Hurbanovo sa stáva svetové.

Od polovice februára 2015 prichádza na slovenský trh cider Strongbow, ktorý je najpredávanejším ciderom vo svete. Receptúra cideru Strongbow pochádza priamo z kolísky tohto nápoja vo Veľkej Británii a siaha až do roku 1962. Vyrába sa z jablkovej šťavy vyrobenej lisovaním 12-tich druhov na slnku dozretých jabĺk z okolia výrobného závodu Bulmer´s v anglickom Hereforde. Od 23. januára 2015 sa Strongbow vyrába v pivovare spoločnosti HEINEKEN Slovensko v Hurbanove. Odtiaľ ho bude spoločnosť dodávať na šesť trhov regiónu strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Týmto produktom sa Hurbanovo  stalo celosvetovo prvým pivovarom v rámci koncernu HEINEKEN, ktorý okrem výroby piva pokrýva aj výrobu cideru, a je celosvetovo tretím závodom na výrobu Strongbow. Na pultoch predajní a v Horeca prevádzkach na Slovensku je Strongbow už v týchto dňoch dostupný v troch rôznych príchutiach – základná príchuť Strongbow Gold Apple (jablko), Strongbow Honey (med) a Strongbow Red berries (červené bobuľové ovocie). Všetky tri príchute sa v súčasnosti predávajú vo fľašiach s objemom 0,33l, v najbližších týždňoch aj v plechovkách s objemom 0,4l, Strongbow Gold Apple je dostupný aj ako čapovaný.

Uvedenie Strongbow na slovenský trh je jednoznačne historickým míľnikom v živote spoločnosti HEINEKEN Slovensko. Pivovar je tretím závodom v rámci celej spoločnosti HEINEKEN, ktorý vyrába najobľúbenejší cider na svete – značku Strongbow. Od piatku 23. januára 2015 HEINEKEN Slovensko už nie je iba pivovarníckou spoločnosťou, ale zároveň aj významným výrobcom cideru pre celý náš región,“ hovorí Odin Goedhart, generálny riaditeľ spoločnosti HEINEKEN Slovensko. Pán Odin Goedhart pôsobil pred príchodom na Slovensko v spoločnosť HEINEKEN vo Veľkej Británii, kde bol zodpovedný aj za výrobu cideru. Je osobne veľmi rád, že tento úžasný produkt, ktorý na tamojších trhoch dosiahol veľké úspechy, prichádza v  týchto dňoch na Slovensko, a je presvedčený o jeho úspechu.

Koncern HEINEKEN je lídrom na globálnom trhu so ciderom s celkovým trhovým podielom 19 % celosvetovéhe predaja. Spoločnosť je zároveň najväčším producentom jabĺk určených na výrobu cideru z vlastných sadov v Anglicku a v Belgicku. Značka Strongbow je jednoznačne najpredávanejším ciderom vo svete s celosvetovým trhovým podielom 14 %, čo je dvojnásobný podiel oproti značke zastávajúcej druhé miesto v celosvetovom rebríčku*. V praxi to znamená, že 1 zo siedmich predaných ciderov na svete a zároveň 1 zo štyroch ciderov predaných vo Veľkej Británii je práve Strongbow. Dnes sa Strongbow aj vďaka výrobe v Hurbanove predáva v takmer 60-tich krajinách sveta.

 

Receptúra cideru Strongbow vznikla v roku 1962 v závode Bulmer´s v anglickom meste Hereford, ktorý je dnes najväčším závodom na výrobu cideru vo svete. Bulmer´s je situovaný v oblasti, kde sa vypestuje najviac jabĺk vo Veľkej Británii, a práve v tomto závode boli položené základy modernej výroby cideru už v roku 1887. Bulmer´s dokonca produkoval cider priamo pre anglickú kráľovnú, a bol hrdo nazývaný ako „Cider Maker for her Majesty the Queen“ (Výrobca cideru pre Jej Veličenstvo kráľovnú). Strongbow sa vyrába aj v závode Stassen Cidre v meste Aubel v Belgicku, kde sa okrem výroby nachádza aj výskumné a vývojové centrum HEINEKEN-u pre výrobu cideru. Centrum vedie Jean-Pierre Stassen, predstaviteľ štvrtej generácie výrobcov cideru z rodiny Stassen, ktorá sa tomuto prírodnému nápoju z jabĺk venuje s nadšením už od roku 1895. Tretím závodom na svete na výrobu cideru Strongbow sa stal práve pivovar spoločnosti HEINEKEN Slovensko v Hurbanove. Strongbow z Hurbanova je okrem Slovenska dodávaný na trhy v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a Chorvátsku.

Už v týchto dňoch je Strongbow dostupný na pultoch predajní v troch rôznych príchutiach. Strongbow Gold Apple sa vyznačuje osviežujúcou, plnou chuťou červeného a jemne kyslého zeleného jablka a po napití zanecháva príjemnú horkosladkú stopu. Strongbow Honey je jemne horkejší variant obohatený o sladký nádych medu, no zároveň si zachováva svoju jablkovú ľahkosť. Strongbow Red berries – to sú jablká v kombinácii s červeným bobuľovým ovocím, ktorá prináša vyváženú chuť sladkej a kyslej chuti. Všetky tri príchute sú dostupné vo fľašiach s objemom 0,33l a v najbližších týždňoch aj v plechovkách s objemom 0,4l. V puboch a baroch bude Strongbow Gold Apple dostupný zároveň aj ako čapovaný, a to do špeciálnych pohárov v objeme 0,25l a 0,4l. Cider Strongbow sa správne podáva vychladený na teplotu 4-5 ̊ Celzia s kockami ľadu ideálne do 1/3 výšky pohára. Podávanie s ľadom zdôrazní osviežujúci charakter nápoja, vyvažuje sladké a kyslé chute v nápoji a zachováva sa jeho správna teplota počas vychutnávania. Obsah alkoholu je 4,5 %.

Cider (vysl.„sajder“) je sýtený osviežujúci alkoholický nápoj vyrobený kvasením nefiltrovanej šťavy z dozretých jabĺk. Vo svete si nápoj získava čoraz väčšiu popularitu vďaka svojmu prírodnému charakteru a osviežujúcej, príjemne sladkej chuti, ktorú oceňujú milovníci vína, piva, ako aj nepivári, ktorým nevyhovuje horká chuť klasického piva. Práve meniace sa spotrebiteľské preferencie konzumentov smerom k autentickým, prírodným a zároveň chuťovo sladším nápojom sú motorom výrazne rastúceho trhu s týmto tovarom vo svete. Celosvetový trh s týmto originálnym a chutným nápojom rastie dvakrát rýchlejšie ako trh s pivom a štyrikrát rýchlejšie ako trh s vínom, za posledných 5 rokov tento trh vzrástol až o 25 %. Je to autentický nápoj vyrobený z dozretých jabĺk, atraktívny pre mužov aj ženy, ktoré často pivo ako osvieženie kvôli horkejšej chuti odmietajú. Chuť cideru Strongbow sme u nás testovali pred uvedením na trh aj medzi samotnými spotrebiteľmi, ktorí ho označili za osviežujúci nápoj s veľmi príjemnou chuťou. Slovenskí konzumenti si zároveň prostredníctvom spotrebiteľských testov vybrali aj samotné príchute, ktoré by si radi vychutnali, a preto sme presvedčení, že uvedenie Strongbow na trh bude úspechom.

 

 

COMMENTS

 • <cite class="fn">Brendan</cite>

  A pension scheme vigora cadila Whoever would rule Egypt would need a standing army and a functional economy. That translates to a society friendly to the tourists that, together with users of the Suez Canal, have been it’s traditional source of income.

 • <cite class="fn">Sergio</cite>

  Incorrect PIN womenra online bestellen Perhaps it should not be surprising that Europe still looks to be in serious trouble. Growth has been dismal; the euro-zone gross domestic product has been below its 2007 level for six years, and little growth is forecast this year. For every Ireland, where there is a sense that a corner is being turned, there is a France, where questions increasingly arise about the political and economic sustainability of policy.

 • <cite class="fn">Oswaldo</cite>

  I’d like to tell you about a change of address http://landofthewaterfalls.com/fildena-australia.pdf fildena side effects The summary issued on Thursday did not contain specific evidence but said documents held by Snowden „contain a great deal of information on the control of Italian telecommunications which will be released in the next few weeks“.

 • <cite class="fn">Cameron</cite>

  Your account’s overdrawn duratia avis San Francisco Police Officer Jim Cunningham was hailed as a hero Monday after witnesses described him racing onto the wrecked plane without any protective gear and rescuing passengers as the aircraft began to burn.

 • <cite class="fn">Blake</cite>

  Where are you from? womenra 100mg Ramzan Kadyrov, a strongman who rules Chechnya, played down the influence of Umarov and promised that his security forces would track him down. “Before the Olympics, I think, I’m sure, that we will destroy him,” Kadyrov told the Interfax news agency. “We search for him every day, but he is nowhere to be found.”

 • <cite class="fn">Willy</cite>

  Who’s calling? avanafil duration of action BEIJING, July 10 (Reuters) – China warned on Wednesday of a“grim“ outlook for trade after a surprise fall in June exports,raising fresh concerns about the extent of the slowdown in theworld’s second-largest economy and increasing the pressure onthe government to act.

 • <cite class="fn">Anton</cite>

  Could I have a statement, please? yagara capsule Rather than accept Maduro’s strongman tactics, the Obama administration should take a firm stand and make clear to Caracas that any steps to undermine the country’s constitution or threaten the opposition will be detrimental to bilateral ties with the United States. The fact is that Washington holds all the cards. Venezuela’s economy is in a free-fall, Maduro’s popularity is plummeting, and various public scandals – especially those related to institutional corruption – could further erode public confidence in the current government. 

 • <cite class="fn">Louis</cite>

  A few months assurans 20mg At a campaign style event in San Antonio tractor factory, Perry, 63, recited a litany of accomplishments in his 13 years in office before prefacing his decision with a Bible verse from Ecclesiastes: “For everything there is a season.”

 • <cite class="fn">Pierre</cite>

  I’ll put her on http://www.townofcaroline.org/what-is-penegra-tablet/ zydus fortiza penegra A grassroots committee is calling for all adults inSwitzerland to receive an unconditional income of 2,500 Swissfrancs ($2,800) per month from the state, with the aim ofproviding a financial safety net for the population.

 • <cite class="fn">Barbera</cite>

  I’m training to be an engineer tadavar 20 The health ministry reported the death and wounded toll on state television. The political arm of Morsi’s Muslim Brotherhood issued a statement calling “on the great Egyptian people to rise up against those who want to steal their revolution with tanks and armored vehicles, even over the dead bodies of the people.”

 • <cite class="fn">Corey</cite>

  I’d like some euros purchase libitol „I think investors feel that the Fed could possibly staywith the QE program for a bit longer than September, when mostanalysts are expecting tapering,“ said Stan Shamu, a marketstrategist at IG in Melbourne.

 • <cite class="fn">Christoper</cite>

  An estate agents how to buy caverta in india Again I’m disappointed in the Chinese. I had hoped they were above being an arms dealer. They need not be to become world leaders. In fact, it’s a deterrent from that. They should lead by example. Though I understand that they will have to have missile and drone defensive capabilities as the USCA has shown it will attack with little military or just economic provocation. But to be an arms dealer is not very honorable.

 • <cite class="fn">Rodrick</cite>

  I love this site what is tadora 20 The incident occurred Thursday night in Simi Valley, Calif., about 35 miles northwest of Los Angeles. Between 8,000 and 10,000 revelers were settling into their seats when a platform holding live fireworks tipped over, sending the pyrotechnics into the crowd.

 • <cite class="fn">Philip</cite>

  Best Site good looking silagra how long “I’ve been open for anything that makes sense. The catching market is completely barren,” the GM said. “It’s not like we’re missing any opportunities out there. It’s just a very thin market.”

