Aký typ pokožky máte? Spravte si tento domáci test!

Túžite aj vy po bezchybnej, pružnej a žiarivej pleti akú má Candice Swanepoel či Jennifer Aniston? Možno vás to prekvapí, ale ich tajomstvo je celkom prosté – dokonale poznajú typ svojej pokožky a podľa neho sa o ňu aj starajú.

Ak totiž viete, čo vaša pokožka potrebuje, alebo čo jej, naopak, škodí, siahnete v obchode len po tých správnych produktoch. Avšak podľa prieskumu CD kozmetiky, len niečo vyše 50 % žien z krajín strednej Európy skutočne pozná svoj typ pleti. V záujme vašej krásy je však načase to zmeniť.

Tri jednoduché kroky ako odhaliť typ vašej pokožky :

Jednoduchý test si môžete spraviť v pohodlí svojej kúpeľne a nebudete na to potrebovať ani žiadne profesionálne pomôcky. Postupujte podľa týchto troch krokov a už za pár minút budete vedieť, na čom ste.

  1. Umyte si tvár len vodou, vynechajte akékoľvek čistiace produkty. Tvár si jemne osušte uterákom, nešúchajte, len jemne pritláčajte, aby ste vysali prebytočnú vodu.
  2. Počkajte hodinu, kým sa pleť dostane do svojej obvyklej pohody. Potom na tvár pritlačte väčšiu papierovú vreckovku alebo jednorazovú kuchynskú utierku. Pritlačte, avšak nešúchajte.
  3. Všimnite si, koľko mastnoty a v ktorých zónach sa na vreckovke zachytilo, a tiež ako vyzerá vaša pleť. Teraz sa pozrieme na to, aký typ pleti je ten váš:

Mastná pleť má tendenciu nadmerne sa premasťovať, vďaka čomu je vreckovka na viacerých miestach mastná, a to vrátane čela, líc a nosa. Tvár sa často leskne, póry sú rozšírené, čierne bodky sú nielen na nose, ale aj lícach a brade. Tento typ pleti je náchylný na akné a bude vyžadovať intenzívnejšiu starostlivosť. Pleť by ste mali čistiť aspoň dvakrát za deň čistiacimi gélmi a dočisťovať tonikom na báze alkoholu. Účinným spôsobom starostlivosti o mastnú pleť je tiež peeling, ideálne dvakrát do týždňa. Hoci s mastnou pleťou budete mať viac práce, iste vás poteší, že tento typ pokožky starne pomalšie a prvé vrásky vás začnú trápiť až omnoho neskôr.

Zmiešaná pleť sa vyznačuje tým, že niektoré časti tváre sú mastné a iné suché, kvôli čomu si tento typ pokožky bude vyžadovať viac vašej pozornosti. Ak sa na vreckovke objaví mastná stopa v oblasti T-zóny, t.j. stred čela a v oblasti nosa a brady, máte zmiešanú pleť. Práve v tejto zóne vás zrejme občas potrápi drobné akné. Ak mu chcete zabrániť, nesmiete zabúdať na pravidelné čistenie pórov. Pomôcť by vám mal peeling raz do týždňa, nie častejšie. Inak by ste sa však mali starať o pokožku líc, ktoré majú vlastnosti normálnej až suchej pleti. Tu by ste nemali zabúdať na pravidelnú hydratáciu. Naopak, produkty na odmastenie pleti by ste mali používať výlučne na T-zónu.

Citlivá pleť je vaším údelom ak na vreckovke neostal ani náznak mastnoty a pleť navyše nepekne sčervenala či svrbí. Už asi viete, že tento typ pleti vyžaduje neustálu pozornosť. Produkty, ktoré používate by mali byť predovšetkým kvalitné a hypoalergénne, pričom by ste sa mali oblúkom vyhnúť produktom s kontroverznými zložkami ako sú minerálne oleje, parabény, silikóny, umelé farbivá a parfumy. Základom každodenného rituálu by malo byť len čistenie vodou či produktami určenými výlučne na citlivú pleť. Zabúdať by ste nemali ani na hydratáciu, a to jemnými antialergickými prípravkami, ktoré pleť upokoja. Aby ste predišli podráždeniu, nepoužívajte pri starostlivosti o pleť vatové tampóny, krémy radšej nanášajte len čistými prstami.

Suchá pleť bude, rovnako ako tá citlivá, vyžadovať vašu špeciálnu starostlivosť. Pri teste by ste na vreckovke márne hľadali stopy mastnoty, pričom pleť jemne očervenie a bude sa šúpať. Keďže suchá pokožka nedokáže vyprodukovať dostatok mazu, aby sa mohla chrániť voči vplyvu prostredia, ostáva na vás, aby ste ju pravidelne premasťovali krémom. Navyše, suchá pleť je veľmi smädná, preto by ste ju mali aspoň dvakrát do dňa hydratovať vhodným krémom. Pri tomto type pleti by ste mali zabudnúť na peeling, ten môže vašej pleti len uškodiť. Na prekrvenie pokožky je pre vás ideálna tvárová masáž. Tento typ pokožky síce oceníte v období puberty, pretože nemá sklony k akné, avšak po 30-tke vás potrápi. Vrásky sa objavujú skôr ako u iných typov pleti a bývajú hlbšie. Preto ak si chcete užívať mladistvý vzhľad pleti čo najdlhšie, s protivráskovou starostlivosťou by ste mali začať už po 20-tke.

Normálna pleť je snom každej ženy, no len máloktorá z nás sa ňou môže popýšiť. Typická je pre deti a dorast, dospelé ženy však tento typ pokožky majú len zriedkakedy. Tešiť sa môžete, ak vreckovka pri teste ukázala malé fliačky mastnoty. Pleť je na dotyk jemná, má zdravú ružovkastú alebo snedú farbu, póry sú nezreteľné. Ak sa však domnievate, že o tento typ pokožky sa netreba starať, bohužiaľ, musíme vás sklamať. Každodenné čistenie a večerné odlíčenie sú základom starostlivosti aj pre vás. Na hydratáciu a premastenie pleti používajte stredne mastný krém, ktorý aplikujte podľa potreby.

Ako si vybrať vhodný prípravok pre váš typ pokožky?

Keďže už poznáte svoj typ pleti, výber kozmetiky bude odteraz o čosi jednoduchší. Nenakupujte však impulzívne a doprajte si pri výbere tej správnej kozmetiky čas na preštudovanie zloženia produktu, jeho deklarovaných účinkov či množstva, ktoré máte na pleť aplikovať. Navyše, tie z nás, ktoré majú suchý, zmiešaný či citlivý typ pleti by mali opatrne voliť najmä produkty na každodenné použitie. Smerodajné by pre vás malo byť vhodné zloženie produktov, a to nielen tých, ktoré používame na starostlivosť o pokožku tváre, ale aj celého tela. Môžete sa totiž vyhnúť mnohým kožným problémom, ak siahnete po produktoch bez kontroverzných látok ako sú minerálne oleje, parabény, silikóny, umelé farbivá či zložky pochádzajúce zo zvierat. So starostlivosťou o pokožku tela vám pomôžu sprchovacie gély od CD kozmetiky, ktoré neobsahujú žiadne kontroverzné látky.