Ako udržať sociálne kontakty vo firme počas homeoffice?

Pracovisko a vzťahy na ňom hrajú pre mnohých ľudí dôležitú úlohu v ich spoločenskom živote. Podľa prieskumov sú priateľstvá na pracovisku pre mnohých zamestnancov hodnotnejšie ako zvýšenie miezd. Z pohľadu firmy to prináša viaceré výhody: ak budete mať na pracovisku výborné vzťahy, ako zamestnanec budete angažovanejší, produktívnejší a šťastnejší.  

„I keď sa na Slovensku uvoľňujú opatrenia súvisiace s pandémiou Covid19 a ľudia sa postupne vracajú na pracoviská, firmy zásadne prehodnocujú svoj prístup k homeoffice. Hlavne nadnárodné spoločnosti plánujú prácu z domu pre väčšinu zamestnancov udržať až do jesene, prípadne konca roka 2020. Tento trend nie je vôbec ojedinelý, podobné opatrenia ohlásili medzi inými aj online giganti ako Google, Facebook či Twitter. Dnes sa už práca z domu nepovažuje za benefit ako v minulosti, ale stala sa nevyhnutnosťou. Mnohé spoločnosti zistili, že pri vhodne nastavených procesoch ostala produktivita práce na rovnakej úrovni, ak nevzrástla,“ hovorí o zmenách na trhu práce Miroslav Garaj, managing director personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Izolácia počas nútenej, ale i dobrovoľnej dlhodobej práce z domu môže pre mnohých ľudí predstavovať závažný problém. Ako teda prekonať osamelosť a udržať si sociálne kontakty v spoločnosti, ak väčšinu svojho pracovného času trávite na homeoffice?

Osem rád, ako spestriť zamestnancom prácu z domu

  1. Nahraďte e-maily a esemesky videohovormi

Udržte si kontakt s kolegami – komunikácia zoči-voči je dôležitá nielen pre budovanie, ale aj pre udržanie dobrých vzťahov. Pohľad do očí a používanie otvorenej reči tela, či počúvanie hlasu kolegu poskytuje dôležité emocionálne väzby. Preto pri akejkoľvek možnej príležitosti uprednostňujte na riešenie pracovných záležitostí videohovory.

  1. Urobte si videoprestávky na obed alebo kávičku

Tak, ako ste chodili spoločne s kolegami na obedy do blízkej kantíny, dodržte tento rituál aj počas homeoffice. Naplánujte si termín pravidelných obedov, kde si počas hromadného videokonferenčného hovoru môžete spolu vychutnať jedlo. Môžete pri ňom prebrať, čo zaujímavé ste videli v televízii, alebo robili cez víkend – rovnako, ako v kuchynke v práci. Odborníci odporúčajú aj to, aby ste si nastavili pravidelné prestávky na spoločnú kávičku. Je to vynikajúca príležitosť relaxovať, nezáväzne sa porozprávať, alebo si vymieňať informácie s obľúbenými kolegami.

  1. Nezabúdajte na small talk

Rozhovory vo firemnej kuchynke, oddychovej miestnosti alebo na chodbe zvyšujú produktivitu práce – koľkokrát práve v týchto priestoroch vznikne spontánny brainstorming s dobrými nápadmi. Začnite svoj pracovný deň pravidelným zvítaním cez internet, kde môžete zhrnúť, čo vás čaká, nezáväzne sa porozprávať, vymeniť si recept na rýchly domáci obed, alebo ostatným odporučiť hudbu na celodenný posluch. Alebo im na začiatok dobrého dňa pošlite vtipné video. Aj toto je cesta, ako si udržať vzájomné prepojenie vo firme.

  1. Oslavujte úspechy, alebo výročia ostatných

Nezabudnite ani počas izolácie v homeoffice spoločne poblahoželať spolupracovníkom k ich úspechom, narodeninám alebo pracovným výročiam. Vyjadrením uznania posilníte tím a jeho motiváciu dosahovať ďalšie úspechy.

  1. Usporiadajte virtuálnu prehliadku domácich kancelárií vašich kolegov

Všetci sa radi pozeráme do domov iných ľudí, tak prečo neusporiadať virtuálne prehliadky domáceho pracoviska? Zamestnanci môžu usporiadať živý prenos, rozprávať sa s kolegami o tom, v akom prostredí pracujú a zdieľať informácie o osobnom živote. Nielenže to uspokojí zvedavosť, ale pomáha ľuďom precvičiť empatiu tým, že poskytuje väčší prehľad o živote spolupracovníkov.

  1. Vyhláste súťaže na diaľku

Spoločné súťaže sú výborný nástroj na budovanie tímu. Ľudia milujú výzvy a ich prirodzená súťaživosť môže do tímu priniesť nový náboj a hlavne, vytrhne ľudí z týždenného stereotypu.

  1. Zaveďte spoločné online párty

To, že pracujete z domu, neznamená, že sa musíte vzdať piatkového posedenia s kolegami. Spoločný videočet s pohárikom vína upevní vzťahy v kolektíve a zaženie pocit osamelosti. Kreativite sa medze nekladú ani pri usporiadaní tanečnej párty na diaľku – ak prekonáte počiatočný ostych, je to skvelý spôsob ako relaxovať po ťažkom týždni v práci.

  1. Je čas na nové firemné benefity

Firmy budú musieť prehodnotiť systém benefitov a bonusov po tom, ako homeoffice už prestal byť vnímaný ako bonus. Prečo nezačať hneď? Virtuálne kurzy, online joga alebo iná zábavná skupinová aktivita s pridanou hodnotou môže byť skvelým motivačným prvkom pre zamestnancov, ktorí dlhodobo pracujú z domu.