5. máj – Svet si pripomína dôležitosť hygieny rúk

Najsilnejšiu zbraň proti infekciám máme doslova vo svojich rukách. Venovať pár desiatok sekúnd denne dôkladnej hygiene rúk je najlepšou prevenciou proti vírusom a iným patogénom, ktoré nás ohrozujú. Na dôležitosť prevencie hygienou upozorňuje Svetový deň hygieny rúk, ktorý pripadá na 5. máj. Cieľom súvisiacej kampane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je, aby sa hygiena rúk stala automatickou súčasťou našich životov.

Ku kampani WHO sa pripája aj spoločnosť <a href=“https://www.hartmann.info/sk-sk/“>HARTMANN-RICO</a>, ktorá má boj proti infekciám vo firemnej DNA. Pritom nejde len o výrobu dezinfekcie pod značkou Sterillium –, na boj s infekciami sa v spoločnosti pozerajú komplexnejšie.

Popri infekciách spojených s nemocničnou starostlivosťou sa v poslednom roku pandémie dostali logicky do popredia vírusové ochorenia ako prechladnutie, chrípka, zápal pľúc a samozrejme covid. Pri prenose všetkých týchto chorôb zohrávajú nie zanedbateľnú rolu aj naše ruky. Vyriešiť by to mohla zodpovedajúca hygiena, ale podľa WHO k nej stále nemajú prístup zhruba tri miliardy ľudí po celom svete. WHO sa však so svojím odporúčaním obracia aj na vyspelé krajiny: „Zaistite univerzálny prístup k hygiene rúk, ktorá bude povinná pri vstupe do verejných aj súkromných budov a v prostriedkoch verejnej dopravy.“

Inými slovami, ak na takých miestach, kde sa pohybuje veľa ľudí, nie je k dispozícii voda s mydlom, malo by existovať alternatívne riešenie v podobe dezinfekčných prípravkov. To zodpovedá aj filozofii spoločnosti HARTMANN. Nie je nutné dezinfikovať si ruky za každú cenu. Tam, kde je to možné, je dobré využiť vodu a mydlo. Umývajte si ruky po príchode domov z vonka, pred prípravou jedla a po jeho príprave, po smrkaní, samozrejme po použití toalety, po styku so zvieratami, ale aj pred starostlivosťou o pokožku tváre. Dezinfikovať si ruky má zmysel po kontakte s chorými členmi domácnosti, pred ošetrením alebo kontaktom s niekým, pre koho je infekcia vysokoriziková, napríklad v prípade onkologického ochorenia. Dezinfekcia je však nenahraditeľná v hromadnej doprave, na úradoch, ale aj v nemocniciach, kde je rozumné použiť ju pri príchode aj odchode. Naozaj stačí pár sekúnd, aby sme účinnú zbraň proti infekciám mali vo svojich rukách.

 

Zdroj: Hartmann-Rico