Ako vznikli názvy populárnych cocktailov?

Umenie miešaných drinkov nie je ukryté iba v mixovaní ingrediencií. Rovnako dôležitou súčasťou je názov, ktorým nápoje rozprávajú svoj príbeh. Existujú zvláštne cocktaily ako napríklad Voodoo či Short Trip to Hell (v preklade Krátky výlet do pekla). Vedeli ste však, ako vznikali aj oveľa tradičnejšie názvy ako Piňa Colada alebo Hugo?

Keď tvorí náhoda

Hotel Caribe Hilton v San Juan ponúkal počas 50. rokov minulého storočia svojim hosťom bezplatný uvítací drink Coco – Loco, ktorý pozostával z kokosového džúsu, rumu a kokosovej smotany. Miešal ho barman Ricardo Gracia, ktorý namiesto pohára spravidla používal kokosovú škrupinu.

Jedného dňa však na hoteli už nebolo viac kokosov, a teda i „nádob“ na podávanie cocktailu. Obyčajný pohár bol pre barmana neprípustný, preto hľadal kompromis. V hoteli boli veľké zásoby ananásu, a tak sa nakoniec rozhodol, že nápoj naservíruje vo vnútri tohto ovocia.

Gracia postupne začal s novým nápojom experimentovať a aj s jeho novým názvom. Cocktail neskôr pripravoval už v šejkri spolu s ľadom a nazýval ho Piňa Colada – v doslovnom preklade „vytlačený ananás“. Drink sa dá pripraviť taktiež v kombinácii so sektom Hubert, ktorý ho navyše doplní osviežujúcimi bublinkami.

https://youtu.be/wDWyYsM1104

Ingrediencie:

4 cl biely rum

10 cl ananásový džús

2 cl piňa colada sirup

Hubert Grand blanc

dekorácia: karambola

Postup:

Cocktailový pohár naplníme ľadom, do šejkra dáme 4 cl bieleho rumu, ananásový džús, piňa colada sirup, doplníme ľad a vymiešame. Pripravený cocktailový základ nalejeme na kocky ľadu v pohári a dolejeme Hubert Grand blanc. Na ozdobu odporúčame karambolu.

Svieži cocktail z Álp

Dobré drinky nepochádzajú iba spoza veľkej mláky. Dôkazom je cocktail nazývaný Hugo, ktorý prednedávnom oslávil svoje desiate výročie. Vznikol v talianskej oblasti Alto-Adige, ktorá je známa bohatou úrodou byliniek. Patrí medzi ne napríklad aj mäta – jedna zo základných ingrediencií Huga.

Cocktail si ľudia okamžite obľúbili. Rýchlo sa preto rozšíril aj do ďalších alpských miest vrátane Švajčiarska, Rakúska či Nemecka, odkiaľ pochádza jeho názov. Hugo je odvodený od staronemeckého slova „hugu“, čo v preklade znamená myseľ, srdce alebo duša.

Ingrediencie:

3 cl bazový sirup

drvený ľad

mäta

Hubert de Luxe

sóda

Postup:

Do podávacieho pohára nalejeme bazový sirup, pridáme drvený ľad a mätu. Dolievame Hubert de Luxe a sódu. Premiešame barmanskou lyžicou.

Francúzska klasika

Povráva sa, že britskí vojaci počas druhej svetovej vojny veľmi radi kombinovali sekt s ginom, cukrom a citrónovou šťavou. Často ale na bojovom poli nemali šálky ani poháre, a nápoj si preto miešali do použitých nábojov francúzskeho protitankového dela. Oficiálny názov zbrane je French 75, po ktorom zostal pomenovaný aj samotný drink.

Napriek mnohým paradoxom, s ktorými sa tento príbeh viaže, je drink naozajstnou francúzskou klasikou. Jeho sviežu chuť totiž poznáme už viac ako sto rokov. Drink chutí ešte lepšie s ružovým Hubertom, ktorý mu dodá šťavu, ale i výnimočnú farbu.

Ingrediencie:

1 cl Gin

2 cl Limetový sirup

7 cl Hubert rosé

podávací pohár: cocktailová miska

dekorácia: špirála z citrónovej kôry a rez jahody

Postup:

Do podávacieho pohára nalejeme gin, limetový sirup a šumivé víno Hubert rosé. Premiešame miešacou lyžicou, dekorujeme špirálou z citrónovej kôry a rezu jahody.