Viete, čo sa nachádza vo vašom pohári?

Len nedávno bol medializovaný prípad, že obyvatelia Čiernej Lehoty z okresu Rožňava sa nemôžu normálne napiť z verejného vodovodu. Z vodovodných kohútikov im tečie hrdzavá voda. Problémom sú staré vodovodné potrubia, ktoré rokmi zhrdzaveli a ostali zanesené. Pritom ide o verejný vodovod a voda oficiálne zdraviu škodlivá nie je!

Pitná či nepitná?

Na Slovensku sme zvyknutí na to, že voda, ktorá tečie z verejného vodovodu je pitná. Z dôvodu zdravotného zabezpečenia takejto vody sa ako dezinfekčný prostriedok používa plynný chlór, chlórnan sodný či oxid chloričitý. Koncentrácie chlóru by mali byť zdravotne neškodné a ich obsah závisí aj od zložitosti vodovodnej siete, od prúdenia vody vo vodovodnej sieti, intenzity jej odberu a podobne. Aj v Čiernej Lehote je voda oficiálne zdravotne neškodná. Napriek tomu sa nedá piť, nedá sa z nej variť a ľudia sa v nej pre mastný železitý povlak odmietajú dokonca aj kúpať. Na vine sú staré vodovodné potrubia a rozvody, ktoré sa budú vymieňať až v roku 2017. Na Slovensku je podobných prípadov nemálo. Každému, kto odoberá vodu z verejného vodovodu je prevádzkovateľ povinný poskytnúť informácie o kvalite vody, ktorú poskytuje.

Samozrejme, nikto nebude piť vodu z vodovodu,  ktorá má podozrivé sfarbenie či zápach. Vtedy je najlepšie ihneď kontaktovať vodárenskú spoločnost. Môže sa to stať po odstávke vody, pod vplyvom havarijného stavu či po oprave potrubí. Niekedy však voda „nechutí“, aj keď je oficiálne v poriadku a všetky rozbory sú negatívne. „Keď som bývala na bratislavskom sídlisku Dlhé diely, mala som problém piť, ale aj sprchovať sa s vodou, ktorá tam tiekla z kohútika,“ hovorí MUDr. Andrea Dubai z bratislavskej kliniky Medante.

Dlhá cesta do nášho pohára.

Na to, aby pitná voda tiekla z vodovodnej batérie, musí prejsť dlhú cestu od zdroja cez úpravňu vody, čerpacie stanice, vodojemy a vodovodnú sieť až k domu. Materiály, z ktorých sú vytvorené vodovodné potrubia, sú rôzne.  Tiež sa z nich uvoľňujú rôzne látky, ktoré menia kvalitu vody a škodlivo vplývajú na zdravie konzumentov. Hlavnou príčinou zmeny kvality vody je korózia potrubí, ktorá spôsobuje zmenu farby vody ale aj zafarbuje sanitárne zariadenie alebo bielizeň. Na prepravu vody slúžia potrubia liatinové,olovené,pozinkované, nerezové, medené alebo plastové. Ale na rozvod vody v budovách slúžia mnohokrát staré rúry z olova, medi či liatiny, ktoré nikto roky nemenil. Množstvo armatúr je vytvorených z mosadze. Vnútorné steny rúr sú potiahnuté  hliníkom, rovnako nádrže. Na montáž sa požívajú spájkovacie kovy a asfalt, na ochranu farby a laky. Všetko to zhoršuje kvalitu prepravovanej vody.

Všeobecný zákaz olovených rúr neznamená, že sa nepoužívajú. Olovené rúry boli všeobecne používané počas 2. svetovej vojny až do 60. rokov. Predstavujú naďalej časť domových vodovodných inštalácií. Olovo sa používa na utesňovanie liatinových rúr, ktoré tvoria vodovodné magistrály. Značné množstvo olova sa uvoľňuje tiež z armatúr vytvorených z niektorých druhov mosadze.

Verejné vodovody zásobujú cca 86 % obyvateľov SR. Individuálne (vodou z vlastných studní) je zásobovaných asi 14 % obyvateľov SR. Z toho však 80–85 % nevyhovuje hygienickým požiadavkam. Najčastejšie ide o nadlimitné hodnoty indikátorov fekálneho znečistenia, dusičnanov, dusitanov, amónnych iónov a železa. Kto má vodu z vlastnej studne, mal by poznať jej kvalitu a dávať si robiť rozbory akreditovaným laboratóriom. Každoročne pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marec) vodárenské spoločnosti vykonávajú bezplatné rozbory vody zo studne na prítomnosť dusičnanov, ktoré sú nebezpečné najmä pre malé deti.

Kto je zodpovedný za kvalitu vody?

Vodárenská spoločnosť je zodpovedná za kvalitu dodávanej vody len po vstup do vodovodnej prípojky. Za vnútorný vodovod, účel ktorému slúži, za jeho stav a prípadné ovplyvnenie kvality vody z vodovodného kohútika, je v plnej miere zodpovedný majiteľ domu alebo bytu. Rozvody v dome sú teda samostatnou kapitolou, ktorá môže kvalitu pitnej vody ovplyvňovať. „Nachádzame ich zanesené hrubou vrstvou vodného kameňa, ktorý znižuje prietok a tlak. To je živnou pôdou pre mikroorganizmy, čím voda stráca na kvalite,“ potvrdzuje Ľuboš Štoff z firmy Frivan zo Sabinova, ktorá sa už roky zaoberá výmenou stupačkových rozvodov, kanalizácie, vody a plynu v bytových domoch po celom Slovensku.

Načapovali ste si vodu z vodovodného kohútika? Bez ohľadu na to, či ste pripojení na verejný vodovod, alebo čerpáte H2O z vlastnej studne, viete, čo sa vlastne nachádza vo vašom pohári? Môžete si ňou bez pochýb pripiť na zdravie?

Výhody balených pramenitých, minerálnych a dojčenských vôd:

  • pochádzajú z podzemného chráneného zdroja, kam sa nedostalo znečistenie, pretože ich chráni vrstva hornín
  • získavajú sa prostredníctvom vrtov
  • ich kvalita je garantovaná
  • u tohto druhu vôd je zakázaná dezinfekcia
  • stále zloženie je dostupné na obale výrobku
  • ako potravina podliehajú potravinovému právu v celom procese prípravy, skladovania i predaja

Súčasťou nášho pitného režimu by mala byť bezpochýb pramenitá voda, doplnená o minerálnu vodu, ktorú si vieme vybrať nielen podľa jej chuti, ale aj podľa zloženia minerálov.  Pramenitá voda blahodárne pôsobí na organizmus a je vhodná na každodennú konzumáciu. Minerálna voda predstavuje spôsob najefektívnejšieho dopĺňania životne dôležitých minerálov do tela. Minerálne vody by preto mali taktiež tvoriť súčasť vášho zdravého pitného režimu. Dávajte si pozor na to čo pijete! Lebo aj kvalita vody je faktorom, ktorý môže významne ovplyvniť vaše zdravie.