Užitie drog odhalíte domácim testom

V roku 2015 sa u nás  z drogovej závislosti liečilo 14 detí do 14 rokov a 295 mladistvých od 15 do 19 rokov.* Odhaliť experimenty detí a zabrániť včas možnej závislosti môžete domácim testom na drogy.

Samodiagnostický  test Veroval na drogy vám môže pomocť zistiť, čo sa deje s vašim tínedžerom a začať situáciu riešiť skôr, než by sa mohla vyvinúť možná závislosť. Dospelí užívatelia si ním môžu overiť, či sú ešte pod vplyvom omamných či psychotropných  látok kým si, napríklad, sadnú za volant auta.

Test Veroval Drogy zisťuje až 6 druhov drog súčasne. Je tak výhodným riešením pre rodičov, ktorí obvykle nevedia aké drogy ich deti užívajú, prípadne pre rôzne inštitúcie, školy či zamestnávateľov, ktorí môžu efektívne otestovať viacero drog naraz.

Zisťovanými látkami sú amfetamín (tzv. speed), ktorý pôsobí stimulačne,  benzodiazepín (sedatívny účinok), kokaín (stimulačná látka navodzujúca eufóriu), metadon (syntetický opiát používaný pri odvykaní od heroínu a morfia), opiáty ako morfín, kodeín a heroín, ktoré navodzujú skľudnenie a uvoľnenie a marihuana, ktorá v nízkych dávkach navodzuje kľud a pohodu avšak jej užívanie je trestné.

Zistiť prítomnosť  jednotlivých látok je možné len v istom časovom úseku po použití.

Test Preukázateľnosť v moči od posledného užitia
Amfetamín 1-3 dni
Benzodiazepín príležitostné užitie: až 3 dni, pravidelné užívanie: až 6 týždňov
Kokaín len niekoľko hodín
Marihuana príležitostné užitie: 2 až 3 dni, pravidelné užívanie: 2 až 6 týždňov
Metadon 2-3 dni
Opiáty až 8 hodín


Užitie návykových látok sa zisťuje namočením testovacích prúžkov do vzorky moču na dobu 10 sekúnd. Výsledky testu, ktorý dosahuje klinicky overenú presnosť 96 %, možno z testovacej kazety odčítať po 5-tich minútach.

Test je voľne dostupný v lekárňach za odporúčanú cenu 11,99 eur, t.j.  test na jeden druh drogy vychádza v priemere na necelé 2 eurá.

 

 

*Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií