Hurbanovo sa stáva svetové.

Od polovice februára 2015 prichádza na slovenský trh cider Strongbow, ktorý je najpredávanejším ciderom vo svete. Receptúra cideru Strongbow pochádza priamo z kolísky tohto nápoja vo Veľkej Británii a siaha až do roku 1962. Vyrába sa z jablkovej šťavy vyrobenej lisovaním 12-tich druhov na slnku dozretých jabĺk z okolia výrobného závodu Bulmer´s v anglickom Hereforde. Od 23. januára 2015 sa Strongbow vyrába v pivovare spoločnosti HEINEKEN Slovensko v Hurbanove. Odtiaľ ho bude spoločnosť dodávať na šesť trhov regiónu strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Týmto produktom sa Hurbanovo  stalo celosvetovo prvým pivovarom v rámci koncernu HEINEKEN, ktorý okrem výroby piva pokrýva aj výrobu cideru, a je celosvetovo tretím závodom na výrobu Strongbow. Na pultoch predajní a v Horeca prevádzkach na Slovensku je Strongbow už v týchto dňoch dostupný v troch rôznych príchutiach – základná príchuť Strongbow Gold Apple (jablko), Strongbow Honey (med) a Strongbow Red berries (červené bobuľové ovocie). Všetky tri príchute sa v súčasnosti predávajú vo fľašiach s objemom 0,33l, v najbližších týždňoch aj v plechovkách s objemom 0,4l, Strongbow Gold Apple je dostupný aj ako čapovaný.

Uvedenie Strongbow na slovenský trh je jednoznačne historickým míľnikom v živote spoločnosti HEINEKEN Slovensko. Pivovar je tretím závodom v rámci celej spoločnosti HEINEKEN, ktorý vyrába najobľúbenejší cider na svete – značku Strongbow. Od piatku 23. januára 2015 HEINEKEN Slovensko už nie je iba pivovarníckou spoločnosťou, ale zároveň aj významným výrobcom cideru pre celý náš región,“ hovorí Odin Goedhart, generálny riaditeľ spoločnosti HEINEKEN Slovensko. Pán Odin Goedhart pôsobil pred príchodom na Slovensko v spoločnosť HEINEKEN vo Veľkej Británii, kde bol zodpovedný aj za výrobu cideru. Je osobne veľmi rád, že tento úžasný produkt, ktorý na tamojších trhoch dosiahol veľké úspechy, prichádza v  týchto dňoch na Slovensko, a je presvedčený o jeho úspechu.

Koncern HEINEKEN je lídrom na globálnom trhu so ciderom s celkovým trhovým podielom 19 % celosvetovéhe predaja. Spoločnosť je zároveň najväčším producentom jabĺk určených na výrobu cideru z vlastných sadov v Anglicku a v Belgicku. Značka Strongbow je jednoznačne najpredávanejším ciderom vo svete s celosvetovým trhovým podielom 14 %, čo je dvojnásobný podiel oproti značke zastávajúcej druhé miesto v celosvetovom rebríčku*. V praxi to znamená, že 1 zo siedmich predaných ciderov na svete a zároveň 1 zo štyroch ciderov predaných vo Veľkej Británii je práve Strongbow. Dnes sa Strongbow aj vďaka výrobe v Hurbanove predáva v takmer 60-tich krajinách sveta.

 

Receptúra cideru Strongbow vznikla v roku 1962 v závode Bulmer´s v anglickom meste Hereford, ktorý je dnes najväčším závodom na výrobu cideru vo svete. Bulmer´s je situovaný v oblasti, kde sa vypestuje najviac jabĺk vo Veľkej Británii, a práve v tomto závode boli položené základy modernej výroby cideru už v roku 1887. Bulmer´s dokonca produkoval cider priamo pre anglickú kráľovnú, a bol hrdo nazývaný ako „Cider Maker for her Majesty the Queen“ (Výrobca cideru pre Jej Veličenstvo kráľovnú). Strongbow sa vyrába aj v závode Stassen Cidre v meste Aubel v Belgicku, kde sa okrem výroby nachádza aj výskumné a vývojové centrum HEINEKEN-u pre výrobu cideru. Centrum vedie Jean-Pierre Stassen, predstaviteľ štvrtej generácie výrobcov cideru z rodiny Stassen, ktorá sa tomuto prírodnému nápoju z jabĺk venuje s nadšením už od roku 1895. Tretím závodom na svete na výrobu cideru Strongbow sa stal práve pivovar spoločnosti HEINEKEN Slovensko v Hurbanove. Strongbow z Hurbanova je okrem Slovenska dodávaný na trhy v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a Chorvátsku.

