Aj pri úniku moču sa môžete cítiť komfortne a bezpečne.

Samovoľný únik moču sa nedá vyliečiť nejakou zázračnou pilulkou. Treba sa s ním naučiť žiť a robiť všetko preto, aby sa inkontinencia nestala nočnou morou, pre ktorú sa vzdáme normálneho života. Na to slúžia aj kvalitné inkontinenčné pomôcky, ktoré môžu dokonca nahradiť spodnú bielizeň.

Mnohí pacienti s únikom moču si neuvedomujú, aký je veľmi dôležitý výber vhodných inkontinenčných pomôcok. Ostýchajú sa zájsť do lekárne a radšej navštívia najbližšiu drogériu, bez toho aby sa poradili o správnom výbere inkontinenčných pomôcok. Bežné menštruačné vložky nikdy nenahradia také pohodlie a pocit bezpečia ako vložky určené na únik moču. Inkontinenčné vložky na rozdiel od menštruačných vložiek majú väčšiu savosť, pohlcujú zápach a pomáhajú predchádzať nechceným dermatitídam a zapareninám na koži. Pri výbere pomôcok sa vždy riadime stupňom savosti. Iné je pri ľahkej, strednej a ťažkej inkontinencii.

Nohavičky a vložky

Savosť a schopnosť neutralizovať zápach sú pri inkontinenčných pomôckach tými najdôležitejšími vlastnosťami. Závisí však od stupňa úniku moču, pretože na ľahký únik moču, keď dochádza k prejavom inkontinencie za špecifických situácií (dvíhanie ťažkých bremien, chôdza po schodoch, smiech a pod.) alebo ojedinele počas dňa, stačia pomôcky s nižšou savosťou, čo sú zväčša vložky schopné pohltiť od 80 ml moču. Vhodné sú pre ženy i mužov pri ľahkom úniku moču, pre ženy často aj ako ochrana po gynekologických zákrokoch alebo ako pohodlné vložky pri dočasnej inkontinencii po pôrode.

Pri stredne ťažkej inkontinencii však únik moču môže presahovať aj niekoľko 100 ml počas dlhšej doby. V takom prípade je lepšie rozhodnúť sa práve pre naťahovacie nohavičky, ktorých savosť je vyššia ako 966 ml. Ich absorbčné jadro je schopné spracúvať a neutralizovať moč, ktorý sa vo vnútri mení na gél a na povrchu zostávajú suché. Postranné pásiky nohavičiek zabraňujú pretekaniu, anatomické tvarovanie je riešené tak, aby ste si ani nevšimli, že máte na sebe zdravotnícku pomôcku. Takáto pomôcka vás chráni bez problémov aj na miestach, kde sa je ťažšie dostať k toalete. Môžete si tak bez problémov vychutnávať aj cestovanie na dlhšie vzdialenosti, návštevu kultúrnych či športových podujatí či jednoducho tráviť čas takým spôsobom, ako by ste neboli ničím obmedzovaní. Na tele sa správajú ako normálna bielizeň, nešuštia, prispôsobia sa každej postave, dajú sa použiť pod bežné oblečenie. Nohavičky sú k dispozícii vo viacerých veľkostiach, sú elastické a dobre sa prispôsobujú každej postave. O vzorku môžete požiadať aj na stránke www.moliklub.sk.168624_MoliMed_micro_40mm

Cvičením na posilnenie panvového dna

Postupné uvoľňovanie a ochabnutie svalov panvového dna môže mať rôzne príčiny, avšak následok – samovoľný únik moču – je vždy nepríjemný a spôsobuje psychický stres. Ochabnuté svaly panvového dna posilňujte pravidelným cvičením, takzvanými Kegelovými cvikmi, ktoré sú vhodné hlavne pri stresovej inkontinencii. Cviky sú zamerané na posilnenie svalov panvového dna a na tréning močového mechúra.

Bezplatné DVD

Objednať si môžete zadarmo výukové DVD s názornými ukážkami a zostavami cvikov, ktorých správne a pravidelné precvičovanie prináša veľmi dobré výsledky, a to až v 80 % prípadov, na stránke www.moliklub.sk.