Dizajn mobilných telefónov vstúpil do doby sklenenej.

Žadne odvetvie nezaznamenáva tak prudký vývoj ako mobilné zariadenia. Technológie pritom už dávno nie sú jediným dôležitým aspektom pri výbere smartfónu. Akoby estetika začala funkcie dokonca prevažovať. Predsa len, to čo má rovnakú funkciu, sa môže z hľadiska estetiky značne odlišovať, ako napríklad plastové pero na jedno použitie od umne spracovaného elegantného pera. V prípade smartfónov Samsung Galaxy S6 a S6 edge sa jednoznačne jedná o druhý prípad.

Plastu zvoní umieračik

Dizajnéri spoločnosti Samsung začali pri vývoji šiestej série vlajkových lodí medzi smartfónmi s výberom kovu. Kov je dlhodobý trend medzi výrobcami špičkových mobilných zariadení po celom svete, pretože zariadeniu dodáva pevnosť a prémiový vzhľad. Všetky druhy kovov však nie sú úplne kompatibilné s funkciami mobilných zariadení, pretože môžu blokovať signály a celkovo pôsobiť chladne.

Dizajnéri pri starostlivom výbere kovu zvolili hliník, konkrétne typ 6013, ktorý sa zvyčajne používa pri konštrukcii trupov lietadiel, horských bicyklov alebo jácht. Smartfóny sú úplne prvými smartfónmi vyrobenými z takto mimoriadne odolného kovu. Jeho pevnosť je asi o 50 % vyššia a životnosť asi o 20 % dlhšia než v prípade hliníka 6063, ktorý používajú ostatní výrobcovia smartfónov.

Buď sklo

Dizajnéri sa nezmierili s len tak hocijakým kovom, nezvolili ani obyčajné sklo. Použili tzv. Gorilla Glass 4, aktuálne najodolnejšie sklo na trhu, ktoré súčasne podčiarkuje celkový elegantný vzhľad oboch smartfónov. Okrem estetiky má táto kombinácia kovu a skla pozitívny dopad aj na výkon. Eliminuje problém s blokáciou mobilného signálu a užívateľom dodáva pocit stabilnejšieho úchopu.

Sklo v kombinácii s kovom úplne stráca svoju povestnú krehkosť aj vďaka dômyselnosti pri spracovani.. Kovové obvodové hrany sú totiž nepatrne vyššie ako sklenený povrch, takže práve tie sa pri páde prístroja stretnú so zemou. Ďalší príklad dokonalej symbiózy dizajnu a účelu.

Číre sa stáva farebným

Smartfóny sú z hľadiska dizajnu zaujímavé nielen použitými materiálmi, ale aj ich spracovaním. Tajomstvom skleneného tela je nová metóda povrchovej úpravy nazývaná Color, Material and Finish (CMF). Pri procese poťahovania smartfónov niekoľkými nanotenkými vrstvami skla bola použitá technika UV liatia, ktorá je obvyklá pri výrobe televízorov s vysokým rozlíšením. Umiestnil do vrstiev skla miniatúrne vzory. Vďaka tomu ich zadný panel odráža svetlo skoro ako diamant a mení odtieň použitej farby v závislosti na uhle dopadu svetla. Výber konkrétnych farieb prebehol na základe prieskumu aktuálnych trendov. Samsung tak pre svoje vlajkové lode medzi smartfónmi zvolil celkom päť farieb: čiernu, bielu, zlatú, zelenú a modrú.

Okraje zrodené v žiare

Samsung Galaxy S6 edge je prvým smartfónom na svete, ktorý má displej zakrivený po oboch okrajoch. Tento osobitý prvok je pochopiteľne veľmi náročné vyrobiť. Samsung musel nájsť optimálne zakrivenie a 3D výrobný proces. Zakrivenie displeja vyžaduje zahriatie na 800 °C a ďalšie zložité úpravy. Výsledkom je svetový unikát.

Smartfóny Samsung Galaxy S6 a S6 edge sú k dispozícii vo verziách:

  • S6 32 GB – biela, čierna, modrá
  • S6 64 GB – biela, čierna, zlatá
  • S6 128 GB – čierna
  • S6 edge 32 GB – biela, čierna
  • S6 edge 64 GB – biela, čierna, zlatá
  • S6 edge 128 GB – čierna, zelená
  • Všetky funkcie, vlastnosti, špecifikácie a ďalšie informácie o produkte uvedené v tomto článku vrátane, ale nie výhradne, výhod, dizajnu, ceny, komponentov, výkonu, dostupnosti a vlastností výrobku môžu byť zmenené bez predchádzajúceho upozornenia.