Klimatizácia – strašiak pohybového ústrojenstva.

Poznáte to. Vonku je 38 stupňov a vy, či chcete, alebo nie, musíte sedieť v práci. Keďže sa nechcete tak ako v kancelárii, ani v aute uvariť vo vlastnej šťave, neostáva vám nič iné, ako využiť výdobytok menom klimatizácia. Je naozaj klimatizácia osviežením bez negatívnych sprievodných znakov? S fyzioterapeutkou Lenkou Augustínovou a terapeutkou tradičnej čínskej medicíny Monikou Křekovou sme sa porozprávali o tom, ako vplýva klimatizácia nielen na pohybový aparát, ale aj celý organizmus.

Ľudský organizmus zle znáša výkyvy teplôt. Pri prechode z teplého vzduchu do klimatizovaného auta či kancelárie, kde je teplota často omnoho nižšia, zažíva teplotný šok. Na ten reaguje nielen pohybový aparát, ale aj dýchacie cesty, kardiovaskulárny systém, psychika či naše oči. „Najhoršia kombinácia je klíma a pot,“ hovorí fyzioterapeutka a dodáva:

Najnáchylnejšou oblasťou je šija a krčná chrbtica. Vo väčšine prípadov dochádza k zvýšeniu svalového napätia a vzniku bolesti či už v oblasti šijového svalstva, ramenného pletenca, alebo i celej hornej končatiny. Okrem iného ma klimatizácia negatívny vplyv na imunitu. Klimatizácia ma negatívny vplyv na našu WeiQi – ochrannú vrstvu, ktorá koluje tesne nad kožou a chráni nás pred vonkajším napadnutím. Preto ľudia, ktorí majú slabú WeiQi, neznášajú klimatizáciu a rýchlo prechladnú.

Náš tip:

Allga San kosodrevinový roztok zabraňuje zápalu, oživuje a podporuje prekrvenie kože a svalov. Obsahuje cenný kosodrevinový olej z oblasti Allgäu, extrakt z arniky, vitamín E a mentol, vďaka čomu je určený na vhodnú starostlivosť pri stuhnutí svalov šije, chrbta a končatín.

Používaním klimatizácie si môžete vyslúžiť nielen stuhnutie pohybového aparátu…

Klíma spôsobuje nielen bolesti, stuhnutie pohybového aparátu a zápaly svalov, ale aj bolesti v krížovej oblasti. Príčinou najčastejšie býva prúd studeného vzduchu, ktorý priamo fúka na odkryté časti tela. To vyvoláva prechladnutie a následne organizmus reaguje stuhnutím, bolesťou či vznikom blokády. Klíma môže byť jedným zo spúšťačov zápalu svalov či fascií – myofascitídy najčastejšie v oblasti chrbtice, ktorá sa prejavuje veľmi bolestivou stuhnutosťou, opuchom a lokálnym zvýšením teploty. Vo väčšine prípadov sa podarí zápal vyliečiť za niekoľko týždňov. Pri liečbe sú veľmi účinné prostriedky fyzikálnej terapie, napríklad liečba polarizovaným svetlom – laseroterapia. Súčasťou liečby je i rehabilitácia, ktorá je zameraná na odstránenie zvýšeného napätia svalov či uvoľnenie kĺbových blokád. Okrem vyššie spomenutého pomáha vyvážená strava a dostatok tekutín. Ak zápal dôkladne nepreliečite, môže prejsť do chronicity. Za chronické sa považuje akékoľvek ochoreAll_MoArGel_TU_100_CZSKHHRBGnie trvajúce dlhšie ako 3 mesiace a môže ísť napríklad o zápal okostice i trojklanného nervu, cervikobrachiálny syndróm – bolesti šije a krčnej chrbtice s vyžarovaním do ramena či hornej končatiny, a cervikokraniálny syndróm – bolesti hlavy z krčnej chrbtice, ktoré vyžarujú do záhlavia, spánku a temena hlavy,“ upresňuje fyzioterapeutka.

Ľudia, ktorí majú slabinu v dráhe obličiek, môžu pociťovať po pobyte v klimatizovanom priestore bolesti v krížovej oblasti. Je to spôsobené tým, že WeiQi je v tejto oblasti tenšia a práve preto sa ľahšie naruší pohybom chladného vzduchu z klimatizácie. Tento chlad (čínsky: HanXieQi) potom vnikne do organizmu a nás „sekne“. Chlad spomalí pohyb Qi a svaly stuhnú. Môže sa to diať v ktorejkoľvek časti tela, kde je WeiQi slabšia.“

Náš tip:

Allga San arnikový gél vďaka obsahu arniky horskej zmierňuje priebeh zápalových procesov a znižuje prah vnímania bolesti. Zároveň pomáha predchádzať svalovej horúčke, natiahnutiu svalov a šliach.

Odborníčky radia, ako predchádzať stuhnutiu a zápalom svalov v horúčavách:

Ideálny teplotný rozdiel medzi teplotou vonku a v byte, kancelárii či aute je 6 stupňov. Základným pravidlom pri použití klimatizácie je, aby studený prúd neprúdil priamo na vás. Klimatizácia by nemala ísť celý deň, ale maximálne 4 hodiny denne. Dôležité je taktiež jej umiestnenie, v byte je najlepšie umiestniť ju do chodby, aby sa vzduch rovnomerne rozmiestnil. V aute je vhodné klímu vypnúť 15 minút pred ukončením jazdy.

Ľuďom s oslabenou WeiQi odporúčam čo najkratší pobyt v klimatizovanom priestore a posilniť si WeiQi.

Náš tip:

Allga San arnikový roztok je vhodný na masáž, ako aj pred a po svalovej záťaži. Kombinácia arniky horskej a kosodrevinovej silice v roztoku zmierňuje priebeh zápalových procesov a má mierne analgetické účinky.