EcoTank je dostupný na prvých čerpacích staniciach

Slováci už môžu využívať nový spôsob pohodlného a ekologického tankovania kvapaliny do ostrekovačov počas návštevy čerpacej stanice. Unikátne zariadenie EcoTank, ktoré je dielom slovenských tvorcov, je dostupné v pilotnej prevádzke na prvých čerpacích staniciach v sieti Slovnaft. Technologické riešenie, ktoré má vďaka úspore plastových obalov a nízkoenergetickej prevádzke výrazný potenciál šetriť životné prostredie, má taktiež ambíciu stať sa novým celoeurópskym štandardom pre čerpacie stanice.  

Motoristi pohybujúci sa na okraji hlavného mesta a v jeho širšom okolí sa môžu na vybraných čerpacích staniciach stretnúť so stojanmi EcoTank, ktoré sú nainštalované hneď vedľa výdajných stojanov s pohonnými hmotami. Riešenie EcoTank umožňuje s pomocou samoobslužnej tankovacej pištole jednoduché doplnenie kvapaliny do ostrekovačov, a to pohodlne, zároveň s kúpou paliva. Moderný dizajn obsahuje nádrž, z ktorej sa kvapalina odčerpáva primárne na základe patentovaného systému samospádu, vďaka čomu je zariadenie mimoriadne energeticky úsporné. Na jeho prevádzku postačuje napájanie iba 24 voltov.

Naše zariadenie EcoTank má vďaka svojmu systému nízkonákladovú a nízkoenergetickú prevádzku. Životné prostredie však pomáha šetriť aj tým, že eliminuje negatívny dopad plastových obalov na prírodu a neuvážené zaobchádzanie s nimi ako biologicky nerozložiteľným odpadom. To bolo naším hlavným zámerom pri vytvorení tohto unikátneho riešenia, ktoré nemá vo svete doposiaľ obdobu,“ uvádza Juraj Saktor, spoluautor myšlienky technologického riešenia EcoTank, ktorý sa na tvorbe konceptu zariadenia podieľal spolu s vynálezcom Richardom Vámošom.

Motoristi môžu vyskúšať praktickú a ľahkú obsluhu riešenia EcoTank v pilotnej prevádzke na prvých čerpacích staniciach spoločnosti Slovnaft. K polovici júna sú tieto zariadenia dostupné na prvých štyroch čerpacích staniciach:

  • DČS Zlaté piesky v Bratislave
  • ČS v Záhorskej Bystrici
  • ČS na Šenkvickej ulici v Pezinku
  • ČS na Prístavnej ulici v Bratislave

V budúcnosti by sa zariadenia mohli rozšíriť aj na ďalšie čerpacie stanice spoločnosti Slovnaft. „Pre našich zákazníkov sa snažíme prinášať neustále nové riešenia, ktoré zvyšujú ich komfort. Zariadenie spoločnosti EcoTank predstavuje pohodlnú a ekologickú alternatívu tankovania kvapaliny do ostrekovačov priamo z výdajného stojana pri návšteve čerpacej stanice,“ hovorí Erik Wandracsek, manažér prevádzky siete čerpacích staníc Slovnaft.

Zariadenie EcoTank je navrhnuté ako univerzálny štandard pre akúkoľvek čerpaciu stanicu s dôrazom na jednoduchú inštaláciu bez stavebných úprav a nenáročnú prevádzku bez potreby zapájať do nej obsluhu čerpacej stanice. Pripojenie k informačnému systému čerpacej stanice prebieha rovnako ako integrácia nádrží a výdajných stojanov na benzín či naftu. Zákazník preto okamžite vidí sumu, ktorú zaplatí za natankovaný objem kvapaliny do ostrekovačov, tak ako je to pri tankovaní pohonných hmôt. EcoTank je možné napĺňať akoukoľvek kvapalinou do ostrekovačov – letnými ako aj zimnými zmesami.

Víziou EcoTanku je postupne prekročiť hranice Slovenska a do 2 rokov sa stať európskym štandardom čerpacích staníc. „V prípade, že by sa náš vynález stal štandardnou súčasťou 15 % čerpacích staníc v Európe, máme šancu ušetriť ročne až 500 ton tradičných plastových obalov, v ktorých sa bežne predáva kvapalina do ostrekovačov. Naše ambície sú skutočne veľké, pretože veríme v zmysel a úspech tohto nielen ekologického ale aj skutočne praktického riešenia pre samotných motoristov,“ odhaľuje plány s rozširovaním siete tankovacích stojanov výkonný riaditeľ spoločnosti EcoTank, s.r.o. Rudolf Garan. Spoločnosť EcoTank si úspech sľubuje najmä v severských krajinách a južných oblastiach Európy, kde je spotreba kvapaliny do ostrekovačov prirodzene vyššia.