Ako môže mlieko prispieť k funkčnej imunite?

Mnohých trápia rôzne vírusové ochorenia, črevná či obyčajná chrípka, nádcha, virózy. Množenie vírusov podporuje aj počasie. Teploty pohybujúce sa okolo nuly sú ideálne pre množenie vírusov. Ak chcete zostať zdraví, je na mieste posilňovať imunitu.

Vhodné je saunovanie, otužovanie, veľa zeleniny a ovocia, ktorých v zime jeme zväčša menej ako v iných ročných obdobiach. Ďalším zo zdrojom imunitu podporujúcich látok je aj konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov. Ideálne tých kvasených.

Pre väčšinu ľudí nášho etnického pôvodu je konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov prospešná o. i. aj s ohľadom na funkciu imunitného systému. Jednou formou odpovede imunitného systému je rýchle množenie T a B lymfocytov, ktorému dôjde v dôsledku antigénneho podnetu, napríklad po kontakte s patogénnymi mikroorganizmami, ktorými môžu byť najmä baktérie alebo vírusy.

Po identifikácii patogénnych mikróbov musia bunky vrodenej imunity rýchle dozrievať v kostnej dreni. Bunkové množenie je priamo závislé na dostupnosti aminokyselín, ktoré naše telo získava trávením bielkovín.

Tvorba B lymfocytov (bielych krviniek vyvolávajúcich protilátkovú obranu) je okrem iného priamo závislá na metabolizme bielkovín, ktoré telu dodáva strava.

Ľahko stráviteľné bielkoviny získa telo v optimálnom zložení aj z mlieka. Tieto bielkoviny sú zdrojom stavebných kameňov a aminokyselín, potrebných pre množenie buniek imunity. Tvorenie nových buniek je mimoriadne komplexný proces, ktorý je usmerňovaný enzýmami. Rozmnoženie našich génov, ktoré predchádza deleniu buniek, je regulované vitamínmi skupiny B.

Mlieko je bohatým zdrojom celého spektra vitamínov skupiny B, a tak pozitívne ovplyvňuje bunkové množenie. V priebehu imunitnej odpovede sú tvorené biologické látky – antigény, ktoré sú svojím zložením bielkovinami, ktoré majú protilátky. Telo ich denne vyprodukuje niekoľko gramov. A protilátky sú opäť bielkovinovej povahy. K procesu tvorby bielkovín sú nevyhnutné aminokyseliny a stopové prvky, ktoré sú hojne zastúpené v mlieku.

Najprospešnejšie sú kvasené mliečne výrobky.

Najviac informácií o prospešných účinkoch na zdravie ľudí máme o skvasených mliečnych výrobkoch jogurtového typu, ktoré vznikajú pôsobením vybraných mikroorganizmov mliečneho kvasenia. Ich zdravotnú prospešnosť ako prvý vedecky popísal jeden zo zakladateľov imunológie, Iľja Mečnikov, koncom 19. storočia. Mliečne kvasenie zlepšuje vstrebávanie živín. Mikroorganizmy pri fermentácii mlieka vytvárajú zdraviu prospešné látky, ktoré posilňujú bariérovú funkciu čriev a chránia tak pred patogénnymi mikróbmi.

Kvasené mliečne výrobky obsahujú zdravotne prospešnú mikroflóru, niektoré majú charakter probiotických baktérií, majú unikátne vlastnosti. Prežívajú agresívne prostredie v žalúdku a majú schopnosť priľnúť na sliznicu čreva a prechodne sa na nej rozmnožovať..

Konzumácia mlieka a predovšetkým kyslých mliečnych výrobkov prispieva k správne fungujúcej imunite, preto je ich konzumácia vhodná v  zimnom období, kedy je zvýšené rizika vírusových ochorení.

Viac na: www.bieleplus.sk.