Už v týchto dňoch je Strongbow dostupný na pultoch predajní v troch rôznych príchutiach. Strongbow Gold Apple sa vyznačuje osviežujúcou, plnou chuťou červeného a jemne kyslého zeleného jablka a po napití zanecháva príjemnú horkosladkú stopu. Strongbow Honey je jemne horkejší variant obohatený o sladký nádych medu, no zároveň si zachováva svoju jablkovú ľahkosť. Strongbow Red berries – to sú jablká v kombinácii s červeným bobuľovým ovocím, ktorá prináša vyváženú chuť sladkej a kyslej chuti. Všetky tri príchute sú dostupné vo fľašiach s objemom 0,33l a v najbližších týždňoch aj v plechovkách s objemom 0,4l. V puboch a baroch bude Strongbow Gold Apple dostupný zároveň aj ako čapovaný, a to do špeciálnych pohárov v objeme 0,25l a 0,4l. Cider Strongbow sa správne podáva vychladený na teplotu 4-5 ̊ Celzia s kockami ľadu ideálne do 1/3 výšky pohára. Podávanie s ľadom zdôrazní osviežujúci charakter nápoja, vyvažuje sladké a kyslé chute v nápoji a zachováva sa jeho správna teplota počas vychutnávania. Obsah alkoholu je 4,5 %.

Cider (vysl.„sajder“) je sýtený osviežujúci alkoholický nápoj vyrobený kvasením nefiltrovanej šťavy z dozretých jabĺk. Vo svete si nápoj získava čoraz väčšiu popularitu vďaka svojmu prírodnému charakteru a osviežujúcej, príjemne sladkej chuti, ktorú oceňujú milovníci vína, piva, ako aj nepivári, ktorým nevyhovuje horká chuť klasického piva. Práve meniace sa spotrebiteľské preferencie konzumentov smerom k autentickým, prírodným a zároveň chuťovo sladším nápojom sú motorom výrazne rastúceho trhu s týmto tovarom vo svete. Celosvetový trh s týmto originálnym a chutným nápojom rastie dvakrát rýchlejšie ako trh s pivom a štyrikrát rýchlejšie ako trh s vínom, za posledných 5 rokov tento trh vzrástol až o 25 %. Je to autentický nápoj vyrobený z dozretých jabĺk, atraktívny pre mužov aj ženy, ktoré často pivo ako osvieženie kvôli horkejšej chuti odmietajú. Chuť cideru Strongbow sme u nás testovali pred uvedením na trh aj medzi samotnými spotrebiteľmi, ktorí ho označili za osviežujúci nápoj s veľmi príjemnou chuťou. Slovenskí konzumenti si zároveň prostredníctvom spotrebiteľských testov vybrali aj samotné príchute, ktoré by si radi vychutnali, a preto sme presvedčení, že uvedenie Strongbow na trh bude úspechom.

 

 

COMMENTS

 • <cite class="fn">Stanford</cite>

  magic story very thanks zofran 4 And few actors portray the awkwardness of teen self-discovery — and sometimes its grace — as well as Woodley.

 • <cite class="fn">Spencer</cite>

  What line of work are you in? virecta sildenafil The firm communicates its plans for the next two quarters with its workers, discussing what needs to be done and which decisions have to be taken. „We try to be open with our employees,“ he says.

 • <cite class="fn">Bennett</cite>

  I’m at Liverpool University tadora kaufen „It’s anybody’s guess what that commitment is worth,“ said Vincent Foucher, West Africa analyst with the International Crisis Group. „Since the 1990s, all the army chiefs have been killed or removed in a coup; there’s no history of a chief retiring.“

 • <cite class="fn">Mya</cite>

  What do you want to do when you’ve finished? goldpharma dapoxetine This New York City apartment is listed as a “large studio” on a “high floor” with “lots of light”. It includes a “separate kitchen” with a “top of the line roof deck” with “24/7 concierge,” according to  the listing.

