Odhaľte tajomstvo ružovej medoviny

Obec Dolná Krupá neďaleko Trnavy je známa svojou históriou spätou s pestovaním najväčšieho počtu odrôd ruží v Európe a zároveň aj výrobou najlepšej medoviny na svete. Na počesť zakladateľky tejto tradície miestni medovinári pripravili špeciálny druh vyrobený z lupeňov ruží.

Priestory medovinárstva, kde sa táto vzácna ružová medovina vyrába, budú počas mája otvorené pre verejnosť. Návštevníci do nich môžu nahliadnuť prostredníctvom organizovaných prehliadok v piatok podvečer, ktoré zahŕňajú aj návštevu osobitého kaštieľa s rozľahlým parkom.

Ak máte radi historky, po ktorých máte pocit, akoby ste žili v tej dobe, tak v Dolnej Krupej ich budete počuť niekoľko. A to hlavne v miestom klasicistickom kaštieli, kde sa začína náš organizovaný výlet,“ hovorí Michaela Potočárová, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism, ktorá prehliadky so sprievodcom zabezpečuje.

Ako kaštieľ, tak aj rodinné medovinárstvo, sa odnedávna spája s menom a príbehom grófky Márie Henriety Chotekovej. „Vďaka ružiam grófky Chotekovej poznali panstvo Dolná Krupá po celom svete. Ružová grófka, ako ju prezývali, pestovala vo svojom rozáriu viac než 6 000 koreňov ruží, vlastnila kompletnú zbierku Severokrajných ruží a exportovala ich do celej Európy, do USA a Kanady,“ hovorí Peter Kudláč z medovinárstva Apimed a dodáva, že „na jej počesť sme vyrobili ružovú medovinu, ktorá obsahuje lupene ruže Rosengräfin Maria Henrieta. Tieto lupienky sú nazbierané za slnečného rána, keď sú ešte pokropené sviežou  rosou.“ Možnosť ochutnať ružovú medovinu majú návštevníci práve v Dolnej Krupej.

Obec je známa nielen svetoznámymi ružami, ale bola aj obľúbeným miestom pobytu klavírneho virtuóza Ludwiga van Beethovena. „Podľa doložených zmienok rodiny Brunsvikovcov práve v kaštieli skomponoval Sonátu mesačného svitu, jeho azda najznámejšie klavírne dielo,“ vysvetľuje Michaela Potočárová. Pôsobenie tohto hudobného velikána v Dolnej Krupej zachytáva pamätná izba v barokovom domčeku záhradníka. Zároveň Slovenské národné múzeum v kaštieli zriadilo Hudobné múzeum, ktoré dokumentuje vývoj slovenskej hudobnej tvorby.

Termíny výletov: 

  1. 5. 2017 18. 00 hod – 20. 30 hod
  2. 5. 2017 18. 00 hod – 20. 30 hod

Cena výletu: 19,90 €/osoba

Rezervácie výletov a degustácií na http://regiontirnavia.sk/ponuky/vylety-tirnavia/za-kralovskym-napojom-do-medovinarstva-apimed

V CENE VÝLETU JE ZAHRNUTÉ:

  • Návšteva klasicistického kaštieľa v Dolnej Krupej s pútavým výkladom a ochutnávkou MEDOVINY MARIA HENRIETA
  • Degustácia ôsmich druhov medoviny
  • Zoznámenie sa a ochutnávka prvého aperitívu vyrobeného z medu
  • Malé občerstvenie + delikatesa
  • Darček od majiteľov medovinárstva
  • Prezentácia produktov z medu a medovej kozmetiky
  • Doprava z Trnavy zdarma (17:45 h stretnutie pri Mestskej veži v Trnave / 18:00h odchod/ 20:30h ukončenie na Radlinského ulici)

Otváracie hodiny kaštieľ Dolná Krupá
máj – september
utorok – piatok od 8:00 do 15:30 h, posledný vstup 14:30 h
sobota – nedeľa od 13:00 do 17:00 h, posledný vstup 16:00 h

október – apríl
utorok – piatok od 8:00 do 15:30 h, posledný vstup 14:30 h
sobota – nedeľa na základe telefonickej dohody (minimálne 5 návštevníkov