Zlepšite svoj zrak: 10 vecí, ktoré mu škodia
Zlepšiť svoj zrak môžete konaním správnych vecí – ochrana a cielená výživa očí vo forme výživových doplnkov Ocuvite (www.ocuvite.sk), ktoré boli vyvinuté na základe vedeckých poznatkov. Obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E, vďaka čomu neutralizujete voľné radikály v tele a redukujete oxidačný stres v očiach. Kondícii svojich očí pomôžete však aj tak, že sa budete vyhýbať činnostiam alebo situáciám, ktoré majú negatívny dopad na váš zrak. Niektoré ho dokonca priamo poškodzujú. Platí staré známe príslovie – všetkého veľa škodí.
Nesprávna výživa
Vyhýbajte sa dobrotám z bielej múky (pečivo, sušienky…), ktoré prispievajú k nadváhe. Zároveň obsahujú lepok, ktorý najmä starší ľudia spracovávajú horšie. Lepok môže zvyšovať hladinu toxínov a nestrávených bielkovín v tele. Obmedzte aj tukmi presiaknuté potraviny a jedlám (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá…) zvyšujú riziko vzniku voľných radikálov a vnútorných zápalových procesov v oku.
Nadmerné vystavenie UVA a UVB lúčom zvyšuje nebezpečenstvo vzniku očných chorôb. Ak sa budete pozerať priamo do slnka, môžete si spôsobiť nenávratné poškodenie očí. Pred nadmerným slnečným žiarením si oči chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
Vysoký krvný tlak
Mnoho očných chorôb sa spája s vysokým krvným tlakom. Ak je zvýšený dlhodobo, trpia nielen veľké cievy, ale aj drobné cievky sietnice, pretože dochádza k ich zužovaniu. Prietok krvi a teda aj výživa očí je potom obmedzená. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť degeneratívne zmeny, ktoré vplývajú na zhoršovanie kvality zraku.
Dlhé pozeranie na obrazovku
Ak sú oči dlhodobo vystavené žiareniu z obrazovky počítača alebo TV prijímača či smartfónu, vplýva to negatívne na ich kondíciu. Myslite pri tom na správne osvetlenie, vhodné je teplé svetlo. Prostredie v byte či práci by nemalo byť suché (klimatizácia, prekúrené). Obklopte sa vhodnými zelenými rastlinami, ktoré vytvárajú kyslík a tým zmierňujú suché ovzdušie. Pomôže vám aj klasický zvlhčovač vzduchu.
Málo pohybovej aktivity
Nedostatok celostného pohybu významne prispieva k rozvoju rôznych očných chorôb, najmä u osôb starších ako 60 rokov. Súvisí to so zužovaním alebo tvrdnutím stien tepien a s vysokým krvným tlakom. Preto sa pre udržanie dobrej kvality zraku odporúča vhodný telesný pohyb ako aj špeciálne cvičenia pre oči.
Zranenie
Každý rok často dochádza k úrazom oka najmä pri domácich prácach, prácach v záhrade či športovaní. Pokiaľ je to možné, vždy si oči mechanicky chráňte ochrannými okuliarmi.
Fajčenie
U fajčiarov je vyššia pravdepodobnosť ochorenia zraku ako u nefajčiarov. Platí to aj pre dlhodobé pobyty v zafajčených priestoroch. Súvisí to so zužovaním ciev oka, ktoré zabezpečujú výživu.
Alkohol
Obmedzenie príjmu alkoholu podporí lepšie fungovanie zraku. Veľký pozor si dávajte aj na podomácky vyrobený alkohol a alkohol neznámeho pôvodu. Existuje vysoké riziko oslepnutia až smrti.
Obezita alebo nadváha
Obezita môže zvyšovať nebezpečenstvo diabetu a vysokého krvného tlaku, pričom obe ochorenia môžu mať negatívny vplyv na zdravie vašich očí.
Nevhodné vonkajšie prostredie
Na dobrú kondíciu očí má negatívny vplyv aj niektoré vonkajšie prostredie. Patrí sem napríklad silná klimatizácia, príliš vykúrená miestnosť, veterné a prašné prostredie alebo dlhé sledovanie obrazovky počítača či televízora.