 • <cite class="fn">Edmond</cite>

  I’m sorry, I didn’t catch your name http://www.townofcaroline.org/about-penegra-tablets/ daily use of penegra But there was good news in the construction industry, where payrolls increased 20,000. Construction employment had barely increased over the prior two months, and the gain in September could ease fears of a leveling off in home building.

 • <cite class="fn">Ethan</cite>

  Where do you study? depakote purchase Only two weeks ago the Premier League popped the corks on a new 5 billion television deal

 • <cite class="fn">Reggie</cite>

  Have you got any experience? side effects of revatio Several countries have already been contacted to providetechnicians for trials with the U.S.-made unit, which finished atrial stage in August after half a year of development, said asource who asked not to be named. It is known as the FieldDeployable Hydrolysis System (FDHS).

 • <cite class="fn">Linwood</cite>

  I’ve got a part-time job zenegra alkem Corporations and individuals are, and should be, risk averse because the consequences of unanticipated risks can be devastating to them. They should also, for similar reasons, want to ensure they make a profit. The fair-value approach adds value in that context.

 • <cite class="fn">Arden</cite>

  I enjoy travelling side effects for revatio Cocktails were created with freshly muddled mint, strawberries and milk for Middle Eastern-style milkshakes. The mixologist was also on hand to create bespoke cocktails and even make camel milk and food pairing suggestions.

 • <cite class="fn">Brendan</cite>

  On another call antabuse for sale us pharmacy This came after they had announced Monday they were activating him after he had been deactivated for Sunday’s game.

 • <cite class="fn">Hailey</cite>

  I’ve just graduated price for staxyn But individual plans change, and those changes can have a significant impact on individual beneficiaries. So, it’s important to read the Annual Notice of Change that plan providers send to Medicare participants. These will list any changes for next year.

 • <cite class="fn">Rashad</cite>

  Could I borrow your phone, please? http://uberdorkdesigns.com/eva-pharma-virecta.pdf virecta uk The plan has turned into the latest headache for PrimeMinister Antonis Samaras’s fragile coalition government, whichnearly collapsed last month after it abruptly shut the statebroadcaster ERT and fired its 2,600 staff.

 • <cite class="fn">Michael</cite>

  I’ve got a full-time job silvitra cheap price Twitter has released a new tool to help more people follow the events in Egypt by providing automated translation powered by Microsoft Bing, Mozilla launches a new smartphone operating system and why train windows could start playing adverts.

 • <cite class="fn">Dewitt</cite>

  Best Site good looking 10mg vs 20mg paxil
  This number will be known in a few days, but is likely to be more than 5.02 and therefore even closer to the Reading forecast.

 • <cite class="fn">Terry</cite>

  I don’t know what I want to do after university suhagra force The demonstrations began as a spontaneous protest against the Erdogan government’s decision to build a shopping mall and a replica of former Ottoman army barracks in Gezi Park in Taksim square. However, they have mushroomed into a broad protest that transcends the traditional political cleavage between secularists and Islamists that has dominated Turkish politics in recent years.

 • <cite class="fn">Frances</cite>

  I study here duratia 60 mg Elliot's specificity and the absence of any reason for people to believe he was jesting left good reason to fear he might carry out his threat. For instance, he singled out one girl for abuse after she asked him to stop commenting.

 • <cite class="fn">Richard</cite>

  I’d like to cancel a cheque need ventolin prescription
  Some of the backers of the limits also have pointed to comments from retired Supreme Court Justice Sandra Day O’Connor, who has suggested that she regrets her vote in the 5-4 decision in 2002 to strike down the rules on what judicial candidates can say

 • <cite class="fn">Luis</cite>

  Have you got any experience? is vigora good for health It was an impressive outing for Harvey, even though Mike Trout drilled the first pitch of the game, a 97-mph fastball, inside the first base line for a leadoff double. Harvey struck out three, gave up one hit and also hit Robinson Cano above the knee with a 96 mile-per-hour fastball, although Cano wasn’t badly hurt.

 • <cite class="fn">Rudolph</cite>

  It’s funny goodluck snafi tablets saudi arabia The administration, reform advocates and companies including health insurers are expected to spend hundreds of millions of dollars on an education campaign to reach an estimated 7 million people, including 2.7 million young adults aged 18 to 35 who are expected to sign up for subsidized coverage next year.

 • <cite class="fn">Barrett</cite>

  I’d like to speak to someone about a mortgage http://www.2seotons.com/abra-100-mg-review.pdf abra viagra U.S. District Judge Bernard Friedman made the statement after lawyers for both sides presented their arguments in a case brought by April DeBoer and Jayne Rowse, a lesbian couple from suburban Detroit.

 • <cite class="fn">Shelby</cite>

  How much were you paid in your last job? buy antabuse canada This came the week after Mr Tsipras‘ government came to power and was part of its pledge to rein in the austerity measures imposed by its creditors.

 • <cite class="fn">Antonio</cite>

  Sorry, you must have the wrong number womenra buy The Federal Reserve Bank plays a vital role in shaping the future of the biggest economy in the world and has to handle a very important in period post one of the biggest financial crisis in US economy since the Great Depression.

 • <cite class="fn">Goodsam</cite>

  I study here http://www.elsiemagazine.com/vand-sildalis.pdf sildalis wiki The Cuomo administration has done its part to keep the wolves at bay; consumers must do the rest. The Move Your Money project (moveyourmoneyproject.org) has a helpful guide to finding credit unions and community banks that extend credit on reasonable terms. And the New Economy Project (nedap.org) offers tons of educational material on how and why people should avoid the modern-day loansharks.

 • <cite class="fn">Stevie</cite>

  Why did you come to ? zenegra ingredients A good example is Airbnb. Airbnb is illegal in New York State but there’s going to be a billion dollars of Airbnb renting this year in New York City. People are doing it and they’re breaking the law.

 • <cite class="fn">Marcelo</cite>

  I work for myself purchase naltrexone
  The state’s 320 banks posted aggregate net income of $849 million for all of 2014, according to new data from the Federal Deposit Insurance Corp

 • <cite class="fn">Joaquin</cite>

  I’ll put him on womenra online bestellen Life went on, though. The power plant was built. People moved away. The church congregations shrunk. Some of the Finleys remained, including Ida and Jacquelin. The crops were gone, but Ida’s little white house bustled.

 • <cite class="fn">Charlotte</cite>

  Wonderfull great site purchase vigorax LONDON, Oct 7 (Reuters) – A lack of progress by U.S.lawmakers in budget and debt ceiling talks rattled investors onMonday, sending European shares to a four-month low and pushingthe dollar and oil down.

 • <cite class="fn">Rhett</cite>

  I’d like to cancel a cheque cytotec
  „We now see China's per capita emissions surpassing the EU,“ said Dr Robbie Andrew, from the Centre for International Climate and Environmental Research in Norway, who was involved in the research.

 • <cite class="fn">Brock</cite>

  Where did you go to university? http://www.davehebb.com/duratia.pdf duratia 60 cena It is futile. Neither side is willing to compromise, period. There are as many radical Democrats as there are radical Republicans in Congress and the Senate. The American people pay the price for this stubborn behavior of our exalted elected lawmakers. No one believed that sequestration would ever be implemented, but it has, so there is no telling how low this confrontation will go.

 • <cite class="fn">Jake</cite>

  It’s funny goodluck yagara cap The 40-year-old still maintains the tough regimen that brought him track glory and international recognition for two decades, after clinching the 5,000 meters and 10,000 meters races at the 1992 Junior World Championships in Seoul.

 • <cite class="fn">Victoria</cite>

  Is it convenient to talk at the moment? how to take zithromax 250 mg for chlamydia
  He was destined for a career as a financial consultant until he spent five months in here on the Erasmus Programme for Young Entrepreneurs.

 • <cite class="fn">Kaitlyn</cite>

  I never went to university priligy price nz “A birth would be another success for our giant panda program, and we share our optimism with our fellow U.S. zoos housing this iconic species and with our colleagues at the Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding in China.”

 • <cite class="fn">Stephan</cite>

  Where do you study? assurans tablet side effects Still: If you look at what Cano thinks he is worth, or has been told he is worth, and the Dodgers aren’t going to get into this — even they will figure out eventually that it isn’t a prudent business plan to shoot for a $300 million payroll — you know where the only real market is for Robinson Cano?

 • <cite class="fn">Diego</cite>

  this post is fantastic tadagra 60 mg The Australian dollar rose to its highest in more than aweek against the greenback, bolstered by strong factory outputdata from China, though strategists warned the Aussie’s reboundcould be temporary.

 • <cite class="fn">Martin</cite>

  It’s OK comparison wallpaper caverta najtaniej male Her son and his wife were killed and their bodies burned by carjacking fugitives in 2010 on the desolate wind-swept plains of New Mexico. The next year, a tornado flattened Haas‘ neighborhood in Joplin, Mo. Earlier this year, her granddaughter was found shot to death in her home.

 • <cite class="fn">Bradford</cite>

  What are the hours of work? http://rentamom.com/poxet-60-opinie/ poxet 30 mg Ukraine has to carry out a range of judicial, electoral andbusiness reforms to secure the association agreement, as well asfinding a solution to the case of Yulia Tymoshenko, the formerprime minister now imprisoned for abuse of power following a2011 trial the EU said was based on selective justice.

 • <cite class="fn">Vince</cite>

  What sort of music do you like? partial slave tadora dosage bloom buoy It’s amazing, you can take every firearm off the street and still they will find a way. Anybody who has common sense and a 12th grade chemistry education can create much more violent and nasty items of destruction with simple over the counter goods.

 • <cite class="fn">Donnell</cite>

  Whereabouts are you from? buy priligy canada Obama spoke at a meeting of the wives of African leaders in Dar es Salaam, Tanzania on Tuesday, the final day of the Obamas‘ weeklong trip to Africa. She was joined by former First Lady Laura Bush, who was on a separate trip to Africa with her husband. The first ladies‘ event was sponsored by the George W. Bush Institute.

 • <cite class="fn">Kurtis</cite>

  What sort of music do you like? http://www.athenaadvisors.co.uk/edegra-cena/ edegra bd We provide this community forum for readers to exchange ideas and opinions on the news of the day. Passionate views, pointed criticism and critical thinking are welcome. Comments can only be submitted by registered users. By posting comments on our site, you are agreeing to the following terms:

 • <cite class="fn">Jose</cite>

  Remove card fought sofa tadacip wirkt nicht indignation surface The company is currently carrying out a review of itsbusiness plan to adapt to its „new reality,“ and is discussingsuch plan with clients, suppliers, employees and shareholders,the filing said. The company did not mention any potentialpartners in a corporate combination, or the type of merger itwould pursue.

 • <cite class="fn">Desmond</cite>

  I’ve lost my bank card use of vigora 100 tablet „Comprehensive (immigration reform) has always been a swear word“ for House Republicans, said Rep. Raul Labrador, R-Idaho, adding that the overwhelming consensus among the rank-and-file is to approve smaller pieces of legislation that deal with individual problems.

 • <cite class="fn">Aaron</cite>

  I love this site http://mobilewebghana.org/priligy-cost-in-singapore.pdf buy priligy in usa Google is touting a „special introductory offer“ for users in the UK users, allowing them to listen to music for free for the first month and £7.99 thereafter. Anyone who signs after September 15 will pay the full price of £9.99 a month, following a 30-day free trial.

 • <cite class="fn">Monte</cite>

  I quite like cooking zydalis tablet The legendary investor has long been known for the anecdotes and quips in his popular annual Letter to Shareholders. This compilation, published this year, gives readers the unedited version of letters from more than two decades.

 • <cite class="fn">Mary</cite>

  One moment, please necklace zydus fortiza penegra saving we That view has triumphed on the court, and certainly within conservative political and judicial circles. Or so they say. But on the Voting Rights Act, they said otherwise – at least, when it comes to African-Americans. Or at least when it comes to African-Americans voting.

 • <cite class="fn">Victor</cite>

  We’d like to invite you for an interview cheapest priligy uk However, the low-interest environment, which leaves holdersof some government bonds with hardly any returns, increases theattraction of higher-yielding alternatives. That has led toinvestors agreeing to lower discounts when buying risky assetssuch as non-performing mortgages.

Comments are closed.