Pri výbere rodinného auta rozhodujú aj deti.

Auto je dnes už takmer nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Pre rodinu s deťmi je vozidlo nie len dopravný prostriedok ale aj pomocník. Odviezť deti do školy, k lekárovi, na krúžky alebo na dovolenku je už rodinný rituál. Viete si ale vybrať to správne auto pre vašu rodinu?

Prvoradá je bezpečnosť posádky, nezáleží na tom, či ide o pasívnu alebo aktívnu bezpečnosť. Dôležitý je pokojný príjazd do cieľa. Airbagy sú základ, vo vyšších výbavách nie sú na škodu bočné či hlavové. V jednoduchosti platí, čím vyšší počet airbagov, tým bezpečnejšie. Ďalším bezpečnostným faktorom je systém proti zablokovaniu kolies pri plnom brzdení ABS, či elektronický stabilizačný program ESP ktorý identifikuje kritické situácie a cielene predchádza tomu, aby vozidlo vybočilo z dráhy. Nemenej dôležité sú tiež systémy trakčnej kontroly, ktorá pomáha vodičovi pri rozjazde na klzkých povrchoch, aby sa kolesá nepretáčali na mieste ASR alebo systém BAS, ktorý zabezpečí maximálny brzdný účinok v prípadoch kritického brzdenia, nezávisle od sily stlačenia brzdového pedála. Všetky tieto pomôcky by mali byť v štandardnej výbave vášho budúceho bezpečného vozidla.

Nemenej dôležitá je i bezpečnosť usadenia posádky. Úchytný systém na pripevnenie detskej autosedačky – ISOFIX je tým najdôležitejším, čo by rodičov malo zaujímať ohľadom usadenia svojich ratolestí v aute.. Isofix zabraňuje chybám, ku ktorým môže prísť pri pripevňovaní autosedačky pomocou bezpečnostného pásu. Výstupky z autosedačky sa nasunú do pripravených úchytiek a po zvukovom kliknutí je autosedačka pripravená. Nemenej dôležitá je detská poistka u vodiča, ktorá zabráni deťom svojvoľne otvárať okná, prípadne zadné bočné dvere.

Vnútorný priestor a nastupovanie.

Dostatok miesta pre celú posádku je dôležitý najmä pri dlhších cestách. Vnútorný priestor by mal byť variabilný, nevyhnutnosťou sú sklápateľný sedadlá, množstvo odkladacieho priestoru, upevňovacie systémy či parabolické spätné zrkadlo, aby vodič mohol sledovať dianie aj na zadných sedadlách. Veľkosť kufra v litroch nie je jediným ukazovateľom. Dôležitý je aj jeho tvar a výška nakladacej hrany. Keď je nakladacia hrana v jednej rovine s podlahou kufra, veci naložíte jednoduchšie.

Netreba zabúdať ani na samotné nastupovanie do auta. Posuvné dvere sú užitočné v niekoľkých ukazovateľoch. Jednoduchšia manipulácia pri vkladanie sedačky na zadné sedadlá alebo praktické vystupovanie v zúžených priestoroch vedľa zaparkovaného auta sú len jedným z mála benefitov.

Diesel alebo benzín?

Tradičná otázka motorizácie potrápi nejedného budúceho majiteľa. Odpoveď však ponúka život rodičov. Pokiaľ sú vaše najčastejšie cesty vozenie detí do školy, na krúžky či nákupy po meste, vašou voľbou by mal byť benzín. Diesel sa na kratšie vzdialenosti dostatočne nezohreje, má pomerne vysokú spotrebu a studená prevádzka mu škodí.

Aké auto vybrať?

Podľa štatistík predaja patria medzi obľúbené vozidlá rodín s deťmi modely s väčším batožinovým priestorom. Pohodlne a bezpečne odviezť svoju rodinu si želá asi každý rodič a auto má tieto parametre do bodky splniť. Kúpa nového rodinného auta vie poriadne zaťažiť rodinný rozpočet, preto mnohé mladé rodiny siahajú aj po dostupných ojazdených autách. Zo štatistík predaja spoločnosti AAA AUTO vyplýva, že Slováci najčastejšie siahajú po verziách kombi, SUV a MPV, ktoré tvoria viac ako tretinu predaja všetkých ojazdených vozidiel. Prevažujú tradičné značky a modely zvyčajne v čiernej alebo modrej farbe. V motorizácii prevláda benzín nad dieslom a v type prevodovky dominuje manuálna.

Univerzálna rada aké je to najlepšie rodinné vozidlo teda znie, také aby vyhovovalo práve vám a vašim potrebám.