Nepodceňujte kontrolu svetlometov v zimnom období.

Skorý súmrak a ranné hmly kladú na vodiča zvýšené nároky. Dobrý výhľad a funkčné svetlá by mali byť samozrejmosťou pred každou jazdou. Jazda s nedostatočne osvetleným vozidlom predstavuje nebezpečenstvo ako pre vás, tak aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Pamätajte na to, že dôležité je nielen na ceste vidieť, ale aj byť videný.

Výhľad z vozidla a funkčné svetlá značne prispievajú k bezpečnosti na cestách. Svetlomety musia byť nastavené tak, aby neoslňovali protiidúcich vodičov ale pritom účinne osvetľovali vozovku. V sychravom počasí sa svetlá auta zašpinia a ich účinnosť sa zníži aj o viac než polovicu. V zimnom období sa oveľa častejšie vyskytuje znížená viditeľnosť preto venujte zvýšenú pozornosť pravidelnej kontrole svetelnej sústavy. Dôležité je pravidelné čistenie svetlometov, keďže v zime sú cesty, a teda aj svetlá náchylnejšie na znečistenie.

Pre bezpečnosť na ceste je dôležité aj dôkladné očistenie auta od snehu a námrazy. Svetlá nesmú byť zakryté ani nadmerne znečistené. V prípade zapríčinenia nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale aj s poisťovňou. „Polícia odporúča vodičom, aby za zníženej viditeľnosti použili stretávacie svetlá, prípadne hmlové svetlá, denné svietenie je nedostatočné,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Dôležité sú aj stierače.

Netreba zabúdať na pravidelnú výmenu stieracích líšt. Spravidla je ich životnosť maximálne jeden rok. Opotrebované lišty zle odstraňujú nielen vodu, ale aj nečistoty a nechávajú na okne rozmazané šmuhy. Tie lámu a rozptyľujú svetlo, takže je vodič nielen viac oslňovaný, ale predovšetkým sa veľmi rýchlo unaví a znižuje sa jeho pozornosť.

Vhodne používať hmlovky.

Veľkým problémom slovenských vodičov je nesprávne používanie hmlových svetiel. Tie slúžia na zlepšenie viditeľnosti v hmle alebo silnom daždi a snežení. Pri dobrej viditeľnosti hmlovky ostatných vodičov oslňujú. Najmä zapnuté zadné hmlovky v meste alebo v kolóne vozidiel vyvolávajú u vodičov značnú nervozitu. V jednoduchosti platí, nesvieťte hmlovkami ak nemusíte.

Len denné svetlá nestačia.

Nezabudnite, že len denné svetlá v zime nestačia. Zozadu vás totiž nie je vidieť. Denné svietenie, ktoré výrazne napomáha bezpečnosti cestnej premávky, je na Slovensku zavedené od roku 2009. „Stále častejšie sa v slovenských autobazároch objavujú ojazdené autá s týmto bezpečnostným prvkom. Počet ojazdených áut so zavedeným denným svietením v tomto roku zaznamenal nárast dokonca o 108,6%,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA AUTO.

Buďte pripravení!

Pamätajte tiež na to, že ak nemá váš automobil automatické nastavovanie sklonu svetiel, používajte ručné nastavenie ich výšky. Pokiaľ jazdíte napríklad s prívesným vozíkom alebo plne naložení, svietite vyššie než obvykle a oslňujete ostatných vodičov. Pre každý prípad si preverte, či máte vo vozidle náhradné žiarovky a poistky. Samozrejmosťou je kontrola povinnej výbavy. V zime sa vám do auta zíde aj metlička na sneh či škrabka na ľad.