Stihli ste len týždňovú dovolenku? Majte sa na pozore!

Dovolenka by mala trvať minimálne dva týždne až mesiac. V opačnom prípade riskujete! Od zamestnancov sa vo všeobecnosti očakáva, že budú dlhodobo a stabilne podávať vysoké výkony a čeliť nárokom práce, ktoré sú často stále náročnejšie.

Každý je rád, ak v práci dostáva pozitívnu spätnú väzbu k výkonom. Vtedy sa cíti potrebný, užitočný. Pritom sa často prehliada, že je toho už akosi priveľa. Vtedy je čas zaradiť spiatočku a dopriať si oddych. A nie len krátkodobý, ale poriadny relax, s totálnym uvoľnením tela aj mysle. „Psychologické výskumy dokazujú, že dovolenka by mala trvať minimálne dva týždne až mesiac – podľa možností ktoré máme, ale i podľa miery vyčerpania. Čas na psychohygienu a na relax je dobre investovaný zdroj nabíjania. Treba si ho dopriať aj viackrát do roka v malých dávkach – formou predĺžených víkendov či pravidelných týždenných relaxačných programov, ktoré nás odtrhnú od každodenných povinností a zaplavia naše telo užitočnými endorfínmi (hormónmi šťastia),“ vysvetľuje psychologička PhDr. Daniela Mináčová.

Dovolenka na Slovensku? Zamestnávateľ vám môže prispieť.

Podľa aktuálneho prieskumu zľavového portálu si najčastejšie Slováci doprajú počas roka jeden dlhší oddych a potom nasledujú ešte dva alebo tri kratšie víkendové pobyty. Podľa súčasného pracovného nasadenia by sme mohli čerpať voľno ešte viac. Pre mnohých predstavujú financie najväčší problém, i keď to tak vždy nemusí byť. Pri slovách dovolenka či oddych nám ako prvé napadne pobyt v zahraničí. Asi sme sa tak naučili. Ale prečo? Kvalitný odpočinok od každodenných povinností si môžeme dopriať i na Slovensku.

Odpočinok môžu spríjemniť, dokonca, aj samotní zamestnávatelia. Ako? Letný bonus k výplate radšej minie väčšina zamestnancov iným spôsobom a želaný účinok sa nedostaví. No existujú relaxačnédovolenkové lístky v rôznych nominálnych hodnotách, ktoré sú ako stvorené na takéto účely a pre všetkých. Nezáleží na tom, či idete radi na tenis, do fitnes centra, do solária, do aquaparku či na turistiku do Tatier. Sú akceptované v širokej sieti rôznych prevádzok, a tak si každý zaručene vyberie to svoje.

Už aj zamestnávatelia čoraz viac prichádzajú na to, aký je oddych pre svojich zamestnancov dôležitý. Potvrdzuje to aj personálna manažérka zo spoločnosti Slovenské pramene a žriedla Mariana Matulíková: „Popri pracovných povinnostiach je dôležité, aby si naši zamestnanci našli čas aj na oddych a regeneráciu síl. Sme si vedomí, že oddýchnutí a motivovaní zamestnanci sú pripravení dosahovať oveľa lepšie výsledky. Nakoľko máme 5 výrobných závodov v rámci celého Slovenska a naši zamestnanci majú rôzne oblasti záujmu vyplývajúce z miestnych možností, našim požiadavkám najviac vyhovuje ponuka spoločnosti VAŠA Slovensko. Ponuka ich zmluvných partnerov je najširšia, čím si prídu na svoje všetci naši zamestnanci  – vyznávači wellness, fitness, jazdy na koni, bowlingu a iného“.

Syndróm vyhorenia – strašiak zamestnávateľov…

Vyhorení ľudia majú tendenciu uchýliť sa k alkoholu, liekom alebo iným drogám, aby situáciu nejako ustáli. Tým sa však situácia nerieši, skôr sa bludný kruh uzatvára a jeho finálne štádium končí v rukách psychológov a psychiatrov, často na niekoľko dlhých týždňov či mesiacov.

Nenechajte situáciu zájsť až takto ďaleko! Dôsledkom môže byť strata zamestnania, porušené vzťahy zrútené rodinné väzby, znížená sebahodnota.

Tejto ťažkej situácií sa dá predísť! Ako? Psychologička Daniela Mináčová má tieto tipy:

  • Naučte sa hovoriť NIE – pri príliš veľkom množstve práce v kombináciou s nedostatkom času. Buďte asertívni
  • Požiadajte o jasné kompetencie, ktoré budete mať pod kontrolou a vyhýbajte sa práci kde vládne zlá atmosféra, nejasnosť v požiadavkách a odmeňovaní, nespravodlivosť, klientelizmus
  • Hodnoty práce by mali korešpondovať s vašimi vnútornými hodnotami. Ak ste nútení svoje hodnoty porušovať, vedie to k dlhodobej frustrácii a stresu
  • Odmena za prácu dáva človeku spätnú väzbu nakoľko je pre okolie dôležitá.   Čím väčší je rozdiel medzi množstvom energie, ktorú práci venujete a finančným ohodnotením, tým väčšia je frustrácia z takejto práce
  • Požiadajte zamestnávateľa o oddych, dovolenku, keď sa cítite vyčerpaní a poriadne si ju užite!

„Ak zapálite oba konce sviečky, získate tým viac svetla, ale sviečka rýchlejšie vyhorí…“  – (Myron D. Rush).