Fenomenálnae millennium je späť.

Presne desať rokov po vydaní prvého dielu trilógie Millennium Stiega Larssona vychádza pokračovanie tejto kultovej série s názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti. Štvrtá časť vychádza vo svetovej premiére v desiatkach krajín vrátane Slovenska. Autorom novej časti je uznávaný švédsky novinár a spisovateľ David Lagercrantz. O napísanie príbehu ho požiadali otec a brat Stiega Larssona.

Trilógia Millennium sa stala svetovým fenoménom. Doteraz sa z nej predalo vyše 80 miliónov výtlačkov a knihy preložili do 50 jazykov. Tohto megaúspechu sa však Stieg Larsson nedožil, pretože niekoľko mesiacov pred vydaním prvej knihy zomrel na infarkt. Millenniom však odštartoval nebývalý záujem o severské kriminálne romány po celom svete.

V pokračovaní príbehu zistíme, že časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli…

David Lagercrantz (62) je novinár a spisovateľ. Debutoval v roku 1997 knihou o výstupe švédskeho dobrodruha Görana Kroppa na Mount Everest. Spoločným menovateľom jeho kníh sú výnimoční ľudia, ktorí sa rozhodli kráčať v živote vlastnou cestou. Výnimkou nie je ani jeho posledný román Syndafall i Wimslow (2009), ktorý zožal pochvalné kritiky. Rozpráva príbeh britského špióna Alana Turinga, ktorý prelomil nemecký kód Enigma. Jeho najúspešnejšou knihou je biografia Zlatana Ibrahimoviča, ktorá sa zaradila medzi najväčšie švédske bestsellery posledných rokov. Kniha s názvom Som Zlatan (Jag är Zlatan) vyšla v roku 2011 a bola nominovaná na ocenenia Augustpriset a William Hill Sports Book of the Year. Predáva sa v miliónových nákladoch po celom svete.

Viac info na www.severskekrimi.sk. Zo švédskeho originálu Det som inte dödar oss (Norstedts, Štokholm 2015) preložil Jozef Zelizňák.