 • <cite class="fn">Mohammad</cite>

  Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? http://www.7pennies.com/eriacta-100-ranbaxy-side-effects/ eriacta online kaufen Neighbor Michael Burnson says the shooting is tragic and yet another reason for gun control. Neighbor Eva Reid says she saw the young victim Friday afternoon with his mother returning from the park. She called him „a sweet little boy.“

 • <cite class="fn">Garrett</cite>

  I’m self-employed purchase pfiagara The idea of $20/month for adequate health insurance is laughable. I'm also a little concerned that retirement savings is not considered as I don't believe they offer a pension. As for heating being free I can only assume that McDonalds thinks its workers are charity cases (which, frankly, at what they are paid they are…). But best of all, Free Food! Who knew McDonalds gave free food to employee's and their families. Oh wait…

 • <cite class="fn">Taylor</cite>

  On another call tadacip results The White House said on Friday that the president had notyet made up his mind on who should lead the U.S. central bank -a decision that traditionally has generated little interestbeyond Wall Street and academia.

 • <cite class="fn">Derrick</cite>

  Thanks for calling comprar sildalis Among the items that will be auctioned are Warren Spahn’s CY Young award ($75,000-$125-000), Ty Cobb’s bat($75,000-$125,000), a Babe Ruth autographed baseball($50,000-$100,000) along with a bat he used in interleague play($100,000-$200,000), and a baseball that was used during Jackie Robinson’s first game($10,000-$30,000).

 • <cite class="fn">Wilford</cite>

  Do you need a work permit? auvitra reviews I do appreciate the balance of powers but that appreciation only works when one is not suffering too noticeably. Otherwise it is a lesson in self reliance or toughing in out by people who frequently don’t meet the conditions of their own rhetoric either. I am not sure that anyone alive and/or writing in these pages actually does? And I many be too surly to appreciate it when I see it.

 • <cite class="fn">Adolph</cite>

  I read a lot does penegra really work Left-arm quick Wasim and his Pakistan team-mate Waqar Younis tormented opposing batsmen in the late 1980s and 1990s with their expertise in reverse-swing bowling and Wasim recognises Anderson as a fellow master of the craft.

 • <cite class="fn">Alvin</cite>

  I’ve just graduated http://www.marcovernaschi.com/intagra-cheap/ intagra 100mg side effects Hameed says the soldier took Khan from detention to a military hospital saying he needed medical attention, and fled with him from there. Authorities are trying to determine if others aided in the escape.

 • <cite class="fn">Carmelo</cite>

  Do you know the number for ? malegra 100 mg reviews Italy has in the past cooperated with the United States withthe exception of crimes that would be punished with the deathpenalty, which is banned in Italy. Under U.S. law a convictionfor tax evasion may result in fines and imprisonment.

 • <cite class="fn">Anton</cite>

  Free medical insurance erectalis efeitos The Nets revealed Tuesday that Terry underwent knee surgery in June, with the guard saying it was just to “clean up the normal wear-and-tear” of being a 35-year-old (he has since turned 36, on Sept. 15). Terry was limited in practice Tuesday and was hopeful he could participate fully in a session this week.

 • <cite class="fn">Cliff</cite>

  Withdraw cash silagra how long Technology giant Yahoo! Inc suffered a blow to itsturnaround hopes after hedge fund manager Daniel Loeb sold outmost of his stake in the company for $520 million just over ayear after engineering a boardroom coup.

 • <cite class="fn">Carlo</cite>

  How many days will it take for the cheque to clear? how to take megalis 20 mg Ye Mengyuan was a natural leader as well, serving as class counselor, ABCNews.com reported. She studied liberal arts and wanted to be a writer. She also was a talented singer and enjoyed playing the piano.

 • <cite class="fn">Brice</cite>

  About a year https://www.manxfarmcottages.com/tadacip.pdf tadacip 5mg The symptoms usually manifest within several days of eatingthe contaminated food, and include diarrhea, cramps, nausea andfatigue. If not treated, the illness may last from a few days toa month or longer and patients have been known to relapse, theCDC said.

 • <cite class="fn">Julius</cite>

  Three years cheap vicerex best buy Consumers‘ view of current economic conditions showed the biggest decline, and most expected the pace of growth to ease slightly. However, these changes were not large enough to upend „the prevailing view that the economic expansion will continue,“ survey director Richard Curtin said in a statement.

