Goodyear predstavuje IntelliGrip Urban

Spoločnosť Goodyear na medzinárodnom autosalóne International Motor Show 2017 v Ženeve odhalila, ako by mohla vyzerať pneumatika blízkej budúcnosti. V štúdii IntelliGrip Urban predstavila pneumatiky navrhnuté špeciálne pre budúcu generáciu autonómnych (samoriadiacich) elektromobilov pre zdieľané jazdy v mestských aglomeráciách.

Spolujazda na želanie – čiže zdieľaná jazda – ako alternatíva k taxislužbe, vozidlám z požičovní alebo riadeniu vlastného vozidla už nie je voľbou len pre generáciu dnešných tridsiatnikov. Jej prednosti v podobe okamžitej dostupnosti na akomkoľvek mieste a pohodlnej platby začínajú byť zaujímavé pre všetky generácie, takže sa služba zdieľanej jazdy postupne stáva štandardným spôsobom dopravy. Trend sťahovania sa do miest vytvára ideálne prostredie pre zavádzanie takýchto nových spôsobov prepravy.

„Technické aspekty štúdie pneumatík IntelliGrip Urban zameranej na vozidlá, ktoré budú v mestských oblastiach jazdiť v budúcnosti, vychádzajú z cieľa maximalizácie ich prevádzkovej doby a energetickej účinnosti. Pre poskytovateľov dopravných služieb typu ‚Mobility as a Service‘ je kľúčové, aby mohli svojim zákazníkom ponúkať vyššiu mobilitu,“ povedal Jean-Claude Kihn, prezident spoločnosti Goodyear pre Európu, Blízky východ a Afriku.
Goodyear IntelliGrip Urban je inteligentná pneumatika s pokročilou senzorovou technológiou. Bola navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu oporu kontrolným systémom vozidiel a zvýšila bezpečnosť cestujúcich. Pneumatika sníma podmienky panujúce na vozovke aj aktuálne poveternostné podmienky. Tým, že zhromažďuje kritické dáta a odosiela ich priamo do počítačového systému, vozidlu dovoľuje optimalizovať jeho rýchlosť, správanie sa pri brzdení, ovládanie a stabilitu.

Budúce generácie autonómnych autoparkov budú v prevádzke vo veľmi zložitom prostredí a spolu s ďalšími vozidlami, vodičmi, chodcami a údajmi od všetkých ďalších subjektov budú prepojené cez internet (Internet vecí). Pneumatiky ako sú Goodyear IntelliGrip Urban by mohli v tomto vyvíjajúcom sa novom ekosystéme zohrávať zásadnú úlohu.

Správcovia autoparkov by mohli ťažiť aj z vysokého a úzkeho tvaru, ktorý znižuje valivý odpor a zvyšuje energetickú účinnosť pneumatiky, a rozširuje tak sortiment elektromobilov v mestskom prostredí. Pokročilá senzorová technológia IntelliGrip Urban by operátorom umožnila tiež presne identifikovať a riešiť problémy súvisiace s pneumatikami skôr, než vôbec nastanú.

KĽÚČOVÉ VLASTNOSTI A PREDNOSTI

IntelliGrip Urban by umožnila autoparkom monitorovať ich vozidlá a pneumatiky v reálnom čase, poskytla by im tak konkurenčnú výhodu a súčasne im pomohla zvyšovať ziskovosť vďaka týmto kľúčovým vlastnostiam:

  • Sensor-in-Tire technology (technológia senzorov zabudovaných v pneumatike) pomôže autonómnym vozidlám lepšie čítať podmienky na vozovke, podporí a zlepší bezpečnosť cestujúcich a ich pocit bezpečnosti. Celý vozový park môže ťažiť z rozsiahlej výmeny informácií medzi pneumatikou a vozidlom prostredníctvom cloudu.
  • Proaktívna údržba umožní správcom autoparkov presne identifikovať a riešiť problémy súvisiace s pneumatikami a potenciálne bezpečnostné hrozby skôr, ako nastanú. Jednoduché, užívateľsky priateľské riešenie, ktoré maximalizuje výkonnosť pneumatík a samo naplánuje proaktívne údržbu, pomôže znižovať celkové prevádzkové náklady, predlžovať prevádzkovú dobu a zvyšovať výkonnosť a celkovú udržateľnosť autoparku.
  • Vysoký a úzky tvar zníži valivý odpor pneumatík, čo zvýši ich energetickú účinnosť a umožní širší sortiment elektromobilov v mestskom prostredí. Tvar pneumatiky tiež prispieva k vyššej odolnosti voči a aquaplaningu, čo umožnilo inžinierom spoločnosti Goodyear znížiť počet dezénových drážok behúňa pneumatiky, zvýšiť jej kilometrový výkon a súčasne znížiť hlučnosť.

Špeciálne navrhnutý behúň poskytuje v mestskom prostredí priľnavosť ako v letných, tak aj zimných podmienkach, maximalizuje prevádzkovú dobu a optimalizuje efektivitu vozového parku.

Poznámka: Sledujte náš twitterový účet @GoodyearPress alebo sa pridajte k našej skupine ThinkGoodMobility group na LinkedIn