Zimná záhrada a zazimovanie jazierka.
Ešte skôr ako zima zasiahne v celej svojej sile, pripravte svoju záhradu na jej príchod. Aby vás zimné dni nezastihli nepripravených, prináša BAUHAUS, špecialista pre dielňu, dom a záhradu, tipy, ako čo najefektívnejšie zazimovať zeleň a záhradné jazierko. Počas zimného obdobia sa budete môcť spoľahnúť na 100 % ochranu svoje záhrady a užívať si zasnežený záhradný exteriér.
Nálada zimnej záhrady.
Väčšinu záhradných prác roka majú záhradkári už za sebou, pred príchodom zimných mesiacov je potrebné postarať sa už len o posledné detaily.
Pred zimným spánkom záhrady sa sústreďte na štepenie stromov a kríkov, prenos kvitnúcich zelených rastlín do suchých teplých priestorov a ochranu záhradného nábytku, ktorý sa počas zimy rozhodnete ponechať v exteriéri.
Pre plynulé prezimovanie črepníkových rastlín vložte do kvetináča ochrannú kokosovú vložku. Exteriérové rastlinky chráňte pomocou spoľahlivých zimných vlies, ktorými stromčeky a kríky obalíte.
Skrášľuje vašu záhradu počas celého roka montážny domček?
Na záhradnú sústavu je dobré myslieť dopredu a konštrukciu celého domčeka naimpregnovať. Impregnácia zabráni znehodnoteniu dreva a ochráni pred poveternostnými vplyvmi počasia. Špeciálne impregnačné lazúry dokonca obsahujú extra ochranu pre odpudzovanie vody. Ak ste impregnáciu svojho domčeka nestihli, pustite sa do nej počas novembrových dní. „Máte k dispozícii krycí materiál? Využite ho aspoň na vybrané časti a zamerajte sa na uskladnenie všetkých záhradných predmetov v rámci domčeka,“ radí odborník.
Tip BAUHAUS:
Nemáte vo svojom byte priestor na prezimovanie rastlín či balkónových doplnkov? Siahnite po XXL úložných plastových alebo drevených boxoch, ktoré hravo ukryjú cenné poklady počas zimného obdobia. Na výber máte napríklad uzamykateľný Box Borneo v atraktívnom dizajne a automatickým otváracím mechanizmom. Nájdete práve teraz exkluzívne v špecializovanom centre BAUHAUS.
Zazimovanie jazierka:
Ak je jazierko zasadené v dostatočnej hĺbke, nie je potrebné ho na zimné obdobie vypúšťať. Hovoríme o všetkých fóliových jazierkach a záhradných jazierkach s hlbokým dnom. V prípade plastových, betónových a v zemi situovaných vaní je odporúčané vodu raz za dva až tri roky vypustiť. Vyprázdnené jazierko následne postačí prikryť krycím materiálom. Využiť môžete nepremokavé ochranné štruktúry, fólie, alebo krytiny. Priestor tiež môžete vyplniť lístím, alebo drevom. Pri prikrývaní neopomínajte spoľahlivé upevnenie krycieho materiálu.
„Vyprázdnený priestor jazierka môžete využiť na opravu prasklín, prečistenie podvodného priestoru a odstránenie organického odpadu,“ hovorí Miroslav Siekel a dodáva: „Pri teplote vody okolo 5 – 6 °C vypnite filtračný systém a zazimujte techniku, ventily a uzávery. Ešte pred príchodom zimy jazierko pravidelne prečisťujte od napadaného lístia. Pravidelná údržba pomáha predchádzať tvorbe usadenín a zaťažovaniu vody.“
Ideálna teplota pre plynulý život jazierka by nemala klesnúť pod 5 °C. Pre udržiavanie teploty môžete do jazierka, pomocou polystyrénového plaváku, umiestniť ohrievač vody.
Vodné rastlinky, lekná a zeleň podporujúca prečistenie vody, chlad neobľubujú. Niektoré druhy plytko-vodných rastlín sú však mrazuvzdorné a zimné obdobie prezimujú. Poradíme vám, ktoré:
Všetky vodné druhy tráv
Plytko-vodné a močiarne rastliny
Trvalky
Plávajúce rastliny – napríklad Salvinia natans