 • <cite class="fn">Paris</cite>

  Very Good Site lovegra sildenafil 100mg tablet If a Google user has publicly endorsed a particular brand or product by clicking on the 1 button, that person’s image might appear in an ad. Reviews and ratings of restaurants or music that Google users share on other Google services, such as in the Google Play online store, would also become fair game for advertisers.

 • <cite class="fn">Shelton</cite>

  There’s a three month trial period dapoxetine patent expiration Ian Stannard, head of European FX strategy at MorganStanley, said any hints on Wednesday in the minutes from theFederal Reserve’s June meeting that U.S. monetary stimulus couldbe tapered soon would also support the dollar.

 • <cite class="fn">Ellsworth</cite>

  Have you got any experience? http://www.trumbly.com/que-es-himcolin/ himcolin bangladesh „He can’t undo the damage. I know he wishes he could,“ Avant said. „But you have to let it go because it will create an atmosphere of the whites in this corner or the blacks in this corner. We definitely don’t want that as a team or a society. The only way we can handle these things is to release yourself by forgiving.“

 • <cite class="fn">Clark</cite>

  Where do you live? caverta uses You know eventually Boehner will have to do a deal with democrats. To pass a “clean debt ceiling limit”, what part of clean doesn’t he understand? The Tea Party will demand unreasonable cuts and the Senate and Whitehouse will not accept, and Boehner will have no choice but to pass a real “Clean Bill” or push the US government over the cliff and he doesn’t have the balls to do that.

 • <cite class="fn">Charlotte</cite>

  Can I call you back? intagra tablets pills 50 mg For decades her children did not know that her cells – the subject of more than 74,000 scientific papers – were being used. Many were profoundly disturbed when they learned that part of the mother who was taken from them as a young woman lived on in labs that did not even know that „HeLa“ stood for a real person.

 • <cite class="fn">Theodore</cite>

  Thanks for calling pro agra review The shocking scandals of the mid-1870s – from the Whiskey Ring’s tax evasion and bribery of administrative officials to secretary of War William Belknap and his wife’s patronage kickbacks – consumed Grant’s second term. The investigations reached as high as the president’s personal secretary (Orville Babcock) and prevented Grant from focusing on the two major issues severely undermining the state of the newly reunited union: a weak economy and worsening race relations in the South.

 • <cite class="fn">Freeman</cite>

  US dollars http://uberdorkdesigns.com/caverject-impulse-20-mcg.pdf caverject urethra “For decades Congresses and presidents have used the debt limit for legislation to cut spending, and even President Obama worked with us two years ago in the debt-limit negotiations to put controls on spending,” Boehner said. “This year is not going to be any different.”

 • <cite class="fn">Dannie</cite>

  In tens, please (ten pound notes) priligy buy online singapore The 28-year-old forward, who led England on the 2010 Four Nations tour down under following the loss through injury of Jamie Peacock and Adrian Morley, was player of the year for Canterbury Bulldogs in 2013.

 • <cite class="fn">Adolph</cite>

  Special Delivery acquistare priligy generico on line The directive forbids luxury interior design and the expansion of office compounds that is done under the guise of repair work, according to Xinhua. It also says that officials with more than one post should have only one office while the offices of those who have retired or taken leave should be returned in time.

 • <cite class="fn">Dannie</cite>

  Could I borrow your phone, please? priligy tablets in chennai „The Transportation Security Administration (TSA) takes all reports of suspicious activity on board aircraft seriously,” TSA spokesman Ross Feinstein told the station in a statement. “Working collaboratively with local law enforcement, it was determined that the matter required no further investigation at this time. Additionally, due to the critical mission of TSA’s Office of Law Enforcement, TSA does not confirm the presence or identity of Federal Air Marshals.”

 • <cite class="fn">Laverne</cite>

  Do you know the address? qu’est ce que le tadalista The idea of a summertime jog could send some running (or rather driving – with icy lemonade in hand) for the hills. Why punish yourself outdoors when the modern marvel of air conditioning is installed in most gyms? Others thrive in the 90 degree heat, appreciating the extra sweat, sunshine and fresh air.

 • <cite class="fn">Casey</cite>

  I wanted to live abroad suhagra 50 mg effects But this lion's eyes barely flicker as I approach him. There is no gleam of interest, no unwavering intent, no spark of fun. Usually, for any cat, a moving target is always going to be fun to chase – whether it ends in a meal or not.

 • <cite class="fn">Sarah</cite>

  I’m on a course at the moment tadacip keine wirkung He oversaw the initial stages of a recovery at Shell, which a decade ago was engulfed by crisis following a dramatic downgrade of reserves which rocked investor confidence when it became public in 2004.

 • <cite class="fn">Dewey</cite>

  Excellent work, Nice Design http://buffalovisiongames.com/blog/tadadel-cialis/ was ist tadadel 60 “This is a tremendous victory for home care aides, a workforce earning near-poverty wages while providing vital personal care and health-realted services to America’s elders and people living with disabilities,” said the Paraprofessional Healthcare Institute (PHI) in a statement. “We are pleased that the Obama administration has fulfilled its promise to treat home care workers with respect and fairness.”

 • <cite class="fn">Noble</cite>

  We’d like to invite you for an interview pro agra nebenwirkungen The old structure prevented the company from quickly reacting to developments in the tech world, analysts said. It was slow, for example, to turn its attention from its traditional desktop-and-laptop market to that of smartphones and tablets, they said.

 • <cite class="fn">Granville</cite>

  I’d like to pay this cheque in, please http://www.khsauter.de/index.php/suhagra-50-review.pdf cipla suhagra duralong spray Defense lawyers had offered 24 mitigating factors in favor of a life sentence over death by lethal injection, including Wilson’s chaotic and impoverished childhood, that he was classified as emotionally disturbed and learning disabled as a youngster, and that he did not know his victims were cops.

 • <cite class="fn">Thanh</cite>

  I read a lot penegra 50 mg price in india „Ryan's tragic death at such a young age could have been avoided if JA Jones & Sons had thought more about the potential consequences oferecting the cable. If the company wanted to stop people from usingthe track then it should have installed a proper barrier or warningsign.“ – HSE statement

 • <cite class="fn">Tilburg</cite>

  We went to university together lovegra 100mg forum Another advantage: employers want to use weight loss programs that are clinically tested and proven, Heinen said. „Weight Watchers is the most significant stand-alone brand, and the most requested by employees by miles.“

 • <cite class="fn">Porter</cite>

  I’ll put him on pharma priligy generique dapoxetine html acheter url “I would like to thank the New York Rangers and particularly Glen Sather for giving me the opportunity over the last four years to work with the Rangers,” Messier’s statement read. “I am resigning my position with the team to pursue an opportunity to expand the game of hockey in the New York area by developing the Kingsbridge National Ice Center (in the Bronx).

 • <cite class="fn">Reyes</cite>

  this post is fantastic erectalis brasil The national average cited by HHS refers to thesecond-cheapest among silver plans on the market – which manyhealthcare economists expect to be the most popular for theirbalance of coverage and out-of-pocket costs. On average, theleast expensive plans in this group were reported in Minnesota,where it costs $192 per month, and Tennessee, $245.

 • <cite class="fn">Jimmie</cite>

  A few months http://www.flyeauclaire.com/suhagra-50-buy suhagra tablet how to use The ETFs will use an index methodology created by Arnott,founder of Research Affiliates LLC, San Francisco-based Schwabsaid today in a statement. Known as fundamental indexes, thebenchmarks weight stocks based on factors such as cash flow anddividends, rather than pure market capitalization. The six ETFs,scheduled to debut Aug. 15, will track U.S. stocks,international and emerging-market equities, according to Schwab.

 • <cite class="fn">Willie</cite>

  Sorry, I’m busy at the moment order welgra In spite of major pressures on healthcare, a top HSE official charged with improving access to care has told irishhealth.com we still have the capacity within the system to make services better within existing resources.

 • <cite class="fn">Jacques</cite>

  I was made redundant two months ago sildalis super power erfahrung „If Spain is much less exposed than Germany to the idiosyncratic Chinese risk, it appears to be increasingly sensitive to emerging markets developments in general,“ Deutsche Bank economist Gilles Moec said in a note to clients.

Comments are closed.