Kam na tohtoročnú lyžovačku? Navštívte lyžiarske strediská v susednom Dolnom Rakúsku

Strediská Dolného Rakúska lákajú milovníkov snehu užiť si krásne zimné dni na perfektne upravených zjazdovkách, bežkárskych trasách, v snowparkoch, ale aj s deťmi na saniach. Vďaka dobrej dostupnosti a kvalitným zjazdovkám sú ideálnym víkendovým cieľom. Obľúbené výlety na snežniciach skvelo dopĺňajú gastronomické zážitky z regionálnych pochúťok v útulných horských chatách. Na svoje si prídu aj milovníci bruslenia alebo stále viac obľúbeného skialpinizmu.

Väčšina lyžiarskych stredísk sa rozprestiera vo vzdialenosti približne jednej až dvoch hodín jazdy autom od Viedne a sú najbližšou možnosťou kvalitného lyžovania pre nadšencov zimných športov z krajín strednej a východnej Európy. Lyžiarske strediská pokrývajú oblasti Mostviertel a Viedenské Alpy a veľkú rozmanitosť ponúkajú najvšestrannejšie možnosti snehových radovánok – nezabudnuteľné zážitky tu nájdu začiatočníci, skúsení lyžiari, milovníci freerideu a skialpinizmu a rovnako aj rodiny s deťmi. V závislosti od veľkosti strediska sa ceny skipassov pohybujú od 13 € do 21 € za detský skipass a od 25 € do 37 € za dospelý skipass. Všetky strediská ponúkajú aj zľavy pre študentov a mládež.

Zimné zážitky v najväčších strediskách Dolného Rakúska

Dolnorakúska oblasť ponúka veľké množstvo lyžiarskych a snowboardových zjazdoviek. Hochkar, najvyššie položené horské stredisko (1800 m.n.m.), zaručuje najväčšiu istotu snehu na 19 km dokonale upravených zjazdoviek. Novinkou Hochkaru je tiež freeride so sprievodcom na nekonečných a nedotknutých svahoch s hlbokým snehom.

Lackenhof am Ötscher umožňuje lyžiarom pohodlnú dostupnosť zjazdoviek priamo z hotelov lemujúcich ďalších 19 km upravených svahov. Najmenší lyžiari sa tešia najmä z populárneho detského areálu Sunny Kids Park a romantické duše sa potešia z krásnej prírody okolo hory Ötscher, ideálnej na turistiku na snežniciach so sprievodcom.

Stredisko Gemeindealpe Mitterbach sa v rámci 14 km zjazdoviek pýši najprudšou zjazdovkou s prírodným snehom v Dolnom Rakúsku a od minulého roka ponúka dve skialpinistické trasy s rôznymi stupňami obtiažnosti. Oproti najnavštevovanejšiemu Semmeringu je toto stredisko priam vidiecky pokojné.

Obľúbeným strediskom rodín s deťmi je Annaberg. Okrem miernych svahov sa však na svojich 20 km zjazdoviek môže pochváliť aj FIS traťami, zjazdovkami s bubnami, strmými svahmi a nechýba ani skicrossová a boardcrossová dráha.

Zvláštnu pozornoť tým najmenším venujú v stredisku St. Corona am Wechsel, kde sa v špeciálnom detskom parku s lyžiarskou škôlkou a sankárskou lúkou učia prvým krokom na snehu. Uznávaná lyžiarska škola spoločne s miernymi svahmi a istotou snehu zaručujú veľa zábavy nie len deťom, ale aj začiatočníkom každej vekovej kategórie.

Maximálne využitie času stráveného na zjazdovkách nájdete v stredisku Semmering s umelým osvetlením a nočnou prevádzkou. Patrí medzi najznámejšie lyžiarske adresy. Kedysi slávne kúpeľné letovisko, ktorým prechádza slávna horská železnica s tunelmi, viaduktami a mostami, prvá svojho druhu na svete. Nad strediskom sa dvíha zalesnená hora Hirschenkogel, z ktorej je na zimné športy využitý každý meter. Vedie na ňu kabinková i sedačková lanovka a vo vyšších polohách je doplnený ešte jeden vlek. Štvorica červených a dvojica modrých zjazdoviek je doplnená čiernou pretekárskou traťou Svetového poháru. Nájdete tu aj rozhladňu, „čarovnú“ sankársku dráhu a snowpark.

Stredisko Mönichkirchen-Mariensee ponúka možnosti pre rodiny svojimi miernymi svahmi, ale aj čiernu zjazdovku pre profesionálov. Nechýbajú moderné lanovky a vleky. Lyžiarske stredisko Puchberg Salamander pripravilo širokú ponuku pre lyžiarov začiatočníkov – svoje prvé oblúky na snehu tu trénujú deti i dospelí v rámci kurzov lyžovania i snowboardingu. V miestnej lyžiarskej škole si môžete vziať na túru aj sprievodcu, ktorý vás zasvätí do tajov skialpinizmu. Stredisko Reichenau an der Rax uchváti všetkých návštevníkov silou hôr pri prechádzke na snežniciach. Dokonalé zážitky môžete umocniť vďaka pochúťkam regionálnej kuchyne v niektorej z typických horskách chát na hore Rax.

Freestyle a snowboarding

Medzi freestylistami a snowboardistami vyhľadávané stredisko patrí jednodznačne Hochkar, ktorého pýchou je uznávaný snowpark východných Álp – Funpark. Hostí mnohé športové a spoločenské akcie. Nie menej obľúbený snowpark Ötscher sa nachádza v stredisku Lackenhof. Na rozľahlej ploche sa nachádzajú prekážky rôznych obtiažností, ktoré sú vhodné ako pre tréning začiatočníkov, tak pre pokročilých freestylistov. Tretím najvyhľadávanejším parkom freestylu je Split-Park v stredisku Zauberg Semmering.

Zábava aj mimo zjazdoviek

Dolné Rakúsko ponúka aj pestré vyžitie pre milovníkov bežkovania. Celou oblasťou prechádza rozsiahla sieť upravovaných trás. Napríklad v rezorte St. Aegyd v regióne Mostviertel je k dispozícii až 100 km trás a ďalších 100 km panoramatických trás vo Viedenských Alpách v stredisku Wechsel-Semmering, ktoré sa vinú v nadmorskej výške viac ako 1000 m.n.m. Bežkárske trate sú tiež v oblasti Lackenhof. Ďalšou obľúbenou aktivitou je zimná turistika po zasnežených pláňach. V takmer každom stredisku máte veľa možností prejsť sa po zimných turistických trasách v čoraz viac populárnych snežniciach. V mestečku St. Aegyd sa napríklad počas splnu organizujú túry bielou zimnou krajinou. Mnohé svahy sú špeciálne upravené aj pre sánkarov a okrem umelých ľadových plôch sa môžete korčuľovať aj na zamrznutých hladinách miestnych jazier.