až do 1. novembra. Viac sa dozviete na http://www.baerenwald.at/cz/