Dick Kvetňanský oživil slovenskú značku A1 Attack

Známy konštruktér, vynálezca a otec legendárneho kabrioletu K1 Attack Roadster, pretekárskych špeciálov Attack R4S či Praga, Dick Kvetňanský, sa po viac než desiatich rokoch rozhodol oživiť úspešnú automobilovú značku Attack. V rámci portfólia však neprináša očakávaný superšportiak,  ale ďalší svetový unikát – prvý mezonetový karavan, ktorý svojimi technológiami, riešením, cenou a ponúknutým  veľkorysým priestorom prináša revolúciu do sveta karavaningu. Nový Attack Homester je jednoducho transformer, ktorý ovládate prostredníctvom svojho mobilu.                                                                        

„Teším sa, že po rokoch, odkedy som zdokonaľoval v hlave túto kreatívnu motanicu, môžem konečne oficiálne predstaviť nový Attack Homester. V tejto koncepcii vidím revolúciu v oblasti čoraz obľúbenejšieho karavaningu, ktorý práve teraz zažíva svoj 100 ročný boom. Homester je vozidlo, ktoré vám poskytne temer trojnásobne väčší priestor než bežný karavan, dve kúpeľne, vaňu, luxusnú manželskú posteľ, veľkú kuchyňu, jedáleň, WC ako doma, a k tomu celému ešte aj integrovanú garáž na skúter. A čo je najlepšie, dokáže letieť po diaľnici maximálnou rýchlosťou so spotrebou osobáku, pričom ho môžete šoférovať s vodičákom, ktorý ma každý,“ vysvetľuje Kvetňanský, autor patentovanej myšlienky a dodáva: „Návrh nášho základného Homesteru sa postupne vyprofiloval na základe dlhoročných skúseností na závodných okruhoch, tiež na Dakare, kde sme s chlapcami trávili nekonečné hodiny, a tiež rovnako aj z vašich a našich súkromných potrieb. Invencia samotnej myšlienky dvojposchodového ultraľahkého rýchleho karavanu bola inšpirovaná najmä legislatívnymi zmenami v krajinách Európskej Únie.“

 

Karavan, ktorý môže šoférovať každý

Základná myšlienka karavaningu je neviazaná sloboda a radosť zo života. Mnohí cestovatelia túžia po úteku z nudného nalinajkovaného mestského života, či po možnosti prežiť každý západ slnka v inom kúte sveta, vychutnať si dúšok rannej kávy v kruhu najbližších v lone prírody, schopnosť kedykoľvek zmeniť svoj život a neupadnúť do stereotypu virtuálneho sveta počítačov. Základnou brzdou však bývajú dva argumenty – cena a limity karavanu. „Na šoférovanie väčšieho a luxusnejšieho karavanu potrebujete špeciálne vodičské oprávnenie, rovnaké ako na nákladiaky,“ vysvetľuje Kvetňanský a dodáva: „Okrem toho vás limituje maximálna rýchlosť, rôzne diaľničné poplatky, nemožnosť prísť s karavanom do centra mesta, limity pri parkovaní a v neposlednom rade aj závratná cena na úrovni 60 až 150 tisíc eur. Náš Attack Homester vychádza z klasickej dodávky, na ktorú vám stačí vodičské oprávnenie typu B. Dodávku prestavanú na mezonetový Homester tak môže v zloženom stave šoférovať prakticky ktokoľvek a nebude limitovaný ani politikou parkovania, či zaťažený špeciálnymi poplatkami. Karavanom Attack Homester tak pokladáme základy novej, supermodernej triedy karavanov, ktorá čoskoro vytlačí akúkoľvek inú formu motoristického kempovania na perifériu neatraktívneho a zbytočného plytvania časom, priestorom a peniazmi. To všetko, za ďaleko prijateľnejšiu cenu.

Unikátny transformer s priestorom až do 24 m2

Attack Homester je moderná ultraľahká nadstavba vytvorená z pevných a odolných materiálov používaných v letectve, určená na úžitkový automobil (dodávku). Podobne, ako mnohé nábytkárske koncepty, si zákazník podľa jednoduchého detailného obrazového návodu stavebnicu po dieloch namontuje na dodávku a po dokončení inštalácie vznikne karavan so širokým využitím pre cestovanie, voľný čas, športové účely, alebo širokú škálu komerčného využitia. Stavebnica je určená pre modely Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroen Jumper verzie L3-H2 a L4-H2, od roku výroby 2005 a vyššie. Samotná hmotnosť karavanu variuje podľa modelu stavebnice, podľa typu a roku výroby použitého vozidla a tiež jeho výbavy a pohonu. Priemerná hmotnosť našej stavebnice aj s našim nábytkom sa pohybuje pod hranicou 900kg tak, aby celková pohotovostná hmotnosť kompletného karavanu vrátane bežnej výbavy, posádky a tiež batožiny nepresiahla dôležitých 3 500 kg.

 

Attack Homester je originálne konštruovaný pre štvorčlennú posádku a veľkorysé možnosti doloženia batožiny. Vďaka revolučne nízkej hmotnosti stavebnice a nábytku karavan tiež disponuje vstavanou garážou pre skúter, bicykle, surf, kočíky či iné náčinie.

Prešpikovaný smart technológiami

Unikátnym riešením, ktoré v súčasnosti poskytujú snáď len koncepty najmodernejších automobiliek, je diaľkové elektrické ovládanie všetkých funkcií v karavane, ktoré ovládate pohodlne svojim smartfónom. Pomocou kódovanej A1 aplikácie môžete odomykať samotný karavan, vyklápať a zatvárať vstupné dvere s integrovanými schodíkmi, ovládať svetlá v celom vozidle, zdvíhať či spúšťať prvé poschodie, vysúvať či zasúvať umývadlo so stolíkom na poschodí, otvárať kuchynskú stenu s linkou, alebo nivelizovať polohu karavanu pomocou štyroch samostatne ovládaných stabilizačných nôh. Aplikáciou sa dajú ovládať aj ďalšie prídavné systémy, ako je kúrenie, klimatizácia, elektrická centrála, či rôzne multimediálne zariadenia. Pomocou A1 App monitorovacích WIFI kamier môžete na obrazovke vášho mobilu, tabletu či TV, vo dne v noci sledovať dianie okolo vášho karavanu, rovnako interiér poschodia počas spúšťania strechy, alebo manévrovanie pri parkovaní. Aplikácia kontroluje a informuje na vašom displeji vývoj počasia, interiérové a exteriérové snímače vám posielajú niekoľkokrát za minútu aktuálne teploty, rôzne výstražné snímače monitorujú unikajúci plyn, vodu, či násilné narušenie vozidla zvonka. A1 SmartBox je synchronizovaný so satelitným 4G WIFI routerom, ktorý poskytuje globálne internetové pripojenie pre celú posádku.

Cena a dostupnosť

Cena stavebnice začína od 36 840 eur netto, pričom prestavať základné vozidlo na Attack Homester by mal zvládnuť doma každý, kto si vie vymeniť koleso a defekt na bicykli. V prípade, že by zákazník mal záujem o kompletnú dodávku (t.j. vozidlo + montáž v autorizovanom montážnom stredisku), spoločnosť poskytuje aj takéto riešenie. Základná stavebnica obsahuje všetky potrebné diely, panely a mechanické súčiastky k stavbe mezonetového uzavretého karavanu. Model LITE predstavuje ekonomicky najmenej náročný základ určený pre vaše vlastné kreácie, nápady, či projekty. Karavan elektricky otvára aj zatvára poschodie, rovnako disponuje už v základe sadou štyroch teleskopicky ovládaných oporných nôh, ktoré zabezpečujú jeho dokonalú stabilitu a nivelizáciu rovnovážnej polohy v akomkoľvek teréne. Firma už prijíma prvé objednávky, sériová výroba sa začína na jeseň tohto roka.

Viac informácií sa dozviete na webstránke www.a1attack.com.