Ekošatník – tvoja možnosť pre krajší svet

V snahe o zlepšenie alarmujúcej ekologickej situácie môžeme eliminovať plasty, triediť odpad, recyklovať použité veci. A môžeme si aj vyberať oblečenie podľa toho, aký má jeho výroba dopad na životné prostredie.

Najpoužívanejším materiálom na výrobu odevov je jednoznačne prírodná bavlna. Je univerzálna, pevná, má dlhú životnosť. Bavlnené oblečenie nechá pokožku dýchať, dobre saje pot, je vhodné pre alergikov aj pre bábätká a nie je náročné na údržbu.

Spodná bielizeň z biobavlny je mimoriadne príjemná na nosenie aj pre citlivú pokožku. (Tchibo)

Bavlna sa pestuje v teplých oblastiach – v Stredomorí, Číne, Austrálii, Afrike, Indii, Severnej Amerike. Svetová produkcia bavlny sa neustále zvyšuje, no s jej pestovaním bavlny sú spojené drastické zásahy do prírody. Rastliny treba zavlažovať a prihnojovať, ako aj chrániť pred škodcami. Rastlinám škodia motýle a ich húsenice a pestovatelia proti nim bojujú pesticídmi, aplikovanými niekedy až 20-krát ročne. Jedovaté látky z nich prenikajú do rastlín aj do pôdy a najmä v rozvojových oblastiach spôsobujú smrteľné otravy aj ľuďom, ktorí pri práci nepoužívajú ochranné prostriedky. Kúpou bavlneného oblečenia od výrobcov, ktorí nakupujú bavlnu z týchto zdrojov tak nepriamo podporujete neekologické a nehumánne pestovanie bavlny.

Riešenie prináša pestovanie biobavlny

Tá je pestovaná výlučne s použitím prírodných hnojív a prípravkov na ochranu rastlín, čo minimalizuje zásahy do životného prostredia a zároveň chráni zdravie ľudí. Ešte väčším posunom vpred je ekologická produkcia biobavlny, ktorá zaručuje pestovanie bavlny podľa prísnych ekologických a sociálnych štandardov Global Organci Textile Standards (GOTS).

Pestovaním biobavlny sa ušetrí až 436  litrov vody na jedno tričko,
čo je ročne 198 miliónov po okraj naplnených vaní. (Tchibo)

K najväčším predajcom oblečenia z biobavlny patrí Tchibo, ktoré je tretie v celosvetovom rebríčku. Z bavlny, pochádzajúcej z ekologickej produkcie, vyrába spodnú bielizeň a oblečenie, uteráky, posteľné obliečky, plachty. Produkty s biobavlnou rozoznáte jednoducho podľa označenia:

  • OCS 100 – výrobok obsahuje minimálne 95 % biobavlny
  • OCS Blended – obsah biobavlny vyšší než 50 %
  • GOTS – certifikát ekologickej produkcie biobavlny
  • Tretí najväčší predajca produktov z biobavlny Tchibo má oblečenie s biobavlnou v stálej ponuke (Tchibo)

Ako sa starať o bavlnené tkaniny?

  • Bavlna rada vytvára žmolky, preto oblečenie perte otočené naruby.
  • Aby bolo bavlnené oblečenie ešte príjemnejšie na nosenie a dobre sedelo, pridávajú sa doň elastické vlákna ako elastan alebo polyester. Takéto oblečenie perte na 40 °C.
  • Vysoké teploty prania na farby pôsobia nepriaznivo, biele oblečenie však zvládne aj 60 °C, posteľná bielizeň a uteráky 90 °C.
  • Po praní bavlnené kúsky hneď zaveste, inak sa zbytočne pokrčia.
  • Pri žehlení bavlne nevadia ani vysoké teploty, no na šatstvo s prímesami voľte teploty radšej nižšie.

Oblečenie s biobavlnou patrí k stálemu sortimentu predajní Tchibo a na www.tchibo